Najlepsze Domy
Agrofotowoltaika, czyli udana synergia fotowoltaiki z uprawą rolną

Agrofotowoltaika, czyli udana synergia fotowoltaiki z uprawą rolną

Podwójne wykorzystanie gruntów do pozyskiwania energii elektrycznej z energii słonecznej i rolnictwa jest opłacalne. Na 1/3 hektarowej powierzchni uprawnej w pobliżu Jeziora Bodeńskiego w Niemczech moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 194 kW zostały zainstalowane na 5-metrowej konstrukcji. Wyniki z 2017 r. wykazały wydajność wykorzystania terenu na poziomie 160%, co zostało potwierdzone przez konsorcjum projektowe pod kierownictwem Instytutu Fraunhofera ds. wydajności systemu agrofotowoltaicznego. Gorące lato z 2018 roku pozwoliło znacznie przekroczyć tę wartość.

Oprócz rozwoju portfolio, plonów i jakości, naukowcy z Uniwersytetu w Hohenheim zebrali dane na temat warunków klimatycznych pod systemem z półprzezroczystymi modułami słonecznymi APV, a także z sąsiedniego pola referencyjnego. Promieniowanie słoneczne pod systemem APV było o około 30 procent mniejsze niż w polu referencyjnym. Oprócz ilości promieniowania słonecznego, system APV wpływa na rozkład opadów atmosferycznych i temperaturę gleby.

Wiosną i latem temperatura gleby w systemie APV była niższa niż w polu bez systemu APV; temperatura powietrza była identyczna. W gorące, suche lato 2018 r. wilgotność gleby w uprawie pszenicy była wyższa niż na polu referencyjnym bez instalacji APV, natomiast w miesiącach zimowych była niższa niż w przypadku innych upraw.

Możemy założyć, że cień pod półprzezroczystymi modułami słonecznymi pozwolił roślinom lepiej znosić gorące i suche warunki 2018 roku – mówi naukowiec rolny Andrea Ehmann.

– Wynik ten pokazuje potencjał wykorzystania systemy APV w regionach suchych, ale także konieczność przeprowadzenia dalszych prób w innych regionach klimatycznych i z innymi rodzajami upraw – dodaje jej kolega Axel Weselek.

Słoneczny efekt synergii dla rolnictwa

W 2018 r. promieniowanie słoneczne wynosiło 1319,7 kilowatogodzin na m2, co stanowi wzrost o 8,4 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Wydajność energetyczna układu APV wzrosła o dwa procent do 249,857 kWh, co odpowiada wyjątkowo dobrej wartości wydajności jednostkowej 1285,3 kWh/kWp.

Koszty produkcji energii elektrycznej w systemie APV są dziś konkurencyjne w porównaniu do kosztów produkcji związanej z wykorzystaniem małego systemu dachowego PV. Naukowcy przewidują dalsze redukcje kosztów, dzięki korzyściom skali i efektom uczenia się i doskonalenia systemu APV.

Efektywność użytkowania 1 hektara gruntów z systemem APV wynosi 186 procent. Fot. Fraunhofer ISE
Efektywność użytkowania 1 hektara gruntów z systemem APV wynosi 186 procent. Fot. Fraunhofer ISE

Jeśli energia elektryczna jest przechowywana i wykorzystywana na miejscu, tak jak w gospodarstwie rolnym w Heggelbach, powstają dodatkowe źródła dochodów dzięki efektom synergii. 

Agrofotowoltaika może stanowić odpowiedź na problem, jak połączyć produkcję żywności z ekologicznym wytwarzaniem energii elektrycznej. Z technicznego punktu widzenia, rolnicy mogą "zbierać" obie te rzeczy. Dzięki podwójnemu wykorzystaniu gruntów ornych, główne zadanie produkcji żywności jest realizowane. Dodatkowa produkcja energii elektrycznej z energii słonecznej przyczynia się do zwiększenia mobilności elektrycznej i służy ochronie klimatu – mówi Stephan Schindele z instytutu Fraunhofer ISE.

Potencjał rozwojowy dla suchych regionów

Wyniki z lata 2018 roku pokazują ogromny potencjał agrofotowoltaiki i  półprzezroczystych modułów fotowoltaicznych APV, jeżeli wykorzystamy w suchych strefach klimatycznych. Uprawy i zwierzęta hodowlane mogą korzystać z cienia, jaki daje konstrukcja APV wykorzystująca półprzezroczyste moduły fotowoltaiczne.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!

REKLAMA