Najlepsze Domy
Co potrafi automatyka sterująca domem?

Co potrafi automatyka sterująca domem?

Inteligentne systemy „znają” rozkład dnia domowników. Wiedzą, kiedy wychodzimy z domu oraz kiedy do niego wracamy. Dzięki temu każde z urządzeń pracuje optymalnie i energooszczędnie. Podczas wyboru inteligentnej technologii do domu należy pamiętać o tym, aby urządzenia posiadały możliwość integracji z pozostałymi systemami. Oddzielnie pracujące jednostki nie wpisują się w koncepcję smart home, a jedynie pełnią rolę nowoczesnych gadżetów.

Inteligentne systemy są już na tyle zaawansowane technologicznie, że nie tylko generują oszczędności, ale też posiadają zdolność uczenia się i samodzielnie regulują pracę wszystkich instalacji. Dopasowują się do domowników, zapewniając komfort i bezpieczeństwo. Jak dbają o to, na co my często nie mamy czasu?

Ogrzewanie włącza się 30 min przed twoim powrotem, światło, które gaśnie, chociaż zapomnieliśmy je wyłączyć, czy aplikacja sygnalizująca niewidoczny przeciek w instalacji wody w łazience. Inteligentne urządzenia zarządzają naszym domem, kiedy pracujemy, odpoczywamy, śpimy, a nawet podróżujemy. Ich innowacyjność nie polega już jedynie na zdalnym otwieraniu i zamykaniu rolet okiennych. Smart home ma za zadanie efektywnie sterować domowymi instalacjami, minimalizować ryzyko wystąpienia zagrożeń związanych z włamaniami czy awariami oraz „myśleć” za użytkowników, wyręczając ich w codziennych obowiązkach. Sprawdzamy, na co warto postawić w inteligentnym domu.

Dlaczego smart home?

Chociaż jeszcze kilka lat temu rozwiązania smart były zarezerwowane jedynie dla nowoczesnych biurowców, dziś inteligentne zarządzanie staje się coraz atrakcyjniejsze i łatwo dostępne, a użytkownicy doceniają szereg korzyści, które ze sobą niesie. Według badania przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl, wśród produktów z kategorii smart w 2018 roku najpopularniejsze były urządzenia poprawiające komfort funkcjonowania, zapewniające bezpieczeństwo, a także gwarantujące dodatkowe oszczędności. Jednak do głównych zadań inteligentnych rozwiązań należy poznanie zwyczajów oraz nawyków domowników i sterowanie bez ich bezpośredniego zaangażowania.

Automatyka „uczy się” godzin powrotu właścicieli do domu, wykrywania zbyt suchej gleby w ogrodzie czy zwiększania intensywności pracy wentylacji, kiedy organizowane jest przyjęcie urodzinowe, a w domu pojawiają się goście. Takie procesy nie wymagają ręcznego sterowania i co więcej, dbają o nasze portfele.

„Ok, Google”: zadbaj o mnie i o moje wydatki

Według badania F-Securo opublikowanego przez portal PCWorld już 22% amerykańskich oraz 12% europejskich domów korzysta z wirtualnych asystentów, takich jak Alexa Voice czy Google Voice Assistant. Popyt na dopasowane rozwiązania sprawia, że producenci oferują zaawansowane technologicznie produkty, które mają za zadanie sprostać potrzebom współczesnych użytkowników. Jedną z nich jest możliwość bezpośredniego komunikowania się z systemem.

W inteligentnych domach bardzo ważny jest czas. Czas, który możemy poświęcić na przyjemności albo wypoczynek, a nie żmudne studiowanie instrukcji obsługi. Dlatego rozwiązania smart powinny być łatwe i szybkie w instalacji, ale także intuicyjne w obsłudze. Takim ułatwieniem z pewnością są asystenci głosowi, którym wystarczy wydać prosty komunikat. Polskie wersje językowe nie są jeszcze w większości przypadków dostępne, ale szacujemy, że sytuacji zmieni się na przestrzeni kilku najbliższych lat – podkreśla Sylwia Pałasz-Talarek z firmy Uponor, dostawcy rozwiązań z zakresu ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego oraz automatyki pokojowej.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!