REKLAMA
Najlepsze Domy
Budownictwo energooszczędne oczami Polaków

Budownictwo energooszczędne oczami Polaków

Czy polskie społeczeństwo chce budować energooszczędnie? Jakie ma w tym zakresie obawy i jaki wpływ na środowisko i zdrowie mają decyzje budowlane Polaków? – m.in. na te pytania starali się odpowiedzieć eksperci uczestniczący w spotkaniu, na którym omawiano raport "Budownictwo energooszczędne oczami Polaków". Dyskusja była oficjalnym otwarciem kampanii edukacyjnej na rzecz budownictwa energooszczędnego Nie trać energii.

9 listopada w Centrum Prasowym PAP odbyła się premiera raportu „Budownictwo energooszczędne oczami Polaków”. Wyniki badania przeprowadzonego w ramach kampanii "Nie trać energii" zostały omówione przez ekspertów z różnych perspektyw: powstawania projektu, budowy czy eksploatacji domu, a także wpływu budynku na zdrowie mieszkańców.

Wyniki Badania zaprezentowała Anna Trząsalska, przedstawicielka Kantar Public, która była odpowiedzialna za realizację badania. Przybliżyła ona obecną sytuację mieszkańców Polski, wskazała najważniejsze kwestie dotyczące świadomości na temat budownictwa energooszczędnego, a także zmierzyła się z przedstawieniem aspiracji mieszkańców Polski w kwestii ich wymarzonego domu.

Energooszczędność a zdrowie

Od przytoczenia anegdoty o zdrowych domach w krajach Europy Zachodniej swoje wystąpienie rozpoczął prof. Tadeusz Zielonka, lekarz pulmonolog i wykładowca akademicki.

Bardzo się cieszę, że mamy okazję spotkać się tutaj i w kontekście premiery raportu „Budownictwo energooszczędne oczami Polaków” porozmawiać o wpływie tego, jak mieszkamy, na nasze zdrowie. Uczestniczyłem we Francji w podobnej dyskusji, która odbyła się 25 lat temu. W Polsce w tamtym czasie kwestia „zdrowych domów” była abstrakcją, teraz się to zmienia, co zresztą pokazują wyniki badania – mówił profesor.

Prawie trzy czwarte badanych wskazało, że energooszczędne rozwiązania nie są jedynie przemijającą modą. Znaczna część respondentów jest świadoma, że to, w jaki sposób budujemy domy ma bezpośrednie przełożenie na nasze zdrowie. Z badania wynika, że 84 proc. Polaków wie, że budownictwo energooszczędne wpływa na zmniejszenie smogu.

Na budynek energooszczędny powinniśmy spojrzeć jak na żywy organizm, w którym każde rozwiązanie pełni określoną funkcję. Jedynie współdziałanie poszczególnych elementów budynku: odpowiedniego materiału ściennego, izolacji, okien o standardzie niskoenergetycznym, dobrze dobranego źródła ciepła oraz optymalnie działającego systemu ogrzewania, a przede wszystkim rzetelnego i prawidłowego wykonawstwa, potrafi zapewnić prawidłowy bilans energetyczny i odpowiedni komfort – tłumaczyła Aleksandra Stępniak ekspert kampanii z firmy Danfoss Poland.

Robert Janiak, ekspert kampanii Nie trać energii z firmy H+H zmierzył się z mitem dotyczącym trudności w budowie domu energooszczędnego.

Czytaj także: Koszt ogrzewania w domu pasywnym.

Prawie połowa Polaków stwierdziła, że wykorzystanie rozwiązań energooszczędnych jest trudniejsze niż rozwiązań tradycyjnych. Jest to oczywiście mit. Ściany zewnętrzne z elementów murowych i systemów izolacji termicznych charakteryzujących się bardzo wysokimi parametrami wykonuje się tak samo, jak typowe, standardowe ściany. To samo dotyczy montażu energooszczędnej stolarki okiennej, a także automatycznych systemów instalacji grzewczej. Jedynym wymagającym elementem jest świadomość inwestorów i kompleksowe podejście – przekonywał Robert Janiak.

Polacy zwracają uwagę na rachunki

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!