REKLAMA
Najlepsze Domy
Czyste powietrze w domu

Czyste powietrze w domu

Latem za złą jakość powietrza odpowiada przede wszystkim wzmożony ruch uliczny, a w okresie jesienno-zimowym ogrzewanie węglowe. Jednak smog to problem, który przez większą część roku pozostaje w ukryciu. Najbardziej widoczny i dokuczliwy staje się w sezonie grzewczym przy bezwietrznej i mglistej pogodzie. Wtedy uważniej wsłuchujemy się w medialne doniesienia o przekroczonych normach i obserwujemy wskaźniki czystości powietrza.

Nadejście sezonu grzewczego w Polsce to nieuchronna zapowiedź alarmów smogowych. Ze szkodliwymi pyłami możemy jednak skutecznie rozprawić się w domu. Pomogą nam w tym zarówno oczyszczacze powietrza, jak i wentylacja z odzyskiem ciepła wyposażona w odpowiednie filtry.

Szkodliwe substancje atakują nas nie tylko na ulicy, ale przedostają się do domów i mieszkań przez kanały wentylacyjne, uchylone drzwi lub nieszczelne okna. Choć na smog na zewnątrz nie mamy większego wpływu, to o zdrowy mikroklimat we własnym domu możemy zadbać. Pomogą nam w tym dwa urządzenia – przenośny oczyszczacz powietrza albo system wentylacyjny oparty o rekuperator.

Pod całodobową kontrolą 

Oczyszczacze to nieduże, wolnostojące urządzenia na prąd, które stale monitorują jakość powietrza i filtrują je z zanieczyszczeń. Mogą stać w dowolnym miejscu w domu czy mieszkaniu, np. w sypialni. Dzięki ich pracy pozbędziemy się nie tylko standardowych zanieczyszczeń jak kurz, roztocza, sierść, wirusy, bakterie czy alergeny, ale też pyły tworzące smog wraz z tlenkami azotu i siarki. Schemat działania urządzeń jest podobny – zassane brudne powietrze po przefiltrowaniu wraca do pomieszczenia czyste. 

Czytaj także: Bezpieczny dom, czyli jaki?

Poszczególne modele różnią się specyfikacją i parametrami, czyli wydajnością, głośnością, opcją nawilżania czy jonizacji. Wybierając urządzenia do walki ze smogiem, warto bliżej przyjrzeć się filtrom oczyszczacza. Aby skutecznie usunąć wszystkie szkodliwe substancje, w tym pyły PM10 i PM2.5, konieczny będzie zaawansowany system filtracji z filtrem HEPA klasy minimum E10 oraz filtr z węglem aktywnym (w celu usunięcia zapachów).

Decydując się na zakup urządzenia, powinniśmy raczej myśleć o tym w kategoriach długoterminowej inwestycji. Niestety, Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów na świecie. Szeregu czynników, które odpowiadają za ten stan, jak rosnąca liczba starych aut czy piece-kopciuchy, nie da się zneutralizować w kilka miesięcy. Ze względu na swoją skuteczność w walce ze smogiem oczyszczacze są więc coraz popularniejsze. Niewykluczone, że ich zakup stanie się dla nas koniecznością podobnie jak w Chinach, gdzie urządzenia te na stałe wpisały się w krajobraz mieszkań, biur, hoteli czy restauracji – mówi Dawid Kozyra z firmy CentroClima.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli oczyszczaczy w różnych przedziałach cenowych – za najtańsze egzemplarze zapłacimy minimum 500 zł, za te bardziej zaawansowane nawet 10 tys. złotych. Najdroższe urządzenia są jednak w stanie efektywnie pracować na powierzchni 100 m kw. – wystarczą do oczyszczenia całego domu.

Oddychamy czystym powietrzem

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zyskuje na popularności głównie ze względu na energooszczędność. Rekuperator ogrzewa nawiewane powietrze za pomocą ciepłego powietrza wyprowadzanego na zewnątrz bez mieszania się obu strumieni. Dzięki temu koszty ogrzewania budynku w skali roku mogą znacząco się zmniejszyć. Dodatkowo rozbudowane systemy filtracji oczyszczają nawiewane powietrze z zewnątrz, zanim przedostanie się do środka.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!