Najlepsze Domy
Cechy zdrowego mieszkania

Cechy zdrowego mieszkania

Jak wynika z danych GUS w okresie pierwszych sześciu miesięcy 2019 roku oddano do użytkowania 94,7 tys. mieszkań, tj. o 14,4% więcej niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Deweloperzy twierdzą, że klienci coraz częściej pytają o tzw. ekologiczne inwestycje. Ważne, aby uwzględniały one czynniki wpływające na dobry klimat wewnętrzny, a tym samym na nasze zdrowie i samopoczucie, na co zwracają uwagę liczne badania, jak choćby „Barometr zdrowych domów”.*

Kupując mieszkanie zwracajmy uwagę na ilość i wielkość okien, bo to one gwarantują odpowiedni dostęp światła dziennego do pomieszczeń. Pamiętajmy, że nie istnieje takie sztuczne źródło światła, które dorównywałoby jakością światłu dziennemu. Rozmieszczenie okien jest kluczowe dla bilansu energetycznego budynku. Jak to się dzieje? Słońce jest nie tylko źródłem światła, lecz także ciepła. Promienie słoneczne wpadając do pomieszczenia ogrzewają je, co ma też wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie. Właściwe rozmieszczenie okien gwarantuje optymalną ekspozycję na światło dzienne i poprawia efektywność energetyczną budynku. Warto przy tym pamiętać o kilku zasadach. Przez okna skierowane na zachód przedostanie się do naszego pokoju mocne popołudniowe słońce, a okna wschodnie zapewnią bezpośrednie słońce o poranku. Ekspozycja północna zapewnia stały dopływ światła odbitego przez cały dzień, a południowa – ułatwia wpadanie gorących promieni słonecznych, co ma korzystny wpływ na bilans energetyczny zimą. Latem powinniśmy jednak chronić się przed ostrym słońcem, stosując przesłony okienne, jak np. markizy czy rolety zewnętrznej wewnętrzne.

Spójrzmy również na rozmieszczenie okien pod kątem możliwości zagospodarowania czy urządzenia pomieszczeń np. pokoju dla dziecka i usytuowania w pobliżu okna biurka i miejsca do zabawy. Wnętrze dobrze doświetlone światłem dziennym sprzyja lepszej wydajności, produktywności i nauce.

Możliwość odpowiedniej wentylacji mieszkania

Warto również zwrócić uwagę na to czy okna posiadają nawiewniki. Wspomagają one działanie wentylacji poprawiając jakość panującego w budynku mikroklimatu i eliminując zjawisko kondensacji pary wodnej na szybach okien. Szczególnie ważne jest to na poddaszu, gdzie istotna jest dbałość o jakość powietrza i zapewnienie optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Aby uzyskać optymalną jakość powietrza wewnątrz pomieszczenia, należy wietrzyć je 2-4 razy dziennie. Najlepsze jest połączenie wentylacji pasywnej poprzez klapy wentylacyjne i aktywnej poprzez wietrzenie z wykorzystaniem okien. Pamiętajmy, że wietrzenie pomieszczeń poprzez okna jest skutecznej odpowiednie w wielu przypadkach: rano, po wstaniu z łóżka, w trakcie gotowania, po wzięciu prysznica, w trakcie i po sprzątaniu, w trakcie suszenia prania wewnątrz pomieszczenia, po południu, po powrocie do domu, przed snem.

Możliwość regulacji i kontroli temperatury

Powinniśmy tak ogrzewać nasze pomieszczenia, aby temperatura wynosiła między 18 a 21 stopni – trochę cieplej w łazienkach, trochę chłodniej w sypialniach. W tym przypadku konieczne są rozwiązania umożliwiające utrzymanie odpowiedniej temperatury. Z kolei latem, najskuteczniejszym sposobem chroniącym przed przegrzaniem mieszkania jest stosowanie markiz czy rolet zewnętrznych. Warto zatem zapytać dewelopera, czy będzie można zainstalować je na oknach. Ingerencja w elewację budynku i zmiana wyglądu zewnętrznego często wymaga zgody administratora budynku.

Usytuowanie inwestycji i plany urbanistyczne okolicy

Usytuowanie inwestycji z jednej strony w bliskim sąsiedztwie z naturą, a z drugiej – w niedalekiej odległości od centrum miasta to dla wielu osób wymarzona lokalizacja. Jeśli już zdecydujemy się na zakup mieszkania w centrum miasta to warto zapoznać się z planami urbanistycznymi okolicy, choćby pod kątem ograniczenia hałasu, oraz wybierać inwestycje, gdzie zachowana jest równowaga pomiędzy budynkami i strefami zielonymi, a także przemyślana została przestrzeń wspólna dla mieszkańców.

 

* „Barometru zdrowych domów” to cykliczne, ogólnoeuropejskie badanie przeprowadzane z inicjatywy Grupy Velux, dotyczące wpływu budynków na życie ludzi, opisujące zdrowe warunki wewnętrzne.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!