×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Dekarskie trendy na 2018 rok

Dekarskie trendy na 2018 rok

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 16 sty 2018 20:45

Jakie trendy w 2018 roku będą wiodły prym w przypadku dachów? O tych aktualnych i nadchodzących w świecie pokryć dachowych opowiada Marcin Dyda – ekspert firmy Blachotrapez.

Blachodachówki są jednym z najczęściej wybieranych materiałów pokryciowych. Trend ten obserwujemy już od kilku lat i wszystko wskazuje na to, że utrzyma się on jeszcze przez długi czas. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – producenci oferują bowiem pokrycie, które przyciąga uwagę nowoczesnym i ciekawym wzornictwem, a tego aktualnie poszukują klienci – mówi Marcin Dyda, ekspert firmy Blachotrapez.

Dostępne są różne kształty i wzory blachodachówek, które upodabniają materiał do klasycznej i dobrze znanej dachówki ceramicznej lub takie – przygotowywane na podobieństwo gontów drewnianych. Różnorodność i oryginalność form stwarzają niemal nieograniczone możliwości w kształtowaniu połaci dachowej.

Blachodachówka będzie zatem idealnym rozwiązaniem, gdy zależy nam na podkreśleniu wyglądu i charakteru budynku. Duża popularność blachodachówki wynika jednak także z jej uniwersalności.

Materiał możemy zastosować na każdym rodzaju stromej konstrukcji dachu. Niewielka waga sprawia, że doskonale sprawdza się zarówno na dachach nowych budynków, jak i podczas renowacji starych obiektów. Wśród zalet wymienić należy także korzystną korelację ceny do jakości oraz łatwość czyszczenia i konserwacji – dodaje.

Minimalizm na topie

Segment pokryć dachowych, jak cała branża budowlana, odzwierciedla współczesne trendy architektoniczne. Opierają się one przede wszystkim na minimalizmie, czyli prostych formach geometrycznych, oszczędności detali lub ich całkowitym braku, a także stonowanej kolorystyce.

Przykładem mogą być blachodachówki płaskie (np. blachodachówka Tysenia z oferty Blachotrapez), których oszczędny, surowy wygląd podkreśla modernistyczny styl pokrycia dachowego, a płaski kształt gwarantuje uniwersalne zastosowanie. Popularnością cieszą się również blachy płaskie lub panele na zatrzask, które pozwalają uzyskać na połaciach jednolite powierzchnie o surowym wyglądzie. Sprawdzą się zarówno na dachach, jak i fasadach – tłumaczy Marcin Dyda.

Inspirowany naturą

Skandynawskie inspiracje zaobserwować można przede wszystkim wewnątrz domów, ale od niedawna zaczynają one wywierać coraz większy wpływ również na ich wygląd zewnętrzny. Architektów zafascynowała idea hytte, czyli niewielkich domów, położonych z dala od dużych miast, które stanowią miejsce wypoczynku tak latem, jak i zimą. Nowoczesne hytte oraz inspirowane nimi domy jednorodzinne, jak większość skandynawskich projektów, odznaczają się prostotą oraz wykorzystaniem naturalnych surowców. Absolutną koniecznością są duże przeszklenia, z których powstają nawet całe ściany. Elewacja często wykończona jest drewnem, co pozwala na lepsze dopasowanie budynku do otaczającej przyrody. Istotny jest także dach.

Aby projekt nawiązywał do otaczającej natury, warto wybrać materiał trwały, a zarazem przypominający z wyglądu pokrycie drewniane. W tej roli sprawdzi się zarówno panel dachowy z deseniem naśladującym rysunek drewna (Retro Pladur Relief Wood), jak również gont blaszany (Janosik), który nada całości bardziej rodzimego charakteru – mówi ekspert.

Modne szarości

Szary już od kliku sezonów jest jednym z najchętniej wybieranych kolorów. Także na pokrycia dachowe. O jego wielkiej popularności przesądziła uniwersalność. Modne są blachodachówki w barwach chłodnego grafitu lub jasnej szarości, które nadają pokryciu industrialny charakter. Wszelkie odcienie szarości doskonale komponują się z innymi kolorami. Najlepiej jednak prezentują się na jasnym tle. Świetnie wygląda szary dach w zestawieniu z białą, jasnoszarą lub błękitną elewacją. Ponadto pokrycie o takiej barwie pasuje zarówno do architektury tradycyjnej, klasycznej, jak i nowocześniejszych form budowlanych.

Czytaj także: Czym charakteryzuje się nowoczesny dach?

Wybierając barwę dachu nie kierujmy się jedynie modą. Przede wszystkim weźmy pod uwagę styl naszego domu, jego otoczenie i rzeźbę terenu. Odpowiedni dobrany kolor dachu, w połączeniu z odcieniem ścian i stolarki otworowej, może przesądzić o wyglądzie całego budynku.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także