Najlepsze Domy
"Ciche" okna

"Ciche" okna

Zgodnie z polskimi normami, dopuszczalne wartości poziomu dźwięków w pomieszczeniach mieszkalnych to 40 decybeli w dzień i 30 decybeli w nocy. W praktyce są one jednak często przekraczane – i to nawet na podmiejskich osiedlach i wsiach. Wystarczy wziąć pod uwagę ile decybeli emitujemy (my i nasze otoczenie) podczas codziennych zająć.

Rozmowa to 50dB, zgiełk dobiegający z pobliskiej ulicy - 70dB, głośna muzyka puszczana przez sąsiada, szczekanie psa czy radosna zabawa dzieci na podwórku - 80dB, odgłosy remontu z użyciem młota pneumatycznego - 120dB… Zbyt głośne dźwięki mogą doprowadzić nie tylko do pasji, ale i w dłuższej perspektywie – nieodwracalnego uszkodzenia słuchu. Mało tego, naukowcy dowiedli, że nawet niezbyt donośny, ale długotrwały, lub często się powtarzający hałas ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdolność do koncentracji.

Co ważne, bardzo często by schronić się przed hałasem wystarczyłoby zamknąć okno w biurze czy własnym domu. O ile oczywiście, okno to skutecznie tłumiłoby dźwięki (skutecznie czyli do poziomu 40dB w dzień i 30dB w nocy). A nie każde ma tę cechę. Tymczasem, jak pokazują badania konsumenckie, szukając okien idealnych, w dalszym ciągu zwracamy uwagę przede wszystkim na cenę i to jak stolarka chroni przed ucieczką ciepła i ewentualnymi włamywaczami. Sprawdzamy parametry, pytamy o mechanizmy, wybieramy okleiny i kolory. Na izolacyjność akustyczną, o ile nie mieszkamy przy lotnisku czy kolei, większej uwagi nie zwracamy. Niestety, bardzo często ta nieuwaga później się na nas mści.

Zerknij na R

Jak więc znaleźć okna, które skutecznie ochronią nas przed hałasem dobiegającym z zewnątrz? I na co zwrócić uwagę przy zakupie? Odpowiedź zawiera się w parametrze, który kupując okna musimy sprawdzić – ważonym współczynniku tłumienia hałasu RW. Ogólna zasada jest prosta – im ten współczynnik wyższy, tym lepiej.

Większość dostępnych na rynku okien charakteryzuje się RW na poziomie 30dB. Dla porównania produkty MS więcej niż OKNA, których budowa opiera się na profilach pięciokomorowych i sześciokomorowych o szerokości odpowiednio 73mm i 82mm ze wzmocnieniem stalowym lub termicznym, osiągają współczynnik RW=35dB. Te wydawałoby się niewielkie 5dB różnicy, wbrew pozorom ma olbrzymie znaczenie. A to dlatego, że dla ludzkiego ucha obniżenie hałasu o:

1dB jest praktycznie niezauważalne,
3dB jest ledwo odczuwalne,
5dB będzie stanowiło wyraźną różnicę,
10dB oznacza zmniejszenie poziomu hałasu o połowę!

Ale to nie wszystko co możemy zrobić! Posiłkując się współczynnikami adaptacyjnymi, możemy lepiej dopasować okna do naszych potrzeb np. do rodzaju hałasu, który przeważa w sąsiedztwie.

Współczynnik RW dotyczy dźwięków o wszystkich częstotliwościach – zarówno tych wysokich jak ludzki głos czy szybki ruch kolejowy, jak i niskich, typu ruch uliczny. Opisując okno pod względem akustyki robi to więc bardzo ogólnie – wyjaśnia Artur Głuszcz, dyrektor ds. produkcji firmy MS więcej niż OKNA. Musimy wziąć pod uwagę jeszcze dwa współczynniki, które powinien podać nam sprzedawca – widmowe wskaźniki adaptacyjne C i Ctr. Ten pierwszy stosowany jest w przypadku hałasu pochodzącego z placów zabaw, szkół, transportu lotniczego, kolejowego i na drogach szybkiego ruchu. Drugi Ctr – w przypadku ruchu ulicznego. Są one podawane w liczbach ujemnych. Aby sprawdzić jak naprawdę okno izoluje rodzaj hałasu otoczenia, do współczynnika RW należy więc dodać C lub Ctr. Przy czym - gdy dodamy C dowiemy się jak stolarka tłumi dźwięki wysokie, zaś gdy Ctr - dźwięki niskie. Ogólny zapis powinien wyglądać na przykład w taki sposób: Rw(C,Ctr) = 35(-1,-5)dB. Po uwzględnieniu konkretnego widma faktyczny współczynnik tłumienia dla np. hałasu ulicznego będzie wynosił 30 dB (35-5=30) – dodaje.

Szyba niekoniecznie ta najgrubsza

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!