×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Ciepło z podłogi.  Wodne ogrzewanie podłogowe

Ciepło z podłogi. Wodne ogrzewanie podłogowe

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 16 paź 2014 11:10
Zaktualizowano: 16 paź 2014 12:42

Wodne ogrzewanie podłogowe należy do jednych z najbardziej energooszczędnych systemów grzewczych.

Wodne ogrzewanie podłogowe należy do jednych z najbardziej energooszczędnych systemów grzewczych. Niestety rozwiązanie to niesie za sobą pewne ograniczenia. O czym należy pamiętać rozważając instalację wodnego ogrzewania podłogowego.

Wpływ na to, jaki system ogrzewania zainstalujemy w domu ma przede wszystkim sposób aranżacji pomieszczeń. A dokładnie, to jaką okładzinę zastosujemy na podłodze. Czy będzie to wykładzina, panele drewniane, terakota, kamień, a może deski.

Każdy z tych materiałów charakteryzuje się innym współczynnikiem przewodzenia ciepła, a co za tym idzie decyduje o tym czy możliwe jest ułożenie wodnego ogrzewania podłogowego. Jest to najbardziej ekonomiczny w eksploatacji system (zasilany jednym parametrem, ustawionym na 35ºC na zasilaniu) jednak posiada pewne ograniczenia. Należy się z nimi liczyć i wziąć je pod uwagę już na etapie projektowania wnętrz.

Kiedy warto a kiedy nie
Jeżeli chodzi o podłogi wykończone kamieniem lub płytkami ceramicznymi to ogrzewanie podłogowe zda jak najbardziej egzamin. Materiały te świetnie przenoszą ciepło i tworzą przyjemne uczucie ciepłej podłogi.

Czytaj także: Rodzaje pomp ciepła, Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Natomiast, gdy planujemy na podłodze deski (i to grube) lub ciężkie dywany lepiej zastanowić się nad innym rozwiązaniem. Warto pamiętać, że żadnego problemu nie stanowi system mieszany, a więc np. zastosowanie ogrzewania podłogowego w łazience i kuchni, gdzie najczęściej podłoga wykończona jest płytkami, a w salonie i sypialniach, gdzie często leżą dywany grzejników tradycyjnych lub kanałowych.

Oczywiście można pokusić się o montaż ogrzewania podłogowego pod materiałami słabo przewodzącymi ciepło jednak wówczas ze względu na zwiększoną moc grzewczą traci się największy atut podłogówki, czyli oszczędności.

Na pewno warto zastosować płytki i instalację ogrzewania podłogowego bezpośrednio przy wejściu, w łazience, w przedpokoju oraz w kuchni. W tych pomieszczeniach wygodna do mycia i szybko schnąca podłoga jest wielkim udogodnieniem, a brak grzejników pozwala dowolnie rozmieścić zabudowę szaf w przedpokoju i w kuchni.

Podłogówka coraz popularniejsza
Chociaż ogrzewanie podłogowe swą największą popularność w Polsce zdobyło dopiero w ostatnich kilkunastu latach jest to system, którego historia sięga czasów starożytnej Grecji.

Dużą zaletą tego systemu jest akumulacja ciepła. Sporo energii akumuluje się w podłodze przez co ilość energii zużytej do wytworzenia ciepła jest stosunkowo niewielka w porównaniu do uzyskanych efektów.

Wadą, o której warto wiedzieć jest dość długi czas nagrzewania podłogi. Zależy on od grubości wylewki i posadzki. Jednak zawsze uruchomienie systemu wodnego ogrzewania podłogowego należy wcześniej zaplanować.

Istnieje przekonanie, że ogrzewanie podłogowe powoduje unoszenie kurzu. Jest to pogląd nie do końca prawdziwy. Wynika to z faktu, że parametr temperatury podłogówki ustawiany jest maksymalnie na 35ºC – i to tylko w sytuacji, gdy na zewnątrz panuje temperatura minus 22ºC. W pozostałym czasie (w okresie grzewczym) są to temperatury między 20ºC a 30ºC, a więc takie, przy których nie ma możliwości unoszenia kurzu.

Warto wziąć pod uwagę inny aspekt, który może być ograniczeniem jeżeli chodzi o instalację ogrzewania, i nie jest to rodzaj wykończenia podłogi. W niektórych pomieszczeniach powierzchnia grzewcza może być zbyt mała, aby prawidłowo ogrzać całe wnętrze. Chodzi tu np. o gabinety, w których ustawionych jest dużo szaf, foteli, biurek i innych mebli. Wówczas powierzchnia grzejna może okazać się niewystarczająca, bo choć szafa może się nagrzać to nic to nie daje. Tu ogranicza nas powierzchnia.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także