×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Ciepło komfortowo i estetycznie. Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Ciepło komfortowo i estetycznie. Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 17 paź 2014 13:25

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest system niecentralnym, który grzeje stosunkowo dużą powierzchnię, niską temperaturą.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest system niecentralnym, który grzeje stosunkowo dużą powierzchnię, niską temperaturą. Dzięki temu uzyskuje się komfort użytkowania przy niewielkim zużyciu energii.

Zaletą elektrycznego ogrzewania podłogowego jest możliwość współpracy z wieloma różnymi materiałami wykończeniowymi.

Na upowszechnienie się elektrycznego ogrzewania podłogowego wpłynęło kilka czynników. Po pierwsze, prosty montaż i niewielkie nakłady na zakup instalacji.

Ważną zaletą, z punktu widzenia użytkowników, jest powszechna dostępność energii elektrycznej.

Nie bez znaczenia pozostają również walory estetyczne. Instalacja grzejna jest całkowicie niewidoczna, o jej obecności najczęściej świadczą umieszczone na ścianach regulatory temperatury.

Nie tylko pod płytkami
Jeszcze kilka lat temu przeszkody technologiczne związane z montażem systemu elektrycznego ogrzewania podłogowego pozwalały na zastosowanie jedynie płytek ceramicznych, jako okładziny wierzchniej „ciepłej” podłogi.

Pierwotnie na rynku były oferowane jedynie przewody grzejne, a do ich zastosowania niezbędne było wykonanie wylewki. Dlatego, jako materiał wykończeniowy trzeba było stosować materiały o dobrym przewodnictwie cieplnym.

Czytaj także: Wodne ogrzewanie podłogowe, Grzejniki łazienkowe

W momencie pojawienia się mat grzejnych możliwe stało się stosowanie tego ogrzewania w blokach na gotowych wylewkach. Ponieważ maty są umieszczone bardzo blisko powierzchni podłogi, nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować je z materiałami o większym oporze cieplnym.

Płytki ceramiczne i kamienne charakteryzujące się wysokim przewodnictwem cieplnym i wytrzymałością na wysokie temperatury nadal należą do jednych z najpopularniejszych pokryć podłogowych na ogrzewaniu elektrycznym.

Jeżeli zdecydujemy się na ten typ okładziny to możemy rozpatrywać dwa sposoby montażu. Pierwszym z nich jest zamontowanie przewodu grzejnego w posadzce betonowej. Roboty z tym związane można wykonać na etapie zalewania posadzki przy budowie domu czy mieszkania. Stosujemy tu przewody grzejne o mocy liniowej 17W/mb, zamontowane w 4–6 cm warstwie wylewki betonowej. Zainstalowana moc powinna być w granicach 100–170W/m2 powierzchni grzewczej. Im wyższa moc zainstalowana, tym podłoga będzie nagrzewała się krócej. Trzeba pamiętać, że w przypadku łazienek dopuszczalne jest zainstalowanie ogrzewania o mocy do 200 W/m2 powierzchni grzewczej.

Drugim sposobem jest zamontowanie maty grzejnej w warstwie kleju pod płytkami. Tego typu instalację wykonujemy tuż przed ułożeniem terakoty, gresu czy płytek kamiennych. Dostępne są jeszcze supercienkie przewody do wylewek samopoziomujących, które znajdują zastosowanie tam, gdzie nie udaje się umieścić mat – za względu na skomplikowanie powierzchni.

Maty i przewody grzejne
Montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego możemy wykonać na dwa sposoby: zamocować kable grzejne lub zdecydować się na fabrycznie przygotowane maty. Elementem generującym ciepło w matach jest przewód o niewielkiej średnicy wpleciony w siatkę z tworzywa sztucznego.

Całkowita grubość mat waha się w przedziale 3–4 mm, dlatego są chętnie stosowane podczas remontów i na starych posadzkach, w przypadku których często najważniejsze jest to, aby jak najmniej podnieść poziom podłogi. Mogą służyć jako ogrzewanie podstawowe lub uzupełniające.

