REKLAMA
Najlepsze Domy
Co warto wiedzieć o malowaniu podłóg drewnianych?

Co warto wiedzieć o malowaniu podłóg drewnianych?

Już nie tylko lakierowanie lub olejowanie. Coraz częściej do zabezpieczenia podłóg drewnianych stosuje się farbę. Co warto o tym wiedzieć?

Najpopularniejszym sposobem zabezpieczania drewnianych parkietów jest w Polsce lakier, chociaż coraz częściej sięgamy też po olej. Mało kto wie, że efekt ochronny, a przede wszystkim dekoracyjny, uzyska się również za pomocą farby do podłóg. Rozwiązanie to stało się bardzo modne na Zachodzie, gdzie królują już nie tylko białe i szare podłogi w stylu skandynawskim, lecz także inspirowane pop-artem, łączące intensywne barwy, takie jak czerwony, żółty czy niebieski.

Kolejnym ciekawym efektem, jaki możemy uzyskać, stosując odpowiednią farbę, jest postarzanie podłogi techniką przecierania. Na pytania dotyczące malowania podłóg odpowiada Zbigniew Cichocki, brand manager marki Domalux i Domalux Professional.

Kiedy warto użyć farby do podłóg?

Farbę do podłóg stosuje się najczęściej przy renowacji starych podłóg drewnianych, gdy są one zniszczone i trzeba zamaskować ich mankamenty. Kolejnym przypadkiem jest chęć dokonania znaczącej zmiany w wyglądzie pomieszczeń po latach użytkowania, bez kosztownej wymiany całej podłogi. Przy podłogach nowych korzysta się raczej z olei i lakierów, które podkreślają naturalne piękno i usłojenie.

Bardzo rzadko zdarza się, by klient był tak niezadowolony z nowego parkietu, że od razu decyduje się na jego przemalowanie – generujące przecież dodatkowe koszty – tłumaczy Zbigniew Cichocki.

Jak przyszykować powierzchnię?

Nie można nakładać farby bezpośrednio na zniszczoną podłogę, wymaga ona odpowiedniego przygotowania. Aby zachować jej adhezyjność, czyli jednolitą przyczepność nakładanych warstw produktu, całą powierzchnię należy dokładnie wyszlifować. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której w części miejsc farba trzyma się świetnie, a w innych nieestetycznie odpryskuje, odsłaniając surowe drewno.

Czy można pomalować podłogę samodzielnie?

Za pomocą farby Alkosol marki Domalux bez problemu można pomalować podłogę w domu samodzielnie. Do szlifowania powierzchni należy użyć odpowiednich maszyn, co znacząco usprawni pracę. Warto skorzystać z wypożyczalni sprzętu budowlanego, takich punktów pojawia się coraz więcej.

Możemy zastosować cyklinarkę bębnową lub talerzową, w przypadku renowacji przeprowadzanej samodzielnie szczególnie polecam tę ostatnią. Jej system oparty na trzech talerzach sprawia, że osoba nawet o niewielkim doświadczeniu, ale posiadająca zacięcie i pewien poziom kultury technicznej, poradzi sobie z tym wyzwaniem – zaleca Zbigniew Cichocki.

Na wyszlifowaną i odkurzoną podłogę zazwyczaj kładzie się dwie warstwy produktu w 24-godzinnym odstępie czasowym. Najlepiej nakładać farbę w kierunku usłojenia drewna. Jeśli nie jest to możliwe, np. w przypadku podłogi ułożonej w jodełkę, malujemy w kierunku do wpadającego przez okna światła.

Jak dbać o pomalowaną podłogę?

Zasady ochrony i pielęgnacji podłogi pomalowanej farbą są zbliżone do podłogi zabezpieczonej lakierem. Najważniejsze jest jak najczęstsze usuwanie mechanicznych, luźnych zabrudzeń, takich jak kurz czy piasek. To one powodują największe wycieranie się farby i nieestetyczne prześwity. Następnie kładziemy systemy pielęgnacyjne – czyli warstwy ochronne. Warto to robić, gdyż potrafią one znacząco, nawet dwukrotnie, wydłużyć żywotność podłóg.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!