×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Drewniany dom. Zobacz 18 najlepszych projektów

Drewniany dom. Zobacz 18 najlepszych projektów

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 12 sty 2016 13:39
Zaktualizowano: 13 sty 2016 11:39

Dom drewniany może przybrać formę stylizowanej góralskiej chaty ze świerkowych lub jodłowych bali, domu szachulcowego charakterystycznego dla terenów dawnych Prus Wschodnich, czy też lekkiego „kanadyjczyka” wzniesionego w technologii szkieletowej.

Dom drewniany może przybrać formę stylizowanej góralskiej chaty ze świerkowych lub jodłowych bali, domu szachulcowego charakterystycznego dla terenów dawnych Prus Wschodnich, czy też lekkiego „kanadyjczyka” wzniesionego w technologii szkieletowej.

Większość konstrukcji drewnianych, w porównaniu do murowanych, sprawia wrażenie lekkich i naturalnych. Nie oznacza to wcale, że bardziej nietrwałych, ponieważ domy drewniane nieraz służą kilku pokoleniom mieszkańców. Poza tym, obecnie stosowane technologie impregnacji drewna pozwalają na dodatkowe wydłużenie jego żywotności.

Naturalny budulec

Ważną i często decydującą dla inwestorów właściwością domów drewnianych jest ekologiczne i naturalne pochodzenie surowca do budowy. Drewno gatunków iglastych (sosny, świerka, rzadziej modrzewia), z którego wykonywane są domy drewniane posiada również, zdaniem części ekspertów, właściwości lecznicze.

Zobacz także: Wnętrze drewnianego domu. Jak modnie je urządzić?

Poza tym drewno, jako materiał budowlany, posiada zdolność „oddychania” dzięki tworzącym go włóknom, skierowanym wzdłuż pnia i posiadającym rurkowatą formę – zapewnia to obieg powietrza, a także izolację termiczną. Ta naturalna budowa umożliwia otrzymanie optymalnej dla zdrowia i komfortu mieszkańców wilgotności powietrza – od 45% do 57%. Jest to o tyle istotne, że to właśnie od wilgotności zależy intensywność rozwoju mikroorganizmów, które wpływają na jakość powietrza i zdrowie człowieka. 

Ciepła technologia

Niewątpliwą zaletą domów z drewna są ich właściwości termoizolacyjne – niskie przewodnictwo cieplne tego materiału pozwala na budowanie domów drewnianych z niezbyt grubymi ścianami (20-26 centymetrów). Przyjmuje się, że termoizolacyjne właściwości drewna są pięciokrotnie wyższe niż ścian wykonanych z cegły czy betonu. Chociażby, ściana wybudowana z okrągłych bali drewnianych o średnicy 20 centymetrów odpowiada ścianie z cegły o grubości 1 metra (przy założeniu, że nie stosujemy dodatkowej warstwy termoizolacji). Własności termoizolacyjne tego surowca od lat doceniają mieszkańcy krajów z surowym klimatem: Rosjanie, Finowie, Norwegowie, Szwedzi czy Kanadyjczycy.

Krótki czas budowy

Cechą charakterystyczną wszystkich stosowanych technologii drewnianych jest stosunkowo krótki czas budowy. Od momentu rozpoczęcia budowy do wykończenia wnętrz nie mija na ogół więcej niż 5-6 miesięcy. Inną kluczową kwestią są oszczędności związane z zakupem materiałów budowlanych i kalkulacja ekonomiczna związana z kosztami późniejszej eksploatacji, która często bywa decydująca. Niektóre technologie budownictwa drewnianego (w porównaniu do murowanych) pozwalają obniżyć koszty budowy od kilku do nawet kilkudziesięciu procent.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

Zobacz także