×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Czym docieplać dom - wełną czy styropianem?

Czym docieplać dom - wełną czy styropianem?

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 28 gru 2016 12:00
Zaktualizowano: 28 gru 2016 12:30

Wełna czy styropian? Zastanawiamy się jaki materiał termoizolacyjny sprawdzi się lepiej do ocieplenia ścian domu. Jedno jest pewne, oba te produkty różnią się właściwościami i ceną. Jednak najważniejszy jest prawidłowy montaż ocieplenia.

Styropian jest najpowszechniej stosowanym materiałem do ocieplania budynków – począwszy od fundamentów i podłóg, przez ściany zewnętrzne, po dachy. Dzięki różnorodności dostępnych na rynku odmian białego i szarego styropianu do każdego z tych zastosowań można dobrać płyty o odpowiednich właściwościach izolacyjnych i wytrzymałościowych.

Styropian jest blisko dziesięciokrotnie lżejszy i wytrzymalszy na rozrywanie siłą prostopadłą do powierzchni niż wełna mineralna.

Zarówno styropian, jak i wełna posiadają porównywalne właściwości termoizolacyjne. Wełna za to ma lepsze parametry jako izolacja akustyczna oraz warstwa ognioochronna.

Ogranicza też ryzyko zatrzymywania się wilgoci w budynku, a przez to rozwoju pleśni i grzybów – wełnę mineralną od styropianu wyróżnia właśnie odporność na wilgoć i paroprzepuszczalność. W efekcie jest to materiał droższy i trochę bardziej wymagający, jeśli idzie o montaż.

Należy pamiętać, że wybór odpowiedniego materiału termoizolacyjnego i systemu dociepleniowego to połowa sukcesu. Liczy się jeszcze jakość wykonania z uwzględnieniem newralgicznych stref.

Liczy się jakość wykonania

W przypadku wykonywania ocieplenia najważniejsze jest też zwrócenie uwagi na połączenie ocieplenia ze stolarką otworową. W tych miejscach powstaje wiele nieszczelności i mostków cieplnych.

Dlatego też dodatkowo należy stosować zewnętrzne parapety okienne ze specjalną przegrodą termiczną. Ważne jest również wykonanie ocieplenia tak, aby jak najwięcej zakrywało ono ramę okna.

Z kolei w przypadku połączenia płyt balkonowych ze ścianą istotne jest użycie termoizolacyjnych łączników, które zabezpieczą połączenie działaniem mostka termicznego.

Wykonawcy także powinni zwrócić uwagę na kotwienie płyt termoizolacyjnych. Źle wykonane kotwienie to kolejne miejsce powstawania termicznych mostków punktowych. W tym wypadku warto zastosować specjalne zaślepki np. styropianowe.

Kolejnym rozwiązaniem jest użycie kotew bezpośrednio mocowanych w przegrodzie, do których klei się płyty termoizolacyjne. Unikamy wtedy przebicia tynku i warstwy termoizolacyjnej i tym samym powstania mostków termicznych

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także