Najlepsze Domy
Bezpieczny, inteligentny dom

Bezpieczny, inteligentny dom

Fot. Fibaro
Fot. Fibaro
Latem sprzyja im nieobecność domowników, zimą szybko zapadający zmrok. Złodzieje cały rok mają pełne ręce roboty. Według danych policji, w roku 2017 dokonali w Polsce 65,5 tysiąca przestępstw kradzieży z włamaniem. W roku 2018 było to już niemal 70 tysięcy – wynika z raportu przygotowanego przez Program Dom Bezpieczny na podstawie danych Komendy Głównej Policji. Jak się zabezpieczyć?

Wideofony, monitoring, obecność ochroniarza, wejściowe drzwi antywłamaniowe i rolety w parterowych mieszkaniach to standard na osiedlach mieszkaniowych. Wszystkie te udogodnienia mają podnieść bezpieczeństwo mieszkańców i zwiększyć komfort życia. W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo to jednak znacznie więcej. Nowoczesne rozwiązania technologiczne i innowacyjne systemy sprawiają, że domy i mieszkania są inteligentne, również w aspekcie bezpieczeństwa. System smart home może być zarządzany za pomocą smartfona i pozwala sterować funkcjami domu z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do internetu.

Umiejętnie dobrane i skonfigurowane ze sobą urządzenia systemu smart home tworzą coś w rodzaju systemu informowania i ostrzegania, a dom automatycznie reaguje na potencjalne zagrożenia. Taki system w standardzie mieszkania lub domu to duża przewaga konkurencyjna i znakomity dodatek dla mieszkańców. Coraz więcej deweloperów w Polsce oferuje go w standardzie, a możemy spodziewać się, że w najbliższej przyszłości liczba będzie rosła dynamicznie. Trzeba bowiem wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom klientów, dla których bezpieczeństwo ma spore znaczenie w wyborze nieruchomości – mówi Szymon Ochociński, Kierownik ds. Klientów Strategicznych Fibaro.

System inteligentnego domu pozwala zapobiegać, informować i reagować. Można go konfigurować praktycznie dowolnie, tworząc określone scenariusze akcji. Jak to działa w praktyce?

Mamy sezon wakacyjny i nawet podczas nieobecności chcemy wiedzieć, że nasza własność nie jest naruszana. Czujnik ruchu, zintegrowany z systemem monitoringu, będzie czuwał nad naszą posesją dzień i noc, a kiedy wykryje ruch prześle do nas powiadomienie o tym zdarzeniu i dołączy do niego nagranie, na którym zobaczymy, co zarejestrował – podaje przykład Szymon Ochociński. – Podgląd kamery jest natomiast dostępny nieustannie z dowolnego miejsca na ziemi tam, gdzie mamy dostęp do internetu.

Przygotowane nie tylko na intruza

Inteligentne bezpieczeństwo to również czujniki takie jak Motion Sensor, CO Sensor, Smoke Sensor i Flood Sensor, które natychmiast informują o pojawiających się zagrożeniach: włamaniu, obecności tlenku węgla, pożarze i zalaniu.

Wszystkie wysyłają informację niezwłocznie po tym, jak wykryją zdarzenie. Te urządzenia czuwają nad dobytkiem i zdrowiem przez 24 godziny na dobę – dodaje ekspert.

CO Sensor to urządzenie, które wykrywa nawet nieznacznie podwyższone ilości tlenku węgla. Przy wyższych stężeniach powiadamia o zagrożeniu. Czujnik czadu zadziała nawet bez łączności z systemem smart home, emitując wyraźny sygnał dźwiękowy.

Z kolei inteligentny Smoke Sensor to czujnik dymu i alarm przeciwpożarowy w jednym.

Urządzenie wyposażone jest w czujnik, termometr, alarm dźwiękowy i światło ostrzegawcze, doskonale zabezpieczy dom przed pożarem – zapewnia Szymon Ochociński. – Najlepiej umieścić go w newralgicznych pomieszczeniach np. w kotłowni lub tam, gdzie domownicy przebywają najczęściej. W momencie, gdy czujnik dymu wykryje zagrożenie, uruchomi scenę alarmową, a użytkownik natychmiast otrzyma powiadomienie na telefon, gdziekolwiek jest, aby mógł kontrolować sytuację i zawsze być na bieżąco – dodaje.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!

REKLAMA