REKLAMA
Najlepsze Domy
Dach na 10 sposobów. Nowoczesne pokrycia dachowe

Dach na 10 sposobów. Nowoczesne pokrycia dachowe

Dach to znacznie więcej niż tylko ochrona przed deszczem. To przysłowiowa „kropka nad i” całego domu. Nadaje on charakter całemu budynkowi, przykuwa uwagę i zdobi.

W segmencie ceramiki budowlanej, w modzie od lat prym wiodą cegły i dachówki. Jednak rynek nie stoi w miejscu. Co prawda moda, jeśli chodzi o materiały budowlane nie zmienia się tak często, jednak także i tu można dostrzec ewolucję potrzeb inwestorów, a wraz z nimi – oferty producentów. Popularnością cieszą się w zasadzie wszelkie modele oraz kolory dachówek, przede wszystkim dlatego, że inwestorzy budują domy o różnej stylistyce.

Wciąż popularna jest czerwona, miedziana i bordowa cegła klinkierowa o gładkiej powierzchni, ale coraz bardziej umacnia się trend na cegły w stonowanych kolorach i nietypowej fakturze. Sporą uwagą cieszą się ciemne kolory dachówek, np. grafitowe, ciemnobrązowe i czarne. Prym wiodą także ciemne odcienie szarości, które pięknie komponują się z jasnymi elementami elewacji. Dla gładkich białych ścian ciemna szarość dachu stanowi znakomity kontrast.

Z kolei zestawiona z elewacją wykończoną drewnem czy kamieniem o ciepłej, piaskowej barwie staje się jego delikatnym dopełnieniem. Ponadto, zastosowanie konwencjonalnego pokrycia w ciemnym kolorze sprawia, że otynkowane białe ściany „starego” domu zyskują nowy wyraz. Identyczna dachówka połączona z prostymi formami charakterystycznymi dla współczesnego budownictwa nieco łagodzi ich minimalistyczny charakter.

 Ciekawy efekt

Aktualnie sporą uwagą cieszą się dachówki płaskie, które tworzą pokrycie dachu bez wyraźnych linii podziału. Taki dach wygląda bardzo nowocześnie, szczególnie chętnie jest więc stosowany w dość surowej, minimalistycznej architekturze. Płaski kształt dachówek idealnie wygląda na powierzchniach pionowych, a na skośnych – zapewnia wysoką szczelność. Podobny efekt możemy osiągnąć wykończając dach blachą płaską, panelami z blachy na zatrzask oraz płytkami włókno-cementowymi. Wszystkie pozwalają bowiem uzyskać na połaciach jednolite, gładkie powierzchnie o nieco surowym wyglądzie.

Dachówki mogą być układane równo, czyli jeden element pod drugim, co pozwoli uzyskać geometryczny wzór, bądź z lekkim przesunięciem będącym dyskretną dekoracją pokrycia. Ciekawy efekt wizualny daje, pokrycie dachu i części zewnętrznej ściany domu. Takie rozwiązanie sprawia, że zanika linia podziału pomiędzy dachem a elewacją, przez co dom wizualnie wydaje się być nieco niższy, niż jest w rzeczywistości. Dachówki płaskie dobrze komponują się z innymi nowoczesnymi materiałami, tj. szkłem, drewnem czy płytami kamiennymi.

Osoby ceniące ponadczasową i minimalistyczną architekturę, mogą wybrać na dach blachę płaską. Najczęściej spotykane są pokrycia z blachy ze stali ocynkowanej łączonej na rąbek stojący oraz z blachy cynkowo-tytanowej. Blacha to materiał bardzo plastyczny. Świetnie nadają się więc do wykorzystania jako wykończenie dachu o nietypowej formie. Zależnie od zamierzonego efektu i zastosowanej formy materiału (panele, arkusze, pasy, łuski) sprawi, że dach stanie się świetnym tłem dla elewacji i wyróżni budynek spośród innych.

Modny kształt

Jeśli chodzi o modny kształt dachów, trudno jest wyodrębnić konkretne tendencje. Można jednak stwierdzić ogólnikowo, że stosunkowo modne są dachy strome. Na popularności nie tracą jednak także dachy całkowicie płaskie, które odbierane są jako niezwykle nowatorskie.

  • Patryk90,

    Nowoczesne nie zawsze jest dobre. Ja mam gonty bitumiczne o zwiekszonej powierzchni i wymiarach dzieki czemu latwiej sie je montuje i nei maja szpar;) kupowalem od bp gonty i jetsem mega zadowolony bo maja dodatkowo gwarancje dozywotnia:D
  • Grzesiek,

    Mnie szwagier namowil na gonty bitumiczne z bponline.pl. On jest doswiadczonym dekarzem i wg niego te gonty sa najlepsze w motazu i najtrwalsze.