Najlepsze Domy
Ciepły montaż okien i drzwi

Ciepły montaż okien i drzwi

Oprócz doboru wysokiej jakości produktów, równie ważny jest ich prawidłowy montaż. Fot. DOBRY MONTAŻ
Oprócz doboru wysokiej jakości produktów, równie ważny jest ich prawidłowy montaż. Fot. DOBRY MONTAŻ
Oprócz doboru wysokiej jakości produktów, równie ważny jest ich prawidłowy montaż. Tak jest także w przypadku okien i drzwi, które wybieramy przecież z myślą o długoletnim użytkowaniu. Nowoczesną techniką instalacji stolarki okiennej i drzwiowej, pozwalającą w pełni wykorzystać parametry użytkowe nowoczesnych wyrobów jest „ciepły” montaż.

Energooszczędność to wiodący trend w budownictwie, który wynika z rosnących cen energii, coraz większej świadomości inwestorów w zakresie ochrony środowiska naturalnego, jak i chęci poprawy komfortu przebywania w budynkach. Na popularności zyskują zatem nowoczesne rozwiązania, zapewniające ograniczenie strat ciepła i zmniejszenie kosztów użytkowania obiektów. Jednym z nich jest montaż warstwowy okien i drzwi, określany również mianem „ciepłego” montażu. Na czym polega i jakie są korzyści płynące z jego wykorzystania? 

Ciepła technologia

Gdy wychodzimy na zewnątrz przy niskiej temperaturze, dobrym rozwiązaniem jest ubranie się na popularną „cebulkę”, korzystając z zalet, jakie dają różne warstwy ubrania. Każda z nich spełnia inną funkcję, np. warstwa podstawowa, znajdująca się tuż przy skórze chroni od zimna, skutecznie izolując, zaś warstwa zewnętrzna zabezpiecza przed wiatrem i deszczem. W razie potrzeby możemy łatwo pozbyć się jednej z nich, dostosowując w ten sposób swój ubiór do aktualnych warunków pogodowych.

Warstwy spełniające podobne funkcje sprawdzają się także przy montażu okna i drzwi. Stąd też zastosowanie w nowoczesnym budownictwie montażu warstwowego, zwanego potocznie „ciepłym”. Jego zadaniem jest ograniczenie strat cennego ciepła, które najczęściej „ucieka” z budynku w miejscach styku okna lub drzwi z murem. Rolę izolatora tych przestrzeni pełni zwykle piana poliuretanowa, która wypełnia szczelinę pomiędzy oknem lub drzwiami a murem. Aby dobrze izolowała termicznie i akustycznie, musi być jednak skutecznie zabezpieczona przed działaniem wilgoci docierającej z zewnątrz budynku oraz pary wodnej, która na skutek użytkowania obiektu jest generowana w pomieszczeniach.

W montażu warstwowym wykorzystuje się specjalne taśmy, wykonane z tworzywa sztucznego. Taśma paroszczelna, stosowana od wewnątrz, ma za zadnie ograniczenie przenikania do piany poliuretanowej pary wodnej i wilgoci z wnętrza budynku. Inną rolę spełnia taśma paroprzepuszczalna, zewnętrzna, która chroni przed wnikaniem wilgoci do wewnątrz oraz pozwala na jej odprowadzenie na zewnątrz. W efekcie, piana poliuretanowa i taśmy tworzą warstwy o odmiennych funkcjach, które wzajemnie się uzupełniają, zapewniając kompleksową ochronę.

Przyjemnie, sucho, komfortowo

Wystawiona na długotrwałe działanie wilgoci piana poliuretanowa szybko niszczeje i traci swoje pierwotne właściwości izolacyjne, chłonąc wodę niczym gąbka. Stosowanie taśm pomaga więc utrzymać jej parametry przez długi czas.

Ciepły montaż okien i drzwi zapewnia prawidłowe funkcjonowanie materiału izolacyjnego, jakim jest piana poliuretanowa. Niezbędne jest zastosowania specjalnych folii paroprzepuszczalnych, jak i paroszczelnych. Co nam to daje? Do materiału izolacyjnego nie przedostaje się wilgoć, a jeżeli już tam z jakiegoś powodów się zgromadziła, to folia paroprzepuszczalna ją odprowadzi. Podobne zjawiska występują w warstwie ocieplenia więźby dachowej. Tylko suchy materiał izolacyjny spełnia swoją funkcję, dlatego warto pamiętać o zabezpieczeniu go przed zawilgoceniem – mówi Janusz Smyda z firmy ABC EKODOM – Ambasador kampanii „DOBRY MONTAŻ".

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!