×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU

Mały drewniany dom. Zobacz piękny projekt letniego domu

Autor: Katarzyna Masłowska
21 maj 2016 13:00

Budując mały dom na ustronnej działce w lesie czy nad jeziorem musimy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy. Jeżeli owe dokumenty pozwalają na wzniesienie domu całorocznego warto się zastanowić, czy nie ponieść dodatkowych nakładów finansowych i zbudować sobie wygodne lokum, które posłuży nam również zimą. Zaś w dłuższej perspektywie czasowej można będzie rozważyć zamieszkanie w takim domku na emeryturze.

  • Dane Techniczne:
  • Kubatura346.51 m³
  • Powierzchnia użytkowa103.41 m²
  • Powierzchnia zabudowy230.15 m²
  • Wysokość kalenicy5.22 m
  • Kąt nachylenia dachu min30 °
  • Szerokość działki29.58 m
  • Długość działki23.18 m
  • Koszt projektu2.950 PLN

Nazwa projektu: WD1 – z letnią kuchnią na tarasie

Budując mały dom na ustronnej działce w lesie czy nad jeziorem musimy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy. Jeżeli owe dokumenty pozwalają na wzniesienie domu całorocznego warto się zastanowić, czy nie ponieść dodatkowych nakładów finansowych i zbudować sobie wygodne lokum, które posłuży nam również zimą. Zaś w dłuższej perspektywie czasowej można będzie rozważyć zamieszkanie w takim domku na emeryturze.

Piękny dom na lato

WD1 – z letnią kuchnią na tarasie to typowo letni dom, ale zaprojektowany tak, żeby można było korzystać z niego przez cały rok. Lekka, drewniana konstrukcja i prosta architektura decydują o tym, że jego realizacja nie będzie skomplikowana. Układ funkcjonalny jest bardzo czytelny: duża wspólna przestrzeń we wnętrzu i na tarasie oraz wydzielone trzy małe sypialnie z łazienką. Drewniany duży taras z zadaszoną letnią kuchnią jest niewątpliwą atrakcją tego projektu. Dom może być przeznaczony do własnego użytku lub do wynajęcia. Można zrealizować go w dowolnej lokalizacji.

 Technologia wykonania:

ściany zewnętrzne – w konstrukcji drewnianej wieńcowej z ociepleniem
ściany wewnętrzne – w konstrukcji drewnianej wieńcowej
strop – na belkach drewnianych
dach – blacha w pasach na rąbek stojący; powierzchnia dachu: 288,11 m2
elewacje – deski modrzewiowe w układzie pionowym

 

Domek letniskowy budujemy najczęściej w technologii drewnianej. Dlatego warto zapoznać się z jej możliwościami, jak też ograniczeniami.

Lekki i ekologiczny

Większość konstrukcji drewnianych, w porównaniu do murowanych, sprawia wrażenie lekkich i naturalnych. Nie oznacza to wcale, że bardziej nietrwałych – bo w takich stereotypowych kategoriach określamy niekiedy budynki drewniane. Warto pamiętać, że budownictwo drewniane ma na świecie ogromne tradycje (w Polsce ich ciągłość została zachowana jedynie na Kurpiach i Podhalu) i domy drewniane nieraz służą kilku pokoleniom mieszkańców. Poza tym, obecnie stosowane technologie impregnacji drewna pozwalają na dodatkowe wydłużenie jego żywotności. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych, bezpiecznych ekologicznie impregnatów drewno nie poddaje się gniciu, promieniowaniu ultrafioletowemu, zachowując swój pierwotny wygląd i utrzymując swoje właściwości. Impregnaty te obniżają także palność drewna.

Zobacz także: N12 – DOM pachnący żywicą

Ważną i często decydującą własnością domów drewnianych jest ekologiczne i naturalne pochodzenie surowca do budowy. Drewno gatunków iglastych (sosny, świerka, rzadziej modrzewia), z którego wykonywane są domy drewniane posiada również, zdaniem części ekspertów, właściwości lecznicze.

 Zdrowy mikroklimat

Poza tym drewno, jako materiał budowlany, posiada zdolność „oddychania” dzięki tworzącym go włóknom, skierowanym wzdłuż pnia i posiadającym rurkowatą formę – zapewnia to obieg powietrza, a także izolację termiczną. Ta naturalna budowa umożliwia otrzymanie optymalnej dla zdrowia i komfortu mieszkańców wilgotności powietrza – od 45% do 57 %. Jest to o tyle istotne, że to właśnie od wilgotności zależy intensywność rozwoju mikroorganizmów, które wpływają na jakość powietrza i zdrowie człowieka.

Niewątpliwą zaletą domów z drewna są ich właściwości termoizolacyjne – niskie przewodnictwo cieplne tego materiału pozwala na budowanie domów drewnianych z niezbyt grubymi ścianami (20-26 centymetrów). Przyjmuje się, że termoizolacyjne właściwości drewna są pięciokrotnie wyższe niż ścian wykonanych z cegły czy betonu. Chociażby, ściana wybudowana z okrągłych bali drewnianych o średnicy 20 centymetrów odpowiada ścianie z cegły o grubości 1 metra (przy założeniu, że nie stosujemy dodatkowej warstwy termoizolacji). Własności termoizolacyjne tego surowca od lat doceniają mieszkańcy krajów z surowym klimatem: Rosjanie, Finowie, Norwegowie, Szwedzi czy Kanadyjczycy.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także