×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Ciepły dach

Ciepły dach

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 14 paź 2015 11:06
Zaktualizowano: 14 paź 2015 21:49

Rosnące koszty zużycia energii sprawiają, że coraz częściej jesteśmy skłonni zainwestować w budowę domu energooszczędnego. Tym bardziej, że zwiększone koszty wydane podczas budowy domu zwracają się z reguły w przeciągu kilku lat.

Rosnące koszty zużycia energii sprawiają, że coraz częściej jesteśmy skłonni zainwestować w budowę domu energooszczędnego. Tym bardziej, że zwiększone koszty wydane podczas budowy domu zwracają się z reguły w przeciągu kilku lat.

W przypadku domów energooszczędnych, a tym bardziej pasywnych dużą rolę odgrywa kształt bryły budynku. Chcąc zbudować naprawdę energooszczędny dom powinniśmy zrezygnować z dodatkowych elementów ozdobnych, kolumn, niepotrzebnych zadaszeń i ozdobników w formie np. lukarn. Forma budynku energooszczędnego powinna być przede wszystkim prosta. Najekonomiczniejszy jest budynek w kształcie sześcianu, w którym zminimalizowano powierzchnie przegród zewnętrznych, a stosunek powierzchni ścian zewnętrznych do kubatury jest najmniejszy. Istotny jest nie tylko kształt domu, ale również liczba pięter oraz kształt i wielkość dachu. Za energooszczędne uznaje się domy z użytkowym poddaszem lub piętrowe, natomiast domy parterowe są nieekonomiczne pod względem strat ciepła.

Również liczne załamania, skomplikowany kształt dachu, fantazyjne bawole oka, wszelkiego rodzaju przybudówki i wykusze – wszystkie te elementy wpływają na zwiększenie zapotrzebowania na energię domu.

Dwuspadowy czy płaski?
Dachy dwuspadowe i płaskie to dwa najpopularniejsze typy dachów w budynkach energooszczędnych. Obok nich czasami spotykamy również dachy jednospadowe tzw. pulpitowe. Dachy dwuspadowe stosowane są w domach z poddaszem użytkowym, z kolei płaskie – w piętrowych. W obu tych przypadkach powietrze, które zostało ogrzane unosi się ku górze, dlatego też im mniejsza powierzchnia dachu i lepsza izolacja, tym mniejsze straty ciepła. Rozbudowana konstrukcja dachu może być odpowiedzialna za 15% całkowitych strat ciepła w domu. W przypadku dachu w domach pasywnych stosowany jest często dach z wysuniętym poza obrys muru okapem, który w ciągu lata osłania okna przed nadmiernym nagrzaniem, a zimą przed wychłodzeniem.

Wybór pokrycia dachowego
W przypadku domu energooszczędnego wybór pokrycia dachowego jest szeroki, Możemy również dobrze zdecydować się np. na naturalne pokrycie – np. trzcinę, która przy odpowiedniej grubości jest doskonałym izolatorem akustycznym, lub na blachę czy blachodachówkę, których zaletą jest niewielki ciężar. Popularnym pokryciem dachowym są także dachówki ceramiczne, choć producenci w tym przypadku szukając innowacyjnych rozwiązań pracując przede wszystkim nad zmniejszeniem wagi tego materiału, który uznawany jest za ciężki.

W przypadku stropodachów najczęściej stosuje się papy bitumiczne lub asfaltowe, a w przypadku dachu odwróconego (stropodachu) możemy mieć dach zielony. Na dachach budynków energooszczędnych można również zastosować gont bitumiczny. W sytuacji, kiedy decydujemy się na projekt gotowy domu energooszczędnego powinniśmy zwrócić również uwagę na rodzaj pokrycia zalecanego przez architekta. Jest on bowiem dostosowany do warunków technicznych – a więc zastosowanego przekroju krokwi i typu więźby dachowej. Jakiekolwiek zmiany pokrycia powinny być uzgadniane z architektem. Poza tym nie na każdym rodzaju dachu zastosować możemy każde pokrycie, szczególne ograniczenia maja w tym przypadku stropodachy. Projekt powinien zawierać wytyczne dla dekarzy, związane ze sposobem układania pokrycia oraz szczegółowymi wymaganiami co do instalacji pokrycia.

Dobrze zaizolowany dach dwuspadowy
Dach to ta część domu, która jest stosunkowo prosta do ocieplenia, przede wszystkim ze względu na możliwość zastosowania materiałów izolacyjnych odpowiedniej grubości. Warstwa izolacji powinna mieć grubość nie mniejszą niż 30 cm. Podobnie, jak w przypadku ścian i stolarki dach charakteryzuje się określonym współczynnikiem przenikania ciepła, w przypadku domów energooszczędnych U może osiągnąć nawet 0,1 W (m² x K).

Skuteczne zaizolowanie dachu związane jest z prawidłowym ułożeniem warstwy paroszczelnej i paroprzepuszczalnej. Wykonujemy zwykle dwie warstwy izolacji – jedną pomiędzy krokwiami, drugą zazwyczaj od spodu, choć praktykuje się również układanie drugiej warstwy nad krokwiami. Izolacja powinna być układana w taki sposób, aby nie powstawały mostki termiczne. Najlepszym sposobem układania izolacji, tak aby uniknąć mostków cieplnych jest układanie warstw prostopadle do siebie. Do ocieplania między krokwiami zalecane są płyty o grubości 20 cm i szerokości 2 cm większej niż rozstaw krokwi. Materiał wciskamy na ścisk, tak aby szczelnie przylegał do krokwi. Druga warstwa powinna mieć około 10 cm. Współczynniki przenikania ciepła dachu poprawi z pewnością wykonanie dwuwarstwowej izolacji od strony poddasza. W tym celu na poddaszu można zastosować folię paroizolacyjną.

Jak skutecznie izolować dach płaski?
Dachy płaskie, kiedyś często stosowane w budownictwie, powodowały jednak ograniczenia w zakresie skutecznej izolacji. Dzisiaj, dzięki nowoczesnym technologiom i materiałom, wracają do łask również w Polsce, a stosowane rozwiązania pozwalają wyeliminować mostki cieplne. Forma dachu płaskiego daje wiele możliwości użytkowych. Taka konstrukcja może nawet posłużyć za taras czy punkt widokowy, jak również coraz bardziej popularny, niosący ze sobą wiele zalet, dach zielony. Najczęściej jednak dach płaski jest elementem nowoczesnej architektury. Poprawne izolowanie dachu płaskiego wymaga wiedzy na temat samej jego specyfikacji. Podstawowa znajomość parametrów technicznych i konstrukcji jest koniecznością, jeśli chcemy umiejętnie dopasować materiały do potrzeb naszego domu.

Przede wszystkim należy wiedzieć, że dach płaski to po prostu dach bez spadku. Oznacza to, że minimalne nachylenie jego konstrukcji musi mieć wartość w granicach 2-3°. Jedynie w wyjątkowych przypadkach konstrukcyjnych (jak spadek, zlewnia), dopuszcza się mniejsze nachylenie. Wówczas jednak hydroizolacja musi składać się z trzech warstw grubych, zbrojonych pap modyfikowanych, odpornych na niskie temperatury lub odpowiednich membran. Z kolei maksymalne dopuszczalne nachylenie dachu płaskiego może sięgać 6-7°.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także