Najlepsze Domy
Dom - schronienie przed upałem

Dom - schronienie przed upałem

Dom to oaza, w której powinniśmy znaleźć schronienie przed upałem, nawet gdy na zewnątrz bywa bardzo gorąco. Fot. Awilux
Dom to oaza, w której powinniśmy znaleźć schronienie przed upałem, nawet gdy na zewnątrz bywa bardzo gorąco. Fot. Awilux
Według opinii niektórych naukowców, głównymi czynnikami mającymi wpływ na odczuwanie komfortu podczas przebywania w pomieszczeniu jest rodzaj wykonywanej aktywności, a także odpowiedni dobór odzieży i temperatura otoczenia. Czynniki te mają również wpływ na produktywność oraz dobre samopoczucie.

Od kilku lat w okresie letnim odnotowujemy stały wzrost temperatury. Długie miesiące z termometrem wskazującym 30°C sprzyjają wakacyjnym rozrywkom, jednak bywają także bardzo uciążliwe – a nawet niebezpieczne. Dom to oaza, w której powinniśmy znaleźć schronienie przed upałem, nawet gdy na zewnątrz bywa bardzo gorąco.

Choć ustalenie komfortowej temperatury wewnątrz jest kwestią indywidualnych preferencji, przyjęło się, że jej optymalna wartość powinna wahać się między 19 a 23°C. Wahania związane są m.in. z funkcją pomieszczeń – nie zawsze tak samo niska lub wysoka temperatura w sypialni i w łazience jest pożądana przez mieszkańców. Niestety, podczas nadchodzącej fali upałów w wielu domach temperatura wewnątrz i na zewnątrz niewiele się będzie od siebie różnić – mówi Rafał Buczek, ekspert z firmy Awilux.

Czytaj także: Wybieramy osłony okienne. 

Kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury, istnieją dwa główne sposoby poprawy komfortu wewnątrz budynku. Pierwszym z nich jest zapewnienie możliwie jak największej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach oraz korzystanie z urządzeń obniżających temperaturę, co wpływa na doraźną poprawę komfortu termicznego. Drugą metodą jest zachowanie możliwie największej izolacji wnętrza.

Otwórz okno lub je zamknij

Pomimo dużych upałów w ciągu dnia, temperatury w nocy są znacznie niższe, dlatego tak ważne jest śledzenie aktualnej pogody panującej na zewnątrz. W okresie letnim w niektórych rejonach Polski różnice temperatur w dzień i w nocy sięgają 15° C. Skutecznym i łatwym sposobem na ochłodzenie naszego wnętrza jest nocne wietrzenie - tym bardziej, że najlepsza temperatura do nocnego wypoczynku waha się między 18 a 20°C – mówi Rafał Buczek.

Niestety, są w Polsce regiony, gdzie skuteczne obniżenie temperatury poprzez wietrzenie jest niemalże niemożliwe, ponieważ temperatury na zewnątrz przez zdecydowaną część dnia przekraczają 35°C, a współczynnik wilgotności powietrza wzrasta nawet do 80%. W takich przypadkach zmuszeni jesteśmy do korzystania z urządzeń obniżających temperaturę, jak wiatraki czy klimatyzacja, która nie zalicza się do rozwiązań ani ekologicznych, ani energooszczędnych.

Należy jednak pamiętać, że wysoce niezalecanym jest otwieranie okien w bardzo upalne i duszne dni, ponieważ w ten sposób do domu przedostaje się tropikalne powietrze, a temperatura wzrasta.

Za ciepło? Pomyśl o tym wcześniej

Sposobem na obniżenie temperatury w domu podczas upałów jest zachowanie możliwie największej izolacji wnętrza. Praktyka ta wpisuje się w założenia budownictwa pasywnego, gdzie zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych, w tym również okien o wysokich parametrach termoizolacyjnych, pozwala zapewnić temperaturę wewnętrzną nie przekraczającą 25°C oraz wilgotności powietrza na poziomie około 30% - 40%. Warto podkreślić, iż technologia ta pozwala osiągnąć wskazane parametry powietrza wewnątrz przy jednoczesnym utrzymaniu niskiego zapotrzebowania na energię.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!