Maty produkowane są w postaci zwojów o stałej szerokości 0,5 m. Charakteryzuje je jednak różna długość (zależy od powierzchni pomieszczenia) i moc, która powinna być dobrana stosowanie do funkcji pomieszczenia i rodzaju okładziny wierzchniej.

Jeżeli maty służą jako ogrzewanie podstawowe powinny mieć moc min. 120 W/m2. Częściej jednak maty służą do osiągnięcia efektu ciepłej podłogi i wówczas można zastosować te o mniejszej mocy.

Elektryczne ogrzewanie przewodami grzejnymi stosuje się do wykonania ogrzewania podstawowego (w tym akumulacyjnego), co nie wyklucza możliwości ich zastosowania do ogrzewania uzupełniającego.

Przewody składają się z izolowanego drutu oporowego (żyły grzejnej), ekranu (np. miedzianego), który eliminuje pole elektryczne i jednocześnie stanowi zabezpieczenie przeciwporażeniowe, oraz izolacji zewnętrznej.

Najczęściej stosuje się kable dwużyłowe zasilane jednostronnie, gdyż są łatwiejsze w montażu i emitują pole magnetyczne o mniejszym natężeniu w porównaniu z innymi przewodami.

Zazwyczaj producenci oferują kable w gotowych zestawach długości od kilku do kilkudziesięciu metrów. Moc grzewcza takiego zestawu zależy od mocy jednostkowej kabla (standard to 17–20 W/m) i jego długości.

Innowacyjnym rozwiązaniem są kable samoregulujące, które dostosowują swoją moc grzewczą do innych źródeł ciepła znajdujących się w pomieszczeniu, takich jak: promieniowanie słoneczne, oświetlenie, urządzenia elektryczne.

Kable grzejne układane są w pętle o różnym zagęszczeniu, które uzależnione jest od zapotrzebowania na moc cieplną. W każdym projekcie ogrzewanej posadzki powinny być indywidualnie dobrane i rozmieszczone przez projektanta czy instalatora.

Pod wykładziną elastyczną
Decydując się na wykończenie podłogi ogrzewanej wykładziną elastyczną warto wziąć pod uwagę kilka cennych wskazówek.

Przed przystąpieniem do montażu wykładziny, należy osuszyć betonowe podłoże, przeprowadzając jego wygrzewanie. W przypadku montażu elastycznej wykładziny z PVC na podłodze z zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym wymagana jest niższa zawartość wilgoci w podłożu, niż podczas montażu bez ogrzewania podłogowego.

Zbyt wysoka wilgotność podłoża mogłaby spowodować odspojenie się wykładziny, w następstwie czego mogłyby pojawić się wady zmniejszające trwałość pokrycia i wpływające negatywnie na estetykę całej posadzki.

Do montażu elastycznych wykładzin obiektowych na instalacji ogrzewania podłogowego można przystąpić w momencie, gdy wilgotność podłoża cementowego – mierzona metodą CM – wynosić będzie poniżej 1,8 %. Zaleca się wygrzewanie podłoża przez okres kilkunastu dni, zaczynając od ustawienia temperatury na poziomie 20°C. Każdego kolejnego dnia należy podwyższyć temperaturę o 10ºC w stosunku do dnia poprzedniego i utrzymać ją przez 24 godz. Temperatura końcowa powinna wynosić przynajmniej 50°C i utrzymana powinna być do czasu uzyskania wymaganej wilgotności podłoża.

Przez kolejnych kilka dni należy sukcesywnie zmniejszać temperaturę grzania instalacji, do momentu uzyskania temperatury wyjściowej 20°C.

W celu umożliwienia migracji wilgoci – podczas prowadzenia wygrzewania – nie należy przykrywać podłoża, zaleca się natomiast intensywne wietrzenie pomieszczenia.

W czasie montażu wykładziny instalacja ogrzewania podłogowego powinna być wyłączona. Do klejenia należy stosować odpowiedni klej zalecany do montażu wykładziny na podłodze z ogrzewaniem podłogowym. Temperatura pracy instalacji grzewczej umieszczonej w podłodze pokrytej elastyczną wykładziną z PVC nie powinna przekraczać 27°C.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także