Najlepsze Domy
Budować świadomie

Budować świadomie

O programie "Czyste Powietrze", nowościach rynkowych, rozwiązaniach systemowych, ekologii i planach na przyszłość opowiedzieli Wojciech Szczepański, Product Management Sto / Dyrektor Działu i Sebastian Szarejko, Product Management Sto / Product Manager ds. Wnętrz.

Czy dzięki programowi "Czyste Powietrze" widać wzrost zainteresowania systemami izolacji? Jak Pan ocenia ten program?

Wojciech Szczepański: Program "Czyste Powietrze" pojawił się niedawno, ale rzeczywiście widać spore zainteresowanie wśród potencjalnych beneficjentów. Jest to z pewnością duża szansa dla wszystkich, którzy zainteresowani są tym, by w przyszłości płacić znacznie niższe rachunki za ogrzewanie, a jednocześnie funkcjonować w środowisku wolnym od smogu. Pomysł uruchomienia samego programu oceniam bardzo dobrze, natomiast jest za wcześnie, by oceniać jego skuteczność.

Jakie produkty/nowości zaprezentowali Państwo na targach 4 Design Days?

Sebastian Szarejko: Systemy akustyczne (StoSilent Direct, Distance, Compact, Modular). Systemy ociepleń wewnętrznych (StoTherm In, In Comfort, Aevero, In SiMo). Szpachla organiczna StoLevell In Sil. Szpachle wapienno - cementowe StoLevell Calce FS, RP. Farby wewnętrzne (StoColor Satinmatt, StoColor Supermatt, StoColor Sil Premium, StoColor In, StoColor Basic) oraz powłoki dekoracyjne elewacyjne i do wnętrz.

Dlaczego tak ważne jest korzystanie z rozwiązań systemowych w ocieplaniu elewacji?

Wojciech Szczepański: Rozwiązanie systemowe to takie, w którym wszystkie składniki układu ociepleniowego są objęte jedną aprobatą/oceną techniczną (krajową lub europejską), a połączone w finalny układ zostały wcześniej zbadane pod względem właściwości użytkowych i bezpieczeństwa pożarowego, a te właściwości zostały potwierdzone w wymienionym wcześniej dokumencie. Stosując rozwiązania systemowe Inwestor ma pewność, że zainstalowane na ścianie ocieplenie będzie miało nie tylko parametry techniczne zadeklarowane przez producenta w deklaracji właściwości użytkowych, ale też, że zastosował trwałe, bezpieczne i skuteczne rozwiązanie.

Oczywiście nie należy zapominać o kluczowej roli wykonawcy systemu; dobrze jest sprawdzić, czy firma wykonująca ocieplenie została przeszkolona przez producenta systemu i czy może wylegitymować się stosownymi certyfikatami czy zaświadczeniami. Istotne jest również, że w przypadku połączenia na ścianie materiałów pochodzących od różnych producentów inwestor traci praktycznie wszelkie prawa z tytułu gwarancji czy rękojmi ze strony producenta.

W dobie walki z zanieczyszczonym powietrzem bardzo ważne są materiały i rozwiązania budowlane wpisujące się w trend EKO. Proszę powiedzieć, jak to wygląda w firmie Sto?

Wojciech Szczepański: Dbałość o środowisko, naturalne zasoby ziemi i zrównoważony rozwój to są elementy na stałe związane z naszym mottem "Budować świadomie". Dlaczego chcemy "budować świadomie"? Ponieważ pragniemy, by następne pokolenia mogły nadal cieszyć się dobrodziejstwem natury, oddychać czystym powietrzem, pić czystą wodę. Nasze laboratoria badawczo rozwojowe pracują nad tym, by tworzyć rozwiązania najlepsze jakościowo o maksymalnie długiej trwałości, ale jednocześnie przyjazne środowisku i łatwe do recyclingu.

Ważną częścią działalności firmy Sto są systemy akustyczne. Wiele osób bagatelizuje ten element. Dlaczego tak ważny jest komfort akustyczny i jak o niego zadbać?

Sebastian Szarejko: Skuteczne rozwiązania akustyczne stają się dla architektury coraz ważniejsze. Przełomem było wprowadzenie Normy PN-B-02151-4:2015-06, która od stycznia 2018 r. definiuje parametry akustyczne dla wszystkich pomieszczeń zwykłych w obiektach użyteczności publicznej. W przypadku inwestycji prywatnych potrzeba stosowania systemów akustycznych wynika z trendu t.zw. twardych wykończeń (kamień, gres, szkło, beton), jaki od pewnego czasu dominuje w projektowaniu wnętrz. Warunki akustyczne (zrozumienie mowy, pogłos) w tak zaaranżowanym pomieszczeniu nie pozwalają uzyskać odpowiedniego komfortu użytkowania oraz poziomu komunikacji słownej.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!