×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Dom ze styropianu - czy to możliwe?

Dom ze styropianu - czy to możliwe?

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 19 maj 2015 14:54
Zaktualizowano: 22 maj 2015 08:39

Styropian znany w postaci materiału dociepleniowego jest również wykorzystywany jako element konstrukcyjny do budowy domów. Pierwsze osiedle domów energooszczędnych i pasywnych w tej technologii powstało w Polsce pod Krakowem.

Styropian znany w postaci materiału dociepleniowego jest również wykorzystywany jako element konstrukcyjny do budowy domów. Pierwsze osiedle domów energooszczędnych i pasywnych powstało w Polsce pod Krakowem.

Domy wykonane są z samonośnych elementów z polistyreny spienionego. Są one klejone oraz wzmocnione siatką z włókna szklanego. Styropianowe kształtki tworzą główną konstrukcję nośną, która stanowi jednocześnie izolację cieplną budynku.

przekroj_domu.jpg
przekroj_domu.jpg

Mały ciężar właściwy materiału ułatwia transport, wyładunek oraz łączenie poszczególnych elementów w ustrój budowlany. Wszystkie elementy składowe budynków są dostarczane na plac budowy w formie prefabrykatów, które na miejscu są zespalane z zastosowaniem prostych operacji technicznych.

Solidne wykonanie budynku w najnowszej technologii pozwala na wzniesienie domu w standardzie budynku niskoenergetycznego, w którym zapotrzebowanie na ciepło kształtuje się na poziomie 30 kWh/(m²⋅rok). W przypadku budynku tradycyjnego wzniesionego zgodnie z obowiązującymi przepisami wartość ta wynosi od 90 do 120 kWh/(m²⋅rok).

Właściwości styropianowych domów
Przede wszystkim są one energooszczędne – dzięki zastosowaniu odpowiedniej grubości polistyrenu  i systemowi sklejania została osiągnięta doskonała szczelność budynku i brak mostków termicznych. Po drugie materiał jest trwały - w świetle najnowszych badań firmy BASF, producenta polistyrenu, jego żywotność szacuje się na minimum 60 lat.

IMG_9697.jpg
IMG_9697.jpg

Niezaprzeczalne korzyści wynikające z budowy takiego domu prefabrykowanego to: szybki montaż, (dom pod klucz w 3 miesiące), oszczędność (nieduży koszt inwestycji i późniejszej eksploatacji,  niskie zapotrzebowanie na energię).

Wadą prezentowanego rozwiązania jest brak możliwości stworzenia własnej, niepowtarzalnej bryły domu. Inwestor musi opierać się na gotowych wariantach połączeń ustroju prefabrykowanej konstrukcji. Jednak w aranżacji wnętrza nie ma większych ograniczeń.

wnetrze 6.jpg
wnetrze 6.jpg

Konstrukcja i materiały budowlane
Posadowienie budynku stanowi płyta fundamentowa podwójnie zbrojona żelbetowa o grubości 18 cm, wylewana na mokro w szalunku styropianowym. Niewielka masa budynku, w porównaniu do tradycyjnych technologii, powoduje że grunt, na którym jest posadowiony dom nie musi charakteryzować się wysoką wytrzymałością. Budynki w tej technologii mogą być wznoszone w miejscu, gdzie ze względu na nośność gruntu jest niemożliwe budowanie tradycyjne.

Instalacje wodne i kanalizacyjne rozprowadzone są w posadzce, instalacja wentylacji mechanicznej i rekuperacji w strefie poddachowej, instalacje elektryczne w ściankach działowych.

Elementy ścian głównych to prefabrykaty ze spienionego polistyrenu, które są sklejane, tworząc sztywną przestrzenną bryłę. Ściana szczytowa budynku, zamykająca konstrukcję, niebędąca elementem powtarzalnego łuku, jest wykonana w technologii murowanej z bloczków z betonu komórkowego. Termoizolację tej ściany stanowi warstwa styropianu.

konstrukcja styropianowej ściany.jpg
konstrukcja styropianowej ściany.jpg

 

Ścianki działowe to lekkie systemowe ścianki o konstrukcji stalowej, wypełnione wełną mineralną i poszyciu z płyt gipsowo-kartonowych, ogniochronnych GKF o grubości 12,50 mm.

Pokrycie dachu opiera się na sztywnej przestrzennej bryle. Więźby w tradycyjnym znaczeniu tu nie ma. Pokrycie dachu stanowi blacha powlekana trapezowa lub blachodachówka, mocowana do styropianowej połaci utworzonej z połączonych prefabrykowanych elementów. Ściany budynku przechodzą w dach. Standardowo spadek dachu wynosi 30 stopni. Większe nachylenie można uzyskać poprzez przyklejenie od zewnętrznej strony elementu profilującego żądany spadek dachowy. Okap również jest przyklejany do budynku i istnieje możliwość jego dowolnego kształtowania.

Skąd taki pomysł?
O projekcie opowiadają jego twórcy z firmy M3 System: 

Kilka lat temu w trakcie rozmowy z konstruktorami i architektami o dążeniu architektury do budynków pasywnych, w których dla spełnienia norm powinno być ok. 30 cm materiału ocieplonego – padł pomysł, czy aby taka grubość izolacji nie mogła być jednocześnie konstrukcją budynku. Wieloletnie badania odpowiedniego gatunku polistyrenu o odpowiednim kształcie konstrukcyjnym pozwoliły na wykonanie bloków, które łącznie z „ciepłymi” klejami na budowie tworzą genialnie prosty sposób budowy obiektów energooszczędnych w bardzo krótkim czasie.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także