×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Beton komórkowy – zasady murowania ścian

Beton komórkowy – zasady murowania ścian

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 12 lut 2015 11:40
Zaktualizowano: 13 lut 2015 08:36

Dobra izolacyjność termiczna, łatwość obróbki, niewielka masa i przystępna cena to zalety, dzięki którym beton komórkowy cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów.

Beton komórkowy jest materiałem budowlanym, który otrzymywany jest poprzez wprowadzenie gazu, zwykle powietrza, pod odpowiednim ciśnieniem, do plastycznej mieszanki cementowej, w wyniku czego powstają w nim jednorodne pory, zwane komórkami.

W zależności od technologii produkcji, oferowane są dwa typy tego materiału: gazobeton (powietrze wprowadzane jest przez reakcję chemiczną – najczęściej proszek aluminiowy wprowadzony do cementu) oraz pianobeton, powstający poprzez dodanie do mieszanki czynnika pianotwórczego, który wprowadza pęcherzyki podczas mieszania przy dużej prędkości.

Ponadto, beton komórkowy wykazuje wysoką odkształcalność cieplną i wilgotnościową oraz wysoki skurcz (zmiana objętości). Jest to materiał przyjazny środowisku, ponieważ do jego wytworzenia nie potrzeba dużego nakładu energii.

Beton komórkowy to materiał o niewielkiej gęstości (300-600 kg/m3) i jednocześnie dużej porowatości. Dzięki temu charakteryzuje się wysoką izolacyjnością termiczną. Pozwala to na wznoszenie ścian, które bez dodatkowego ocieplenia spełniają wymagania izolacyjności cieplnej budynków. Wytrzymałość betonu komórkowego wynosi 2-4 N/mm2 (MPa), co umożliwia wznoszenie budynków o wysokości nawet czterech kondygnacji.

O zasadach murowania ścian rozmawialiśmy też z ekspertem. Poznajcie jego zdanie.

jaroslaw_kwasniak_bruk_bet male.jpg
jaroslaw_kwasniak_bruk_bet male.jpg

Jarosław Kwaśniak, menedżer produktu, Bruk-Bet

Ważną zaletą ścian wzniesionych z bloczków z betonu komórkowego jest ich jednorodna struktura, która korzystnie wpływa na walory termoizolacyjne budynku. Korzystając z bloczków o wysokiej dokładności wymiarowej zyskujemy gwarancję idealnego ich dopasowania względem siebie i innych elementów systemowych.

Bloczki wykonane w klasie TLMB można murować na zaprawie cienkowarstwowej, grubość spoin wynosić powinna 1-2 mm. Do ich wykonania zaleca się użycie systemowych, dopasowanych do szerokości bloczków kielni, które umożliwiają równe rozprowadzenie zaprawy o pożądanej grubości. Należy pamiętać, że murowanie kolejnych warstw zawsze rozpoczynamy od narożników, w których bloczki układamy przeciwlegle, stosując wiązanie murarskie.

Bloczki należy układać w kolejnych warstwach, pamiętając o zachowaniu przesunięcia spoin pionowych względem siebie o co najmniej 10 cm. Bloczki układane na krawędziach ścian lub przy otworach okiennych i drzwiowych powinny mieć co najmniej 12 cm długości.


Istotnym elementem ścian są zbrojenia wykonywane w strefie podokiennej, które zapobiegają powstawaniu zarysowań muru i tynku, spowodowanych niekorzystnym rozkładem naprężeń wokół otworów okiennych. Ważny jest ponadto właściwy wybór elementów nadprożowych – otwory okienne i drzwiowe przekryć można „ciepłymi” belkami nadprożowymi z betonu komórkowego lub kształtkami U, które pełnią funkcję szalunków traconych.

Ściany wzniesione z elementów z betonu komórkowego cechuje gładka i równa powierzchnia, która umożliwia wykonanie cienkowarstwowych tynków wewnętrznych o grubości 5-8 mm; na zewnątrz wykonuje się tynki cienkowarstwowe na siatce.

Budując dom z betonu komórkowego – szczególnie w technologii ścian jednowarstwowych – należy zwrócić uwagę na prawidłowe ocieplenie wieńca stropowego oraz słupów żelbetowych.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

Zobacz także