REKLAMA
Najlepsze Domy
Bezpieczny dom, dzięki odpowiednim oknom

Bezpieczny dom, dzięki odpowiednim oknom

Letnie wyjazdy i nawet kilkudniowa nieobecność właścicieli to idealna okazja dla złodziei. Jak pokazują aktualne statystyki, włamywacze najczęściej dostają się do domów jednorodzinnych przez drzwi balkonowe i tarasowe (47,5%) lub przez inne okna (30%). Sforsowanie standardowych zabezpieczeń nie jest dla nich wyzwaniem. Dlatego tak ważne jest wyposażenie okien i drzwi w skuteczne okucia antywłamaniowe, czujniki otwarcia, a także systemy zdalnej kontroli.

Oferta dostępnych na rynku rozwiązań z roku na rok jest coraz szersza, a większość systemów pasuje do stolarki drewnianej i PVC. Tylko co wybrać?

Specjaliści marki MS więcej niż OKNA postawili na okucia Multi-Matic. Oferują one m.in. pakiet zaczepów antywłamaniowych (zaczepy współpracujące z ruchomymi ryglami grzybkowymi), a także klamkę Metz lub Toulon, wyposażoną w mechanizm Secustik® zabezpieczający przed otwarciem skrzydła z zewnątrz.

Ale to nie wszystko. Do stolarki opcjonalnie dobrać można również tak zwane. kontaktrony czyli zintegrowane czujniki wykrywające otwarcie okna. Czujki te współpracują z instalacją alarmową i – w przypadku próby włamania niezwłocznie o niej informują. Mało tego – kontaktrony mogą współpracować również z instalacją grzewczą (i zmniejszyć ogrzewanie do minimum podczas wietrzenia), a także z klimatyzacją – wyłączają nawiew jeśli okno jest otwarte. Pozwala to na znaczną oszczędność nakładów na ogrzewanie i chłodzenie, a także – zwiększa komfort domowników. Już nie musimy się martwić tym, że zostawiliśmy okna otwarte.

Sprawdź rolety na urlopie

Wybierając systemy inteligentne warto również zwrócić uwagę na rolety. Te proponowane przez MS więcej niż OKNA z jednej strony ochronią wnętrze domu przed zbytnią ekspozycją na słońce, a z drugiej – stanowią dodatkowe utrudnienie dla potencjalnych włamywaczy. Automatyczne rygle montowane w dolnej listwie pancerza uniemożliwiają podniesienie opuszczonej rolety z zewnątrz. Jeszcze skuteczniejszym zabezpieczeniem jest silnik przeciążeniowy i tzw. wieszaki przegubowe (dociskające pancerz rolety i zapobiegające jej podniesienie od dołu), które współpracują ze sterowaniem radiowym.

Rolety mogą być sterowane ręcznie, elektrycznie (przyciskiem) lub radiowo. Wybór tej ostatniej opcji oznacza, że nie będziemy zmuszeni biegać po piętrach i ręcznie zwijać i rozwijać rolet w poszczególnych oknach. Za pomocą pilota (a przy wykorzystaniu odpowiedniej technologii – również za pomocą telefonów i tabletów), możemy zdalnie sterować położeniem rolet – nawet ze słonecznej plaży położonej po drugiej stronie świata. W każdej chwili możemy też sprawdzić położenie poszczególnych rolet.

Mało tego, system pozwala na zaprogramowanie czasowe, co jest najwygodniejszą opcją. Wyobraźmy sobie, że na przykład od strony zachodniej rolety same rozwijają się około południa, by później – po zmierzchu, lub jeśli wolimy dopiero ranem – samoczynnie się zwinąć. Taki ruch rolet symuluje obecność domowników i może zniechęcić złodziei do prób włamania.

Czytaj także: Bezpieczne drzwi wejściowe.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!