Najlepsze Domy
Cechy zdrowego mieszkania

Cechy zdrowego mieszkania

Jak wynika z danych GUS w okresie pierwszych sześciu miesięcy 2019 roku oddano do użytkowania 94,7 tys. mieszkań, tj. o 14,4% więcej niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Deweloperzy twierdzą, że klienci coraz częściej pytają o tzw. ekologiczne inwestycje. Ważne, aby uwzględniały one czynniki wpływające na dobry klimat wewnętrzny, a tym samym na nasze zdrowie i samopoczucie, na co zwracają uwagę liczne badania, jak choćby „Barometr zdrowych domów”.*

Trwa boom mieszkaniowy i wiele osób planuje zakup nieruchomości jeszcze w tym roku. Podejmując tak ważną decyzję, warto mieć świadomość, że mieszkanie to najczęściej inwestycja długofalowa. Będziemy spędzać w nim dużo czasu odpoczywając, pracując czy ucząc się. Dlatego powinno być nie tylko ekonomiczne, czy komfortowe lecz przed wszystkim zdrowe. Co to oznacza w praktyce?

Trendy na rynku

Już od kilku lat wzrasta zapotrzebowanie na energooszczędne i ekologiczne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym. Moda na ekologię dotyczy już nie tylko jedzenia, kosmetyków, pojazdów czy stylu życia, lecz także mieszkań. Można zaobserwować większą świadomość inwestorów prywatnych, związaną z ochroną środowiska i własnym zdrowiem, a to wszystko przekłada się na ich decyzje dotyczące zakupu mieszkania czy domu. Zainteresowanie zielonymi inwestycjami wzrasta z roku na rok. Deweloperzy wskazują, że klienci coraz częściej pytają o to, jakie ekologiczne rozwiązania zostały zastosowane zarówno w lokalach, jak i na całym osiedlu. Oczywiście interesuje ich również cena. Fakty są natomiast takie, że zielone budownictwo nie musi być wcale droższe.

Czytaj także: Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji?

Dlatego na rynku nieruchomości można spotkać coraz więcej tzw. zielonych osiedli, gdzie inwestorzy starają się uwzględniać zasady zrównoważonego budownictwa. W praktyce oznacza to wykorzystanie nowoczesnych technologii, które dbają o zapewnienie zdrowego klimatu wewnętrznego w mieszkaniach - pozwalają na kontrolowanie temperatury, jakości powietrza, stężenia CO2 czy oświetlenia. Powstaje również coraz więcej osiedli domów jednorodzinnych z poddaszami użytkowymi w cenie, co stwarza ciekawe możliwości aranżacyjne i pozwala na komfortowe oddzielenie strefy dziennej od tej przeznaczonej do snu i wypoczynku.

Zdrowe mieszkania i domy - czyli jakie?

W zdrowym mieszkaniu panuje odpowiedni klimat wewnętrzny, a tworzą go takie elementy jak: światło dzienne, właściwa wentylacja, odpowiednia temperatura czy niski poziom hałasu. Dlatego ważne jest, aby już na etapie projektowania budynku wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki. Pamiętajmy jednak, że to, jak będziemy czuć się w mieszkaniu zależy również od naszych codziennych nawyków, m.in. regularnej wentylacji pomieszczeń czy zapewnieniu warunków do zdrowego snu. Obecnie dostępne są inteligentne rozwiązania, które pozwalają na kontrolę klimatu wewnętrznego, jakości powietrza, oświetlenia i temperatury w mieszkaniu. Są proste w obsłudze i przystępne cenowo – podkreśla Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy Velux.

Zły klimat wewnętrzny, a szczególnie zła jakość powietrza i brak dostępu do światła dziennego, mogą powodować zespół dolegliwości określany mianem syndromu chorego budynku. Występuje on u co najmniej 20-25 proc. osób długotrwale przebywających w pomieszczeniach. Najczęściej zgłaszane objawy to bóle i zawroty głowy, omdlenia, uczucie duszności, mdłości, objawy przemęczenia, podrażnienia błon śluzowych, nosa, gardła i śluzówek oczu. Dotyczą głównie budynków biurowych, ale podobne symptomy mogą pojawiać się również w budynkach mieszkalnych. Ponadto, dostęp do świeżego powietrza i światła dziennego ma wpływ na koncentrację, zdolności umysłowe oraz stan psychiczny ludzi.

Na co zatem zwrócić uwagę przy szukaniu mieszkania?

Oto wybrane elementy zdrowego mieszkania, które warto wziąć pod uwagę:

Wielkość i rozmieszczenie okien

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!