×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Automatyczny napęd energooszczędności. Sterowanie w domu

Automatyczny napęd energooszczędności. Sterowanie w domu

Autor: Maria Kubala
Dodano: 30 lis 2014 19:04
Zaktualizowano: 30 lis 2014 23:46

Komfort i oszczędność energii. To możemy zyskać decydując się na automatykę w domu. Inteligentny budynek zamknie za nas okno zimą, zasłoni rolety latem, dopasuje temperaturę w pomieszczeniach do pory dnia i obecności domowników, wyłączy światło za zapominalskich, a „posilać” się będzie... energią słoneczną.

W dzisiejszych czasach coraz trudniej znaleźć dom, w którym nie byłoby choć jednego laptopa, tabletu lub smartfonu. Jeździmy samochodami, wyposażonymi w zaawansowane komputery, w podróży korzystamy z nawigacji GPS, a z Internetem łączymy się przez telefon czy telewizor. Otaczamy się zdobyczami technologicznymi, które ułatwiają nam życie, również coraz częściej decydując się na inteligentną automatykę domową. Ta z kolei, nie tylko znacznie podnosi komfort naszego funkcjonowania, ale co więcej w widoczny sposób ogranicza zużycie energii w naszych domach.

 Małe zmiany, duży efekt
Planując budowę domu energooszczędnego lub chcąc po prostu podnieść energooszczędność naszego „wysłużonego” lokum, warto zainwestować w inteligentną automatykę. Możemy wybrać jedno lub kilka z dostępnych na rynku urządzeń lub też pokusić się o instalację zintegrowanego systemu zarządzania całym budynkiem. Warto pamiętać, że nawet minimalne zmiany mogą znacznie podnieść komfort życia domowników oraz obniżyć nasze rachunki. Dobrym przykładem to obrazującym jest działające w oparciu o czujniki ruchu oświetlenie, zapalające się tylko wówczas, gdy czujniki zarejestrują ruch w danym obszarze. Prawidłowo zamontowane może przynieść oszczędności energii sięgające 30%! Praktycznym rozwiązaniem może okazać się połączenie czujników ruchu z sensorami natężenia światła w danym pomieszczeniu – wówczas zapobiegniemy zapalaniu się oświetlenia w ciągu dnia pod wpływem ruchu domowników. Tradycjonaliści przywiązani do ręcznych włączników mogą zastosować oświetlenie samoistnie wyłączające się po określonym czasie – rozwiązanie idealne dla zapominalskich. Współcześnie dostępny inteligentny osprzęt oświetleniowy jest dostosowany do pracy w sieciach bezprzewodowych, co pozwoli w przyszłości na jego integrację z systemami zarządzania budynku.

Oszczędności płynące z instalacji nowoczesnego oświetlenia to jednak zaledwie zalążek możliwości oferowanych inwestorowi prywatnemu, zainteresowanemu zautomatyzowaniem domu. Energooszczędne rozwiązania możemy napotkać również w segmencie bram garażowych – obszaru, w którym automatyka jest szczególnie popularna wśród inwestorów. Jednym z wielu sposobów na ograniczenie strat energii z domu może być montaż superszybkiego napędu garażowego. Napęd pozwoli zminimalizować czas otwarcia bramy dłużej niż jest to konieczne, co z kolei pozwala wyeliminować przeciągi i ograniczy wychładzanie się pomieszczenia. Ochrona garażu przed niepotrzebnym wychładzaniem jest szczególnie istotna wówczas, gdy garaż został wbudowany w bryłę domu. Co więcej, coraz częściej możemy napotkać napędy energooszczędne, nastawione na minimalne zużycie energii w trybie standby, nie przekraczające – w przypadku renomowanych producentów - nawet 1 Wata. 
Chcąc dodatkowo zmniejszyć zużycie energii, możemy pokusić się o instalację...niewielkiego panelu solarnego, który czerpiąc energię ze słońca będzie stale doładowywał akumulator napędu bramy. Rozwiązanie to zaliczamy do rozwiązań wspólnie określanych skrótem BIPV, oznaczającym fotowoltaikę zintegrowaną z elementami budynku. Trend ten z roku na rok zdobywa coraz większą popularność i coraz chętniej stosowany jest przed producentów materiałów budowlanych. Prym wiodą tutaj firmy produkujące stolarkę okienną, które wyposażają swoje produkty w niewielkie panele fotowoltaiczne, zapewniające niezależność energetyczną roletom, żaluzjom i markizom, działającym w oparciu o napęd automatyczny. Na rynku dostępne są już produkty, w których panel fotowoltaiczny wzbogacony został dodatkowo o czujnik światła, „informujący” roletę, o tym kiedy powinna się sama zasłonić lub odsłonić. W ten sposób energia czerpana ze słońca jest wykorzystana dopiero wówczas, gdy zachodzi taka potrzeba.

