×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Ciepłe poddasze - jak wykonać termoizolację?

Ciepłe poddasze - jak wykonać termoizolację?

Autor: Justyna Łotowska
Dodano: 13 sty 2015 14:32
Zaktualizowano: 13 sty 2015 15:59

Właściwe ocieplenie poddasza to przede wszystkim odpowiednio dobrane materiały termoizolacyjne i paroizolacyjne. Ważne jest też fachowe wykonanie i ułożenie warstw. Jak wybrać materiały izolacyjne i na co zwrócić uwagę przystępując do prac ociepleniowych na poddaszu użytkowym?

Właściwe ocieplenie poddasza to przede wszystkim odpowiednio dobrane materiały termoizolacyjne i paroizolacyjne. Ważne jest też fachowe wykonanie i ułożenie warstw. Jak wybrać materiały izolacyjne i na co zwrócić uwagę przystępując do prac ociepleniowych na poddaszu użytkowym?

Ze względu na to, że w Polsce najczęściej poddasze wykonuje się w oparciu o drewnianą więźbę dachową materiał izolacyjny powinien charakteryzować się elastycznością. Po to, aby jego poszczególne elementy szczelnie przylegały zarówno do konstrukcji (szkieletowej) jak i do siebie nawzajem. Dlatego jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych przy ocieplaniu poddaszy jest wełna (mineralna lub szklana). Najlepiej układać ją w dwóch warstwach.

Dodatkowe centymetry ocieplenia (druga warstwa) służą nie tylko eliminacji mostków termicznych i zwiększeniu izolacyjności przegrody, ale też zabezpieczeniu konstrukcji drewnianej ze wszystkich stron w razie zagrożenia pożarowego.

Decydując się na ocieplenie poddasza, czy to użytkowego czy nieużytkowego, inwestor ma do wyboru cały zakres wełen.

Inwestor musi zdecydować ile ma miejsca na izolację i dobrać odpowiedni produkt. Ważnym jest, aby wybierając izolację dobrać jak najwyższy współczynnik R, który jest wynikiem jak najniższej lambdy oraz jak najgrubszego materiału izolacyjnego. Należy również pamiętać o koniecznej ciągłości izolacji i minimalizacji mostków cieplnych – mówi Sławomir Kocur, menedżer produktu Isover.

Mostki termiczne
Oprócz wyboru odpowiedniego produktu do ocieplenia bardzo ważne jest właściwe wykonanie termoizolacji. Jednym z największych wyzwań podczas ocieplania poddaszy są liniowe mostki termiczne – miejsca o słabszej izolacyjności termicznej, niż powierzchnie sąsiednie. Najczęściej powstają one przy konstrukcji drewnianej, połączeń ścian z dachem. Na te miejsca wykonawca powinien zwrócić szczególną uwagę. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego.

 

Stosując wiotkie maty lub izolację z twardych materiałów często pojawiają się problemy wykonawcze. Twardą izolacją trudniej jest wypełnić przestrzenie pomiędzy krokwiami i niełatwo docisnąć płyty do siebie, nie pozostawiając przy tym szczelin. Równie ważny jest dokładny montaż w narożnikach i załamaniach dachu, a także na połączeniach ścian ze skosami połaciowymi.

Paroizolacja
Wykonując ocieplenie poddasza nie można zapomnieć o warstwie paroizolacji. Sprawdzonym i popularnym materiałem jest folia paroizolacyjna, np. polietylenowa (PE). Folia PE charakteryzuje się niską przepuszczalnością dla pary wodnej oraz odpornością na działanie roztworów kwasów, zasad, soli i niskich temperatur. Poprawnie zamontowana ogranicza przepływ pary wodnej przez konstrukcję dachu nad poddaszem.

Jeżeli chodzi o montaż paroizolacji od strony pomieszczeń ogrzewanych zaleca się umieszczenie jej bezpośrednio przed izolacją termiczną (za okładziną np. z płyt gipsowo-kartonowych). Paroizolacja może być układana na styk z izolacją z wełny.

Folia paroizolacyjna jest standardem i podstawowym materiałem paroizolacyjnym. Jednak coraz częściej stosuje się inteligentną paroizolację. Stanowi ona cały system pozwalający w 100% uszczelnić poddasze jednocześnie dbając o odpowiednie zarządzanie wilgocią w przegrodzie, co jest ważne by zachować trwałość konstrukcji i odpowiedni mikroklimat.

Doskonałe uszczelnienie przeciwwilgociowe poddasza jest bardzo trudne bez odpowiednich materiałów, dlatego należy podchodzić do tego zagadnienia całościowo, patrząc nie tylko na samą nowoczesną – inteligentną paroizolację, ale także na akcesoria w postaci taśm czy klejów i technologię ich zastosowania. Inteligentna paroizolacja ma tę zaletę w porównaniu ze standardową paroizolacją, że w okresie letnim rozszczelnia się, ułatwiając usunięcie ewentualnej wilgoci w dachu – tłumaczy Sławomir Kocur.

Warunki Techniczne a ocieplenie poddaszy
Wraz z wprowadzeniem na początku tego roku zmian w Warunkach Technicznych zwiększyła się grubość izolacji wszystkich przegród budynku, w tym także przegród na poddaszu. Do 1 stycznia 2014, by wystąpić do urzędu o pozwolenie budowlane, projekt musiał zakładać ocieplenie o grubości minimum 15 cm dla dachu.

Obowiązujące obecnie przepisy podwyższyły wymóg do 18 cm, zaś w kolejnych latach minimalna grubość izolacji będzie się jeszcze zwiększać. I tak budynki powstające od 2017 będą musiały być ocieplone co najmniej 20 cm, a docelowo, czyli od 2021 – już 25 cm – mówi Tomasz Kwiatkowski, doradca techniczny Rockwool Polska.

Warto pamiętać, że podane w Warunkach Technicznych wymagania określają minimalną grubość. Aby ocieplić dom optymalnie, czyli tak, by obniżyć rachunki za ogrzewanie, należy dołożyć dodatkowe centymetry, nawet do 35 cm.

Po zmianach warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, większą uwagę przykłada się do mostków punktowych oraz liniowych.

W przypadku izolacji poddaszy konieczność stosowania dwóch warstw izolacji (międzykrokwiowa i podkrokwiowa) zostały zauważone już dawno i w tej kwestii niewiele się zmieniło. Niemniej jednak produkty o lepszej lambdzie okazują się być coraz lepszym wyborem ze względu na grubość izolacji, którą powinno się stosować. Renowacja dachu skośnego jest kolejnym wyzwaniem i zagadnieniem, z którym musi się zmierzyć rynek wobec zaostrzających się warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – wyjaśnia Sławomir Kocur.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także