Najlepsze Domy
4Buildings [Wywiad] - Budynki powinny być przyjazne nie tylko dla środowiska, ale też dla ludzi

4Buildings [Wywiad] - Budynki powinny być przyjazne nie tylko dla środowiska, ale też dla ludzi

"Działając na rynku budowlanym od ponad 20 lat widzimy, jak zmieniają się potrzeby użytkowników, że zdrowie, warunki, w których pracują i mieszkają stawiają na pierwszym miejscu. Według mnie budynki powinny być przyjazne nie tylko dla środowiska, ale też dla ludzi" - mówi Dariusz Stasik, właściciel i Prezes Zarządu W.P.I.P., generalnego wykonawcy inwestycji budowlanych, partnera wydarzenia 4Buildings.

W jaki sposób stosowana przez Państwa technologia wpisuje się w trendy budowania w duchu ekologicznym i zgodnym z zasadami zrównoważonego rozwoju?

Mówi się: jesteś tym, co jesz. Ale według mnie równie dobrze można powiedzieć: jesteś tym, czym oddychasz! Ponad 70% toksyn z organizmu jest usuwanych podczas oddechu, a wciągu doby wdychamy do 30.000 litrów powietrza. Dlaczego podaję te liczby? Bo 90% swojego czasu spędzamy w budynkach, gdzie powietrze może być nawet 5 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz np. przez pyłki, pleśń, sierść zwierząt domowych, zarodniki roztoczy w kurzu, smog dostający się z zewnątrz, bakterie, LZO czyli lotne związki organiczne z mebli, sprzętów komputerowych, chemii gospodarczej, materiałów budowlanych.

To stąd pojęcie „syndrom chorego budynku” (SBS, z ang. sick building syndrome). Określa się nim zespół dolegliwości występujących w danym miejscu (np. w budynku, w którym się pracuje). Po raz pierwszy użyto go w latach 70-tych. Do tych symptomów SBS należą m.in. bóle głowy, podrażnienie oczu, nosa i gardła, suchy kaszel, przesuszenie i łuszczenie skóry, zawroty głowy i mdłości, trudności z koncentracją, zmęczenie i nadwrażliwość na zapachy.

Dodatkowo brakuje nam tlenu w pomieszczeniach, bo za rzadko wietrzymy albo okna są zbyt szczelne. Prawidłowa ilość tlenu w powietrzu wewnętrznym to 20%. W pomieszczeniach źle wentylowanych, np. w sypialni po nocy, poziom ten spada nawet do 17%. Taki stan jest nazywany zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Tlen tlenem, a jeśli dochodzą do tego zanieczyszczenia, to nic dziwnego, że ludzie często czują się zmęczeni, w słabszej kondycji, spada ich koncentracja, chorują. Jak pokazują statystyki – budynkami, w których ten problem występuje najsilniej to właśnie domy, biura, szkoły, uczelnie, przedszkola.
Działając na rynku budowlanym od ponad 20 lat widzimy, jak zmieniają się potrzeby użytkowników, że zdrowie, warunki, w których pracują i mieszkają stawiają na pierwszym miejscu. Według mnie budynki powinny być przyjazne nie tylko dla środowiska, ale też dla ludzi. Nano technologia oczyszczania powietrza ElixAir, którą prezentujemy na 4Buildings, taka właśnie jest. Usuwa najdrobniejsze szkodliwe cząsteczki z powietrza w budynku, dzięki prostej, skutecznej technologii jonizacji i elektrostatyki. Co więcej, w połączeniu z czujnikami CO2 i BMS-em budynku, powietrze jest oczyszczane i filtrowane wtedy, kiedy poziom dwutlenku węgla w pomieszczeniach zbliża się do poziomów mających niekorzystny wpływ na zdrowie (tzw. normy ASHRAE). Mówię tu oczywiście o modelach ElixAir, które są montowane w centralach wentylacyjnych i połączonych z automatyką budynkową. Jeśli takowej nie mamy, możemy wybrać modele wolnostojące, które równie dobrze się sprawdzają, choć są używane w mniejszych pomieszczeniach do 80 m kw.

Skąd "czerpiecie" Państwo nowoczesne technologie, które wdrażacie w swoich inwestycjach?

Uważnie śledzimy to, co się dzieje na rynkach zagranicznych, widzimy kierunki, w których można się rozwijać. M.in. poza Polską silny jest trend związany z cyklem życia budynku. O tym na rynku polskim jeszcze się mało mówi, ale uważam, że wkrótce dla inwestorów stanie się to kwestią kluczową przy podejmowaniu decyzji o wielomilionowych realizacjach. Mówiąc o cyklu życia, mam na myśli trzy fazy: projektowanie + budowa + eksploatacja i rozwój. Na tę chwilę wycenia się tylko dwie pierwsze fazy, pomijając trzecią, która jest, jeśli chodzi o co roczne koszty utrzymania budynku, najistotniejsza. My już przygotowaliśmy się na przyszłość i w ramach projektu badawczego o nazwie IAS, dofinansowanego z NCBR-u, posiadamy bardzo zaawansowane rozwiązanie, które integruje wszystkie trzy fazy cyklu życia budynków. Projekt zdobył tytuł EuroSymbol Innowacji 2019.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!