Domowy menadżer
Automatykę do bram garażowych, osłon okiennych, czy oświetlenia można zintegrować z systemem zarządzania budynku. W inteligentnym domu mamy do czynienia z siecią urządzeń, działających we wzajemnym porozumieniu. Otwarcie bramy garażowej może być sygnałem dla całego domu o powrocie domowników. Centrala zarządzająca odpowie na nie szeregiem czynności – od odsłonienia rolet okiennych, po podniesienie temperatury w wybranych pomieszczeniach. Systemy inteligentnych budynków umożliwiają zaprogramowanie szeregu scenariuszy, według których urządzenia w domu będą się zachowywać. W głowach wielu inwestorów rodzi się jednak pytanie, jak dom wyposażony w rozbudowany system elektroniki może przysłużyć się oszczędności energii, a nie jej większemu zużyciu? Jak zaznacza Marcin Fryszkowski, specjalista ds. systemów sterowania w firmie FD tech: „Powstanie systemów automatyki budynku wiązało się z szukaniem rozwiązania kryzysu energetycznego oraz coraz większą świadomością potrzeby ochrony środowiska. Sam system sterowania to urządzenia, które nie wymagają dużej ilości energii dając przy tym dużo wyższe oszczędności z użytkowania budynku.” Podobnie do pojedynczych inteligentnych rozwiązań, również rozbudowany system zarządzania budynkiem potrafi przynieść znaczne oszczędności: zużycia energii elektrycznej, cieplnej, a nawet obniżyć zużycie wody. Niepodważalną zaletą automatyki zarządzającej domem jest możliwość zaprogramowania pożądanych zadań, które inteligentny budynek będzie następnie realizował sam, reagując na zmiany zachodzące w otoczeniu, bez błędów wynikłych z roztargnienia towarzyszących człowiekowi. Przykładowo, system zintegrowany z instalacją grzewczą, potrafi sterować temperaturą ogrzewania dopasowując ją do temperatury panującej w danym pomieszczeniu, obecności ludzi w domu, a także pory dnia. Wyobraźmy sobie sytuację, w której otworzyliśmy okno, chcąc przewietrzyć pokój, ale zapomnieliśmy wyłączyć ogrzewanie – system monitorując temperaturę w pomieszczeniu, może – w zależności od zaprogramowanego scenariusza – wyłączyć ogrzewanie lub zamknąć okno.

Co istotne, systemy inteligentnych budynków można integrować z tradycyjnymi instalacjami grzewczymi, ogrzewaniem podłogowym, a także większością pieców oraz pomp ciepła. Centrali zarządzającej możemy także powierzyć kontrolę nad wentylacją i rekuperacją. Inteligentna automatyka może również zareagować na zmiany warunków pogodowych. W upalny dzień zasłoni okna, chroniąc dom przed przegrzaniem i zmniejszając jednocześnie energię zużytą na pracę klimatyzacji. Przesłony okienne mogą być wykorzystywane na wiele sposobów, w zależności od pory roku. Zimą możemy zaprogramować je tak, aby otwierały się w okresie największego nasłonecznienia, akumulując cenne ciepło do wnętrz domu, w godzinach popołudniowych automatycznie się zamkną, zapewniając dodatkową izolację cieplną oknom. System zapobiegnie także niepotrzebnym stratom wody. Idealnym przykładem takiej sytuacji może być „decyzja” centrali sterującej o zaniechaniu podlewania ogródka w deszczowy dzień. Oprócz zaoszczędzonej w ten sposób wody, oszczędzona zostaje również energia, potrzebna do wykonania zadania. W końcu, system spełnia także praktyczną rolę monitoringu zużycia energii przez poszczególne sprzęty. Dzięki temu, otrzymujemy informacje, dające nam obraz tego, które z urządzeń domowych odpowiedzialne jest za największe straty energetyczne. Oprócz funkcji czysto informacyjnej, elektroniczny „zarządca” może również podjąć decyzję o odcięciu dostępu prądu do tych sprzętów, które np. pozostają przez dłuższy okres w trybie stand-by. Na koniec warto dodać, że automatykę domową można instalować krok po kroku. Nie ma konieczności montażu całego systemu zarządzania budynkiem naraz. Możemy wypróbować poszczególne rozwiązania, a przekonawszy się do idei inteligentnego domu, uzupełnić je o pozostałe urządzenia.
Inteligentna automatyka to nie tylko korzyści finansowe, ale także w znacznej mierze komfort mieszkania w budynku, który w wielu czynnościach wyręcza domowników. Zapominalscy i ceniący sobie wygodę z pewnością docenią możliwość customizacji poszczególnych rozwiązań, oferowaną im przez systemy zarządzania budynkiem. Zdalnie kontrolowane rolety i markizy okażą się szczególnie przydatne w przypadku wysoko zlokalizowanych trudno dostępnych okien dachowych, a brama garażowa wyposażona w automatykę bezprzewodową zaoszczędzi nam wychodzenia z samochodu w mroźną zimę.

Anna Sołomiewicz

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także