Najlepsze Domy
6 wskazówek jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w domu

6 wskazówek jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w domu

Każdy z nas chce, aby jego mieszkanie było ciepłe i przytulne, jednak większość osób, patrząc na swoje rachunki za ogrzewanie, zastanawia się, co zrobić, aby były one niższe. Dzięki doborowi odpowiedniego ogrzewania oraz systemu kominowego, jak również pamiętaniu o kilku prostych czynnościach, zyskamy nie tylko odpowiednią temperaturę w naszym domu, ale również nie nadwyrężymy domowego budżetu. Oto 6 praktycznych wskazówek na zoptymalizowanie zużycia ciepła w domu.

Gdy dostajemy coraz większe rachunki za ogrzewanie, zaczynamy się zastanawiać nad modernizacją lub inwestycją w nowoczesne technologie, które pomogą nam w uzyskaniu jak najlepszych efektów termicznych.

Jednym z elementów, na które trzeba zwrócić uwagę przy termomodernizacji, to dobór właściwego systemu ogrzewania i wentylacja. Sprawne działanie tych elementów na pewno będzie bardzo pomocne w „walce" o ciepło w domu.

Nowoczesne kotły wyposażone w termostat, sprawdzone rozwiązania kominowe, nowoczesne grzejniki oraz kilka prostych codziennych czynności – to klucz do sukcesu.

Termostat – wszystko pod kontrolą

Standardowo każdy kocioł grzewczy wyposażony jest w termostat, który steruje jego pracą. Jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie, choć dość niewygodne, gdyż wymaga ono ręcznego przestawiania wartości temperatury na kotle. Osoby korzystające w ten sposób z instalacji grzewczej narzekają nie tylko na uciążliwą obsługę, ale też na panujący w pomieszczeniach chłód lub ich przegrzewanie, a tym samym wysokie rachunki.

Dlatego sam termostat do regulacji ogrzewania nie wystarcza, najczęściej stosuje się więc dodatkowe urządzenia sterujące jak np. regulatory pokojowe. Są to urządzenia do sterowania pracą kotła, umieszczone w pokoju. Dzięki temu, iż wyposażone są one w czujnik temperatury wewnętrznej, termostat samoczynnie porównuje ją z wartością ustawioną przez użytkownika.

Takie rozwiązanie daje możliwość ustawienia niższej temperatury w nocy, gdyż przyjmuje się, że zdrowiej jest spać w pomieszczeniach o 2-3 stopnie chłodniejszych niż zazwyczaj. Pamiętać przy tym należy, że optymalna temperatura w pomieszczeniach użytkowych powinna wynosić ok. 20-21°C.

Nie warto ogrzewać mieszkania powyżej tego poziomu, ponieważ, gdy na zewnątrz temperatura jest w granicach zera, a w mieszkaniu są np. 23°C, to tracimy o 15 proc. więcej ciepła niż przy 20°C.

 Komin – serce każdego domu

Nawet najnowocześniejszy kocioł nie będzie prawidłowo działał bez odpowiedniego systemu kominowego. Warto więc postawić na taki, który zapewni prawidłowe ciepło, ale i bezpieczeństwo.

Jednym z takich rozwiązań, proponowanych przez firmę Jawar, jest czterowarstwowy komin Jawar Nord przeznaczony  do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych paliwami stałymi w budownictwie energooszczędnym.

Zaletą Jawar Nord jest nie tylko odprowadzanie spalin, ale także doprowadzanie powietrza do urządzenia grzewczego w sposób grawitacyjny. W czasie pracy urządzenia grzewczego takiego jak np. wkład kominkowy powstaje podciśnienie, dzięki któremu poprzez specjalne podłączenie kominka z kominem zasysane jest powietrze do spalania. Takie rozwiązanie nie powoduje wychładzania mieszkania, tak jak w przypadku doprowadzenia powietrza z zewnątrz, jest także bezpieczne dla użytkowników, gdyż zapewnia stały dopływ tlenu do komory spalania. Zastosowanie specjalnej technologii w kominie sprawia, że odzyskuje on ciepło ze spalin, przez co użytkownicy jednocześnie oszczędzają na ogrzewaniu domu – tłumaczy Paweł Jarzyński, prezes zarządu firmy Jawar.

Zasłaniaj okna…

Po pierwsze warto mieć na uwadze, że najszybszym sposobem na uciekające z domu ciepło są okna. Dlatego nie zapominajmy o zasłanianiu ich po zmroku. Zasłonięcie firanek, rolet czy żaluzji stanowić będzie dodatkową barierę dla uciekającego ciepła.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

  • Karol,

    Zamykanie grzejników podczas nieobecności w mieszkaniu czy podczas wietrzenia oraz obniżenia nocne dają bardzo dobre efekty. Z zamykaniem grzejników na noc jest jeden mały problem, rano może być chłodno. W sezonie grzewczym 2017/2018 udało mi się tego uniknąć poprzez zastosowanie głowic termostatycznych z harmonogramem. Głowice kupiłem na portalu aukcyjnym za około 50 PLN / szt. Efekt był super. Co najlepiej widać w rozliczeniu ciepła. W sezonie 2016/2017 zużyliśmy w mieszkaniu 73 m2 13,5 GJ w 2015/2016 13,1 GJ, natomiast po instalacji głowic zużycie ciepła spadło do 10,8 GJ. Głowice nie wykrywały jednak otwarcia okna, więc trzeba było je ręcznie wyłączać na czas wietrzenia, dodatkowo każdorazowy wyjazd na dłużej wiązał się z ręcznym przełączeniem głowic. Po powrocie, mieszkanie było wychłodzone. Dlatego w sezonie 2018/2019 kupiłem głowice, termostaty, kontaktrony i acces point umożliwiający obsługę głowic nie tylko z poziomu termostatów, ale również za pomocą aplikacji na smartphone. Efekt - tylko 9,22 GJ (ok, zima była nieco cieplejsza) oraz łatwiejsza obsługa - jednym kliknięciem włączam tryb eco w całym mieszkaniu. Sądzę, że w tym roku efekty będa jeszcze lepsze, ponieważ w ciagu dnia mieszkanie będzie puste - my z żoną w pracy, a dzieci w przedszkolu.
  • Karol,

    U nas jeżeli chodzi o ogrzewanie postawiliśmy na pompy ciepła z appiatechnical z jednej strony zależało nam właśnie na oszczędnościach a z drugiej jednak chcieliśmy postawić na ekologiczne rozwiązanie a pompy ciepła świetnie pozwalają połączyć oba te wymagania