×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Decyzja o montażu rekuperatora powinna zapaść na etapie projektu

Decyzja o montażu rekuperatora powinna zapaść na etapie projektu

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 18 gru 2017 12:16

Aby wentylacja z rekuperatorem spełniała swoje zadanie, niezbędny jest profesjonalny projekt uwzględniający właściwy dobór urządzeń.

Mimo niezmiennej zasady działania całego układu poszczególne projekty instalacji mogą się znacznie różnić. Centrala wentylacyjna z rekuperatorem łączy sieć kanałów, która jest jednym z wielu współpracujących ze sobą elementów.

W fazie projektowania instalacji kluczową rolę odgrywa rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych. Ich układ determinuje wybór centrali o konkretnych parametrach i typie wymiennika.

Planując montaż wentylacji w nowym budynku, warto pamiętać, że każda zmiana nawet na wczesnym etapie budowy może być trudna do zrealizowania, a ewentualne przeróbki dosyć kosztowne.

Wynika to z wielu czynników, jakie musi wziąć pod uwagę projektant – tj. rozmieszczenie przewodów względem konstrukcji budowlanej, ich izolację czy prędkość przepływu powietrza oraz prawidłowe rozprowadzenie powietrza po budynku.

Czytaj także: Jak działa rekuperator? Energooszczędnie

Przemyślany projekt instalacji wraz z rekuperatorem wysokiej klasy jest gwarancją poprawnego funkcjonowania całego systemu. Co więcej, rodzaj wentylacji i parametry urządzeń w tzw. budynkach energooszczędnych mogą mieć też znaczenie przy staraniu się o dopłatę do kredytu na budowę. Wysokość dofinansowania zależy m.in. od rocznego zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji. Sam koszt montażu instalacji z rekuperatorem wynosi od 10 do kilkunastu tysięcy złotych. Na indywidualną wycenę wpływa wiele czynników, w tym powierzchnia budynku i jego usytuowanie – podkreśla Dawid Kozyra, ekspert z firmy CentroClima.

Nowo zainstalowany układ z rekuperatorem zawsze należy wyregulować. Podczas pomiarów montażyści weryfikują wydajność instalacji oraz sprawdzają ciśnienie w kanałach wentylacyjnych. Wartości wszystkich ważnych parametrów powinny być zbieżne z tymi, które zakładał projekt. Właściwie zaprojektowana, zamontowana i wyregulowana instalacja spełni swoje zadanie i sprawdzi się w energooszczędnym budownictwie.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

Zobacz także