×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Ciepło z powietrza. Najpopularniejsze pompy ciepła

Ciepło z powietrza. Najpopularniejsze pompy ciepła

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 20 sty 2015 13:32
Zaktualizowano: 20 sty 2015 14:10

Powietrzne pompy ciepła należą do jednych z najpopularniejszych rodzajów urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Dzięki instalacji takiego urządzenia znacznie obniża się rachunki za ogrzewanie.

Powietrzne pompy ciepła należą do jednych z najpopularniejszych rodzajów urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Dzięki instalacji takiego urządzenia znacznie obniża się rachunki za ogrzewanie. Powietrzne pompy ciepła mogą być wykorzystywane zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie takiego urządzenia?

Powietrzne pompy ciepła (powietrze/woda) są jednym z trzech głównych rodzajów pomp ciepła. Pozostałe to gruntowe (solanka/woda) i woda/woda. Powietrzne urządzenia energię czerpią z powietrza – zewnętrznego lub wentylacyjnego. W porównaniu z innymi rodzajami są najtańsze w montażu.

Czytaj także: Czy warto inwestować w kotły kondensacyjne?

Nie zawsze jednak ten czynnik może być decydujący ponieważ wybór rodzaju pompy ciepła zależy od wielu czynników. Do najważniejszych należą: rodzaj budynku, dostępne miejsce (wewnątrz i na zewnątrz), możliwość chłodzenia pomieszczeń latem oraz oczekiwania inwestora i tego, jaką kwotą dysponuje.

Gdzie instalować powietrzne pompy ciepła
Powietrzne pompy ciepła dobrze sprawdzają się w budynkach wyposażonych już w źródło ciepła, np. kocioł olejowy lub węglowy. Wówczas instalując pompę znacznie obniża się koszty eksploatacji tych urządzeń.

Powietrzne pompy ciepła instaluje się także w obiektach, przy których nie ma możliwości wykonania wymiennika gruntowego (pompy solanka/woda), np. ze względu na ukształtowanie działki lub zamontowania pompy typu woda/woda.

Powietrzne pompy można instalować w każdej lokalizacji, przy każdym typie zabudowy. Ich montaż jest zarówno tani, jak i szybki, w porównaniu z gruntowymi urządzeniami.

Pompy zasilane powietrzem mogą również służyć do chłodzenia pomieszczeń latem, wykorzystując do tego np. instalację podłogową lub klimakonwektory.

Należy jednak pamiętać, że powietrzne pompy ciepła działają zależnie od warunków panujących na zewnątrz. I choć niektóre urządzenia mogą pracować nawet przy temperaturze -20ºC to w takich warunkach znacznie spada ich sprawność. W Polsce temperatury zimą potrafią być jeszcze niższe co powoduje, że powietrzna pompa ciepła nie może być samodzielnym źródłem ciepła i potrzebuje wsparcia. Podczas bardzo niskich temperatur niezbędne jest dodatkowe źródło ciepła, np. kocioł elektryczny lub gazowy. Tego problemu nie ma przy gruntowych pompach, które przez cały rok stanowią samodzielne źródło ciepła.

Rodzaje powietrznych pomp ciepła
Powietrzne pompy ciepła można podzielić na dwie kategorie: monoblok i split. W przypadku pomp ciepła monoblok cała pompa ciepła znajduje się w jednej obudowie. Montaż pompy następuje poprzez wyprowadzenie poza obręb budynku instalacji rurowej, przez którą przepływa woda grzewcza w celu podgrzania się w pompie ciepła.

Urządzenia split składają się z dwóch modułów: zewnętrznego, który pobiera ciepło z powietrza oraz z jednostki wewnętrznej, której zadaniem jest przekazanie energii do budynku. Przy wykonywaniu rurociągów w urządzeniu split należy zachować dużą staranność ponieważ w ich wnętrzu przepływa czynnik chłodniczy, który w przypadku drobnej nieszczelności bardzo szybko ucieka.
Moduł zewnętrzny może być zamontowany w każdym miejscu, niezależnie od ukształtowania terenu, jednak należy unikać dystrybucji hałasu w niepożądanym kierunku, np. sąsiedztwa.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także