×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Dach na 10 sposobów. Nowoczesne pokrycia dachowe

Dach na 10 sposobów. Nowoczesne pokrycia dachowe

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 01 lip 2016 12:06
Zaktualizowano: 03 lip 2016 16:52

Dach to znacznie więcej niż tylko ochrona przed deszczem. To przysłowiowa „kropka nad i” całego domu. Nadaje on charakter całemu budynkowi, przykuwa uwagę i zdobi.

W segmencie ceramiki budowlanej, w modzie od lat prym wiodą cegły i dachówki. Jednak rynek nie stoi w miejscu. Co prawda moda, jeśli chodzi o materiały budowlane nie zmienia się tak często, jednak także i tu można dostrzec ewolucję potrzeb inwestorów, a wraz z nimi – oferty producentów. Popularnością cieszą się w zasadzie wszelkie modele oraz kolory dachówek, przede wszystkim dlatego, że inwestorzy budują domy o różnej stylistyce.

Wciąż popularna jest czerwona, miedziana i bordowa cegła klinkierowa o gładkiej powierzchni, ale coraz bardziej umacnia się trend na cegły w stonowanych kolorach i nietypowej fakturze. Sporą uwagą cieszą się ciemne kolory dachówek, np. grafitowe, ciemnobrązowe i czarne. Prym wiodą także ciemne odcienie szarości, które pięknie komponują się z jasnymi elementami elewacji. Dla gładkich białych ścian ciemna szarość dachu stanowi znakomity kontrast.

Z kolei zestawiona z elewacją wykończoną drewnem czy kamieniem o ciepłej, piaskowej barwie staje się jego delikatnym dopełnieniem. Ponadto, zastosowanie konwencjonalnego pokrycia w ciemnym kolorze sprawia, że otynkowane białe ściany „starego” domu zyskują nowy wyraz. Identyczna dachówka połączona z prostymi formami charakterystycznymi dla współczesnego budownictwa nieco łagodzi ich minimalistyczny charakter.

 Ciekawy efekt

Aktualnie sporą uwagą cieszą się dachówki płaskie, które tworzą pokrycie dachu bez wyraźnych linii podziału. Taki dach wygląda bardzo nowocześnie, szczególnie chętnie jest więc stosowany w dość surowej, minimalistycznej architekturze. Płaski kształt dachówek idealnie wygląda na powierzchniach pionowych, a na skośnych – zapewnia wysoką szczelność. Podobny efekt możemy osiągnąć wykończając dach blachą płaską, panelami z blachy na zatrzask oraz płytkami włókno-cementowymi. Wszystkie pozwalają bowiem uzyskać na połaciach jednolite, gładkie powierzchnie o nieco surowym wyglądzie.

Dachówki mogą być układane równo, czyli jeden element pod drugim, co pozwoli uzyskać geometryczny wzór, bądź z lekkim przesunięciem będącym dyskretną dekoracją pokrycia. Ciekawy efekt wizualny daje, pokrycie dachu i części zewnętrznej ściany domu. Takie rozwiązanie sprawia, że zanika linia podziału pomiędzy dachem a elewacją, przez co dom wizualnie wydaje się być nieco niższy, niż jest w rzeczywistości. Dachówki płaskie dobrze komponują się z innymi nowoczesnymi materiałami, tj. szkłem, drewnem czy płytami kamiennymi.

Osoby ceniące ponadczasową i minimalistyczną architekturę, mogą wybrać na dach blachę płaską. Najczęściej spotykane są pokrycia z blachy ze stali ocynkowanej łączonej na rąbek stojący oraz z blachy cynkowo-tytanowej. Blacha to materiał bardzo plastyczny. Świetnie nadają się więc do wykorzystania jako wykończenie dachu o nietypowej formie. Zależnie od zamierzonego efektu i zastosowanej formy materiału (panele, arkusze, pasy, łuski) sprawi, że dach stanie się świetnym tłem dla elewacji i wyróżni budynek spośród innych.

Modny kształt

Jeśli chodzi o modny kształt dachów, trudno jest wyodrębnić konkretne tendencje. Można jednak stwierdzić ogólnikowo, że stosunkowo modne są dachy strome. Na popularności nie tracą jednak także dachy całkowicie płaskie, które odbierane są jako niezwykle nowatorskie.

Pomijając konieczność usuwania z nich nadmiaru śniegu zimą, mają one bowiem sporo zalet, które trudno przecenić. Płaski dach można bowiem zaadoptować na taras, ogród, a nawet basen. Co więcej jest on odporny na porywiste podmuchy wiatru, nie ma więc zagrożenia zerwania połaci dachowych. Także jego konserwacja oraz montaż na przykład kolektorów słonecznych nie stanowi problemu, gdyż można je ustawić w najbardziej optymalny sposób. Do oszczędnego w formie domu z płaskim dachem pasują duże przeszklenia, kubiczne formy wykuszy i ryzalitów, oryginalne materiały wykończeniowe, co w efekcie daje większą swobodę kreowania stylistyki budynku.

Więcej miejsca

Alternatywą dla płaskiego dachu może być, oparty na kolistej konstrukcji dach kolebkowy. Chętnie jest stosowany jako element kompozycji kilku nowoczesnych dachów. Dobrze wygląda w towarzystwie dachu płaskiego i pulpitowego. Dom z dachem kolebkowym jest dobrym rozwiązaniem na małych działkach. Nadaje on całej konstrukcji budynku lżejszy wygląd, nie przytłacza więc wizualnie zbyt ciasnej powierzchni.

Ponadto, za pomocą dachu kolebkowego stosunkowo łatwo ukształtować elewacje – asymetryczny porządek elementów na elewacji, który na dachu może dawać wrażenie nieładu, w nowoczesnym domu przykrytym dachem kolebkowym prezentuje się bardzo interesująco. Co ważne, przestrzeń poddasza w domu przykrytym dachem kolebkowym jest większa niż pod dachem spadzistym. Pozwala uzyskać warunki porównywalne z pełną kondygnacją, podczas gdy pod dachem dwuspadowym spora część powierzchni jest ograniczona skosami.

Autor: Alicja Pietrowska

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także