Najlepsze Domy
Dlaczego warto wybrać rolety zewnętrzne?

Dlaczego warto wybrać rolety zewnętrzne?

O funkcjonalności rolet zewnętrznych oraz ich roli w budownictwie energooszczędnym mówią Anna Rucka architekt z Pracowni Projektowej Archipelag i Przemysław Walczak ekspert z firmy BeClever.

Energooszczędność we współczesnym budownictwie jest już standardem. Rosnące ceny energii oraz większa świadomość ekologiczna sprawiają, że inwestorzy poszukują rozwiązań pomagających zatrzymać ciepło w domu. Rolety zewnętrzne wpisują się w trend zrównoważonego budownictwa.

Dlaczego warto wybrać rolety zewnętrzne?

Współczesne budownictwo stawia na przestronne wnętrza z dużymi przeszkleniami, które pozwalają płynnie połączyć dom z ogrodem, optycznie powiększają pomieszczenia i zapewniają ich odpowiednie doświetlenie.

Aby dobrze wykorzystać energię słoneczną ważne jest odpowiednie usytuowanie domu na działce względem stron świata. Największe przeszklenia projektujemy najczęściej od południowej i zachodniej strony budynku. Takie usytuowanie okien sprawia, że wnętrze jest jasne i widne, natomiast zimą wpadające słońce dodatkowo podnosi temperaturę w pomieszczeniach – wyjaśnia Anna Rucka architekt z Pracowni Projektowej Archipelag.

Bardzo ważne jest jednak by nie dopuścić do przegrzania budynku w lecie, a także zminimalizować straty energii w zimie. Najprościej jest zastosować na oknach przesłony. Najskuteczniejsze są akcesoria montowane na zewnątrz okien. Odpowiednią ochronę termiczną zagwarantują nam rolety zewnętrzne, które latem zapewnią przyjemny chłód, natomiast zimą dodatkową izolację – dodaje Przemysław Walczak ekspert z firmy BeClever.

Izolacja termiczna i akustyczna

Rolety zewnętrzne w połączeniu z energooszczędnymi oknami są doskonałą barierą termiczną.

Szyby okienne charakteryzują się wysokim współczynnikiem przepuszczalności energii słonecznej, co może doprowadzić do nadmiernego nasłonecznienia wnętrza latem. Zastosowanie rolet zewnętrznych pozwala zapobiegać nagrzewaniu się pomieszczeń, ponieważ rolety odbijają promienie słoneczne już przed szybą i dzięki temu wnętrze pozostaje przyjemnie chłodne. Z kolei zimą, w ciągu dnia wpadające przez przeszklenia promienie słoneczne dodatkowo nagrzewają nam pomieszczenia w domu. W godzinach popołudniowych i wieczornych, kiedy już mamy opuszczone rolety, tworzy się pomiędzy nimi a oknem „poduszka powietrzna”, która działa jak dodatkowa warstwa izolacyjna i skutecznie chroni budynek przed utratą ciepła - zapewnia Anna Rucka.

Zastosowanie rolet zewnętrznych ma także inną istotna zaletę – jest to dodatkowa ochrona przed hałasem. Opuszczone rolety znacznie zwiększają izolacyjność akustyczną stolarki okiennej, odczuwalnie obniżając poziom hałasu w pomieszczeniach. Jest to bardzo istotne zwłaszcza dla tych inwestorów, którzy swój wymarzony dom wybudowali na działce znajdującej się w mieście – podkreśla Przemysław Walczak.

Pozostałe zalety

Izolacyjność termiczna i akustyczna to nie jedyne zalety rolet zewnętrznych.

Rolety zewnętrzne pozwalają regulować ilość słońca wpadającego do domu oraz chronią przed innymi zjawiskami atmosferycznymi jak wiatr, deszcz czy śnieg. Zapewniają ochronę nie tylko przed włamaniem, ale także przed ciekawskimi spojrzeniami innych. Do sterowania rolet zewnętrznych można zainstalować napęd elektryczny, co jest bardzo wygodne przy dużych przeszkleniach. Wtedy też możemy zastosować czujniki pogodowe czy sterować roletami za pomocą urządzeń mobilnych – zapewnia Przemysław Walczak.

Zróżnicowane materiały i sposoby montażu rolet oraz ich bogata kolorystyka pozwalają dopasować rolety do każdego projektu domu, czy to nowoczesnego, czy w tradycyjnym stylu, a tym samym zaspokoić indywidualne preferencje inwestorów.

Najlepiej pomyśleć o roletach zewnętrznych już na etapie projektowania domu. Możemy wtedy zastosować rolety podtynkowe i idealnie wkomponować je w elewację. Jeśli mamy już budynek gotowy w każdej chwili możemy zastosować rolety naokienne lub natynkowe. Warto pamiętać, że rolety przez wiele lat mają nam zapewnić komfort użytkowy i jak najdłużej spełniać swoje funkcje – podsumowuje Anna Rucka.

Czytaj także: Rozmieszczenie pomieszczeń względem stron świata. 

 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!