Najlepsze Domy
Dom jak z klocków lego. Drewniane budynki to przyszłość architektury

Dom jak z klocków lego. Drewniane budynki to przyszłość architektury

Drewno KVH, którego używamy do produkcji naszych konstrukcji, teoretycznie i praktycznie jest martwe w momencie jego ścinki - mówi Radosław Bańkowski. Fot. Pixabay
Drewno KVH, którego używamy do produkcji naszych konstrukcji, teoretycznie i praktycznie jest martwe w momencie jego ścinki - mówi Radosław Bańkowski. Fot. Pixabay
Są ekonomiczne i ekologiczne. Cieszą energooszczędnością oraz nieporównywalnym do innych technologii czasem budowy, sięgającym nawet 6 dni! O wyjątkowej technologii budowy drewnianych domów szkieletowych mówi Radosław Bańkowski, dyrektor ds. technicznych i Rafał Hadera, dyrektor ds. produkcji w polskiej firmie Wood Core, jednym z wystawców 4Buildings 2019.

Na czym polega innowacyjność Waszej technologii?

Można ją zauważyć na każdym etapie jej powstawania, począwszy od patentowania autorskiego systemu, poprzez produkcję, składowanie, do montażu włącznie. Dzięki autorskim rozwiązaniom 80% zamawianego budynku zawsze dostępne będzie na hali produkcyjnej, pozostałą część będziemy w stanie wyprodukować w 3 dni. Po dostarczeniu „Wood Pack"a", tak nazwaliśmy rodzaje naszych konstrukcji, wraz z instrukcją, licząca od 2 do 4 osób ekipa budowlana nie będzie miała najmniejszych problemów z połączeniem elementów do stanu surowego otwartego w zaledwie 6 dni. I to bez konieczności użycia ciężkiego sprzętu! Szybkość montażu znacznie przewyższy tradycyjne budownictwo szkieletowe, a uzyskana sztywność jest znacznie wyższa od dotychczasowego budownictwa drewnianego na rynku.

Można powiedzieć, że budowa domu szkieletowego to jak składanie klocków lego. Nasza technologia jest innowacyjna również dzięki jakości użytych materiałów. Stosujemy drewno o większym przekroju, a to przekłada się na bezpieczeństwo stawianej konstrukcji. Należy również wspomnieć o ekologiczności naszej konstrukcji. Dzięki innowacyjnemu procesowi produkcji ilość odpadów przypadających na dom o powierzchni 136 m2 to zaledwie 0,15 m3.

Współpracujecie z Politechniką Śląską. Na czym polega ta współpraca? Dlaczego zdecydowaliście się na takie badania?

Współpracujemy z Politechniką Śląską od początku istnienia firmy. Chcieliśmy przebadać naszą technologię zanim zostanie wdrożona. Stąd też decyzja o podjęciu współpracy z uczelnią, gdzie pod kierownictwem profesora Jana Kubicy i dr. inż. Janusza Brola przeprowadzamy badania naszego systemu na każdym jego etapie – od pojedynczego elementu po wytrzymałość całej konstrukcji. Zespół naukowców analizuje wyniki badań, dzięki czemu jesteśmy w stanie udoskonalać naszą technologię, zwiększać jej bezpieczeństwo oraz parametry wytrzymałościowe. Chcieliśmy mieć pewność, że opracowana przez nas technologia budowy domów szkieletowych jest trwała, dostosowana do naszych warunków klimatycznych czy do uwarunkowań terenu. Dziś jesteśmy po kilkudziesięciu testach na pełnowymiarowych elementach, a wyniki pokazują, że nasza konstrukcja z dużym zapasem spełnia normy wytrzymałości konstrukcji.

Jak to jest z tą ekologią? Czy produkując domy z drewna, które wcześniej jako drzewo dawało naszej planecie tlen, można mówić o ekologii?

Drewno KVH, którego używamy do produkcji naszych konstrukcji, teoretycznie i praktycznie jest martwe w momencie jego ścinki. Co więcej, budynki wykonane z drewna mają dużo mniejszy wpływ na środowisko niż ich alternatywne wersje. Konstrukcja drewniana wymaga prawie 20% mniej energii niż budowa obiektów z betonu i stali, a sam materiał pozyskiwany jest w sposób naturalny. Częściowo pochłania dwutlenek węgla z powietrza, ograniczając tym samym tzw. ślad węglowy budynku o kilkadziesiąt procent.

Może posłużymy się przykładem: jedna z firm architektonicznych obliczyła ostatnio, że ślad węglowy 42-piętrowego budynku mieszkalnego byłby o 60 do 75% niższy, gdyby wieżowiec wykonano z masywnego drewna. Wyniki z badań również wskazują, że ślad węglowy przy samej produkcji drewna, tak popularny i szeroko nagłośniany ostatnio wskaźnik, ma ujemny indeks w porównaniu do innych materiałów budowlanych. Odpowiadając na pytanie, domy szkieletowe od Wood Core House są ekologiczne zarówno w momencie ich produkcji, jak i późniejszego użytkowania.

Domy drewniane budzą często, jakże niesłusznie, nieufność polskich inwestorów. Warto obalić najpopularniejsze mity funkcjonujące w społeczeństwie.

To prawda, rozeznanie budownictwa drewnianego wśród Polaków opiera się na doświadczeniach z lat osiemdziesiątych XX wieku, gdzie licznie stawiano domy w konstrukcjach kanadyjskich – lekkich, bardzo akustycznych, trzeszczących konstrukcji, które z czasem tylko uprzykrzały życie domownikom. Na przestrzeni lat możliwości technologiczne pozwalają na tworzenie nowych rozwiązań. Jedną z nich jest właśnie opracowana przez nas technologia budowy domów szkieletowych. Jesteśmy jedną z nielicznych firm, która przeprowadza badania wytrzymałościowe w skali rzeczywistej. Badamy parametry naszego systemu na każdym jego etapie – od pojedynczego elementu po wytrzymałość całej konstrukcji. Chcemy zapewnić o bezpieczeństwie naszego systemu modułowego i udowodnić, iż nasza technologia spełnia wszystkie normy wytrzymałości konstrukcji, również te wymagane w budownictwie wielorodzinnym oraz budynkach użyteczności publicznej.

Czy więc dom drewniany także jest trwałym domem dla następnych pokoleń? 

Domy szkieletowe w konstrukcji ciężkiej przy odpowiednim użytkowaniu są tak samo trwałe jak domy murowane, projektowanie zarówno budynków murowanych jak i szkieletowych przewiduje się na 50 lat. Kluczem do długowieczności budynków jest prawidłowe dbanie o budynek, a w połączeniu z najwyższą jakością certyfikowanych materiałów oraz innowacyjnym rozwiązaniom jest możliwe znaczne wydłużenie trwałości konstrukcji.

Co z obawami o konserwację drewna lub o działalność szkodników takich jak korniki?

Jak sama nazwa tego chrząszcza wskazuje, żyje on w korze drzewa. Nie jest i nigdy nie był problemem w naszym materiale, na etapie produkcji kora jest odrzucana. Konserwacja naszego drewna nie jest wymagana, ponieważ w procesie przygotowania do klasy użytkowej odpowiednio wyselekcjonowane drewno konstrukcyjne KVH, które w procesie suszenia komorowego (można powiedzieć umartwienia) likwiduje wszelkie insekty i larwy mogące występować w rdzeniu drewna. Dzięki temu jest odporne nie tylko na insekty, ale też grzyby lub pleśń.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!