Najlepsze Domy
Dotacje na "ciepły dom"

Dotacje na "ciepły dom"

Na początku 2019 roku pojawiły się nowe możliwości dla branży budowlanej – dotacje do dociepleń budynków oraz ulgi podatkowe na działania związane z termomodernizacjami. Fot. Shutterstock
Na początku 2019 roku pojawiły się nowe możliwości dla branży budowlanej – dotacje do dociepleń budynków oraz ulgi podatkowe na działania związane z termomodernizacjami. Fot. Shutterstock
Prawidłowa termoizolacja nie tylko fasad, ale także dachów, podłóg i fundamentów znacząco ogranicza straty ciepła w budynku. Przekłada się to bezpośrednio na niższe rachunki za ogrzewanie. Odpowiednio dobrane materiały dociepleniowe to same oszczędności – zarówno długofalowo, jak i w postaci jednorazowej ulgi podatkowej w wysokości do 53 000 złotych!

Na początku 2019 roku pojawiły się nowe możliwości dla branży budowlanej – dotacje do dociepleń budynków oraz ulgi podatkowe na działania związane z termomodernizacjami. W życie wchodzi właśnie rozporządzenie do programu „Czyste powietrze”. Co to oznacza w praktyce? Osoby, które zdecydują się na termomodernizację domów mogą liczyć na zwrot części środków wydanych na materiały budowlane. Na czym dokładnie polega ustawa i ile możemy oszczędzić?

Ustawa może być okazją dla osób, które zdecydują się na termomodernizację. Projekt wspiera dotacjami i pożyczkami właścicieli domów jednorodzinnych, które są niedostosowane do coraz bardziej rygorystycznych wymogów budowlanych. Założenia ustawy idą o krok dalej, wprowadzając ulgi podatkowe. Będzie mógł skorzystać z nich każdy, kto jest właścicielem lub współwłaścicielem jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz odprowadza podatek dochodowy lub jest podatnikiem o zryczałtowanym podatku dochodowym. Program „Czyste powietrze” wspiera również osoby, które uzyskały zgodę na budowę domu jednorodzinnego - pod warunkiem, że budynek nie został jeszcze oddany bądź zgłoszony do użytkowania.

Jak skorzystać z ulgi?

Podpisana pod koniec 2018 roku przez Prezydenta RP ustawa ma na celu obniżenie zużycia energii pierwotnej (EP), czyli rocznej ilości energii nieodnawialnej niezbędnej do pokrycia zapotrzebowania na ogrzewanie domu i wody, klimatyzację oraz wentylację. Do stycznia 2021 roku w przypadku domów jednorodzinnych maksymalna wartość EP nie będzie mogła przekroczyć 70 kwh/m2, co w wielu przypadkach wiązać się będzie z koniecznością termomodernizacji budynku. Jak w prosty sposób obniżyć ilość energii związanej z ogrzewaniem budynków?

Przede wszystkim na etapie budowy lub renowacji należy zwracać uwagę na współczynnik przenikania ciepła (U) przegród (czyli przede wszystkim ścian). Zasada jest prosta - im niższy wskaźnik U, tym lepsza termoizolacja. Dlatego jeśli chcemy spełnić coraz bardziej restrykcyjne wymogi budowlane, należy stosować materiały izolacyjne o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła, oznaczanym parametrem lambda (λ). Do kwoty odliczeń, która nie może przekroczyć 53 000 zł, zaliczają się między innymi materiały budowlane, urządzenia i usługi wspomagające termomodernizację. Warto pamiętać, iż ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku. Z ulgi podatkowej będzie więc można skorzystać w 2020 roku, rozliczając się za 2019 rok.

Gdzie ucieka ciepło?

Najwięcej strat ciepła generowane jest w wyniku nieefektywnej wentylacji. Szacuje się, że może to być aż 25-35%. Podobnie jest w przypadku dachu – wartość może osiągnąć nawet 25%. W praktyce docieplenia tej części budynku wydają się często inwestorom nieoczywiste i… zbędne. A to duży i kosztowny błąd. Obok wentylacji, miejscem, przez które „ucieka” ciepło, są ściany – mogą generować aż 20-40% strat. Okna i drzwi – w zależności od ilości i ich powierzchni może być to nawet 20%. Za ostatnie miejsce tej „niechlubnej” listy odpowiedzialne są podłogi, a także tak zwane mostki termiczne powstające na skutek nieprawidłowego montażu warstwy izolacyjnej. Przy nieodpowiedniej izolacji możemy tracić w tych miejscach ok. 5-10% ciepła.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!