Najlepsze Domy
Bezpieczny sezon grzewczy

Bezpieczny sezon grzewczy

Każdego roku w okresie grzewczym z powodu niewłaściwej eksploatacji urządzeń ponad 500 osób ginie, natomiast 4 tysiące trafia do szpitala z powodu zatrucia czadem bądź w wyniku obrażeń poniesionych w pożarze. Pomimo wielu kampanii społecznych, alarmów Państwowej Straży Pożarnej, a nawet intensywnej edukacji w zakresie bezpieczeństwa użytkownicy nadal zapominają o podstawowych zasadach, które należy wdrożyć przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Już za kilka dni rozpocznie się astronomiczna jesień – to pierwszy sygnał dla właścicieli domów jednorodzinnych o rozpoczęciu sezonu grzewczego. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim konieczność wykonania czyszczenia komina i kontroli stanu całej instalacji. Zaniedbanie tych podstawowych obowiązków może być fatalne w skutkach – zaczynając od kosztownych napraw po narażenie zdrowia, a nawet życia domowników. Jakie prace powinniśmy wykonać, aby cieszyć się niezakłóconym ciepłem przez cały sezon jesienno-zimowy?

Niezależnie od tego z jakiego rodzaju ogrzewania korzystają domownicy, po okresie letnim muszą zweryfikować stan całej instalacji. Nie warto lekceważyć podstawowych obowiązków, bowiem zdrowie i bezpieczeństwo są bezcenne. Warto podejść do tego w odpowiedni sposób, by zaoszczędzić energię, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji. Sprawna instalacja przekłada się na wysoką efektywność, która przyczynia się również do zminimalizowania zanieczyszczenia środowiska. Kluczowa w tym wypadku jest także trwałość – dłuższa żywotność urządzeń gwarantuje niezawodność działania instalacji, w tym zmniejszenie ryzyka wystąpienia usterek i awarii.

Nie zapomnij o przeglądzie kominiarskim

Przepisy nakazują wykonywanie przeglądów kominiarskich w domu raz w roku, z kolei w budynkach o powierzchniach powyżej 2000 m² dwa razy – do 31 maja i 31 listopada. Pamiętajmy – planując tego typu przegląd zlećmy go osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia do wykonywania czynności kominiarskich. Jest ona bowiem odpowiedzialna nie tylko za oczyszczanie komina z sadzy i smoły, ale i czuwanie nad prawidłowym stanem technicznym całej instalacji grzewczej i kominowej. Na czym polega taki przegląd? Mistrz kominiarski rozpoczyna go od przeprowadzenia czynności na dachu tj. czyszczenie przewodów i weryfikację, za pomocą odpowiednich narzędzi kominiarskich drożności, prawidłowości przebiegu oraz szczelności przewodów kominowych. W tym samym czasie sprawdza także stan komina ponad dachem i prawidłowość działania nasad kominowych. Następnie, w pionie mieszkania bada prawidłowość funkcjonowania urządzeń podłączonych do przewodów.

Czyszczenie komina tylko przez specjalistę

Zgodnie z obowiązującym prawem czyszczenie przewodów kominowych musi być wykonane przez czeladnika lub mistrza kominiarskiego. Tego typu czynności powinniśmy przeprowadzać w przypadku przewodów od palenisk opalanych paliwem stałym – 4 razy w roku, przewodów od palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym – 2 razy w roku, natomiast przewodów wentylacyjnych – raz w roku. Za brak czyszczenia komina we własnym domu nie ma kar urzędowych. Nieprzestrzeganie tego obowiązku może jednak narazić domowników na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Profesjonalnie czyszczenie kominów polega na usuwaniu zanieczyszczeń osadzających się na wewnętrznych ścianach komina. W przewodach dymowych są to smoła i sadza, z kolei w przewodach spalinowych – pajęczyny, a nawet ptasie gniazda, blokujące przekrój komina. Tego typu zanieczyszczenia usuwa się poprzez otwór rewizyjno-wyczystny, znajdujący się w dolnej części komina.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!