REKLAMA
Najlepsze Domy
Dobry czas na ocieplenie domu

Dobry czas na ocieplenie domu

W teorii przeprowadzanie ocieplenia metodą lekką mokrą (ETICS) jest możliwe przez cały rok, jednak takie warunki, jak zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura, zwiększona wilgotność czy silny wiatr mogą wpłynąć na pogorszenie parametrów niektórych składników systemu termoizolacji, a w efekcie – zniweczyć efekt prac. Można tego uniknąć, planując ocieplenie elewacji na miesiące cechujące się relatywną stabilnością pogody.

Lato jeszcze trwa, jednak dni stają się coraz krótsze, a wieczory chłodniejsze. Czy nadchodząca jesień to dobry moment na rozpoczęcie ocieplania fasady nowego domu? Tak, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Lipiec i sierpień przyniosły gwałtowne opady deszczu i wysokie temperatury, więc dla wszystkich tych, którzy nie zdołali zrealizować prac ociepleniowych wiosną i podczas wakacji, wrzesień może być ostatnim momentem, by je bezpiecznie przeprowadzić jeszcze w tym roku. Na rynku są dostępne rozwiązania umożliwiające przyspieszenie tego etapu prac, jednak należy stosować się do zaleceń producenta i bacznie śledzić warunki atmosferyczne.

Pogoda na termomodernizację

Jakie warunki pogodowe sprzyjają pracom termomodernizacyjnym metodą ETICS? Warto zacząć od tego, że system ten składa się z wielu komponentów, obejmujących nie tylko termoizolację w postaci np. styropianu, lecz materiały wiążące hydraulicznie, jak np. kleje systemowe i tynki mineralne czy na bazie spoiw organicznych. Zalecana przez producentów temperatura aplikacji zawiera się w granicach od 5 do 25°C, a więc najlepszym momentem roku na prace ociepleniowe jest wiosna lub wczesna jesień.

Zbyt wysoka temperatura panująca w miesiącach letnich może doprowadzić do zbyt szybkiego odparowania wody zawartej w spoiwach, co prowadzi do niezupełnego wiązania styropianu do muru i ryzyka jego odpadania. Gorące powietrze czy duże nasłonecznienie może ponadto powodować zbyt szybkie wysychanie tynków cienkowarstwowych. W efekcie gwałtownego odparowywania wody na elewacji mogą pojawić się nieestetyczne spękania. Intensywne upały są nie mniej groźne dla styropianu budowlanego. Gdy temperatura powietrza dochodzi do ponad 30°C, powierzchnia płyt wystawionych na bezpośrednie działanie promieni UV może się nagrzewać do ponad 60°C, co może skutkować ich odkształcaniem.

Dotyczy to zwłaszcza styropianu grafitowego, który ze względu na swój szary kolor mocniej pochłania ciepło. Dlatego też należy zrezygnować z prowadzenia prac w warunkach wysokich temperatur i najlepiej poczekać na chłodniejsze dni. Zasadniczo przez cały czas prowadzenia robót należy osłaniać elewację przed promieniami UV siatką – mówi Cezary Bieżoński, Regionalny Menedżer Sprzedaży Knauf Therm Styropian Budowlany.

Czytaj także: Szukamy ekipy budowlanej.

Krokiem w kierunku eliminacji tego problemu jest nowy styropian elewacyjny EPS z domieszką grafitu ETIXX, w którym udało się poprawić stabilność wymiarową. W ramach tej technologii płyty są formowane w prasie, a nie cięte z jednego kawałka, co znacząco wpływa na ich sztywność. Dodatkowo w strukturze materiału występują poprzeczne i podłużne żłobienia, które niwelują naprężenia wywołane zmianami temperatur. Dzięki temu styropian ETIXX zachowuje większą stabilność niż standardowe szare płyty, zapewniając większe bezpieczeństwo wykonawstwa. Knauf Therm ETIXX posiada również jaśniejszy kolor niż klasyczne styropiany grafitowe, co dodatkowo czyni go bardziej odpornym na promienie UV.

Uciec przed deszczem…

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!