×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Energooszczędne domy. 7 najciekawszych projektów z rzutami

Autor: Katarzyna Masłowska
21 gru 2015 12:22

Kluczem do budowy domu energooszczędnego jest wybór odpowiedniego projektu. Czy zawsze, na początku rozmowy o naszym przyszłym domu, informujemy architekta, że szukamy domu o niskim zapotrzebowaniu na energię? Czy jesteśmy gotowi ponieść nieco większe koszty związane z realizacją takiego projektu?

  • Dane Techniczne:

Kluczem do budowy domu energooszczędnego jest wybór odpowiedniego projektu. Czy zawsze, na początku rozmowy o naszym przyszłym domu, informujemy architekta, że szukamy domu o niskim zapotrzebowaniu na energię? Czy jesteśmy gotowi ponieść nieco większe koszty związane z realizacją takiego projektu?

Energooszczędny projekt

Zgodnie z przepisami wszystkie nowo wybudowane domy od 2021 roku będą musiały być energooszczędne. Dlatego już myśląc o naszym wymarzonym domu powinniśmy uwzględnić kilka czynników.

Zacznijmy od jego wyglądu zewnętrznego: bryła budynku powinna być prosta – najlepiej w kształcie kostki lub w postaci domu z poddaszem użytkowym. Przy wyborze projektu należy zwrócić uwagę na kilka niezwykle ważnych aspektów.

Pierwszą sprawą jest bryła domu – ważne, aby była najbardziej zbliżona rzutem do prostokąta, ponieważ każdy uskok powoduje straty ciepła. Każdy projekt posiada newralgiczne miejsca więc istotne jest, aby w projekcie były rozwiązania pozwalające na unikanie mostków termicznych.

Ważne jest również usytuowanie pomieszczeń względem stron świata oraz rozmieszczenie okien. Wykorzystujemy duże okna od strony południowej by przechwycić jak najwięcej światła słonecznego, czyli energii.

Należy również wziąć pod uwagę tak zwaną charakterystykę cieplną pomieszczeń. W praktyce polega to na zgrupowaniu pomieszczeń o podobnej funkcji i odpowiednim ich rozlokowaniu, dzięki czemu różnice temperatur pomiędzy pomieszczeniami będą małe. Istotne jest również zastosowanie nowoczesnych urządzeń do odzyskiwania energii takich jak rekuperator, pompa ciepła i kolektory słoneczne.

Oszczędnościom energii nie sprzyja również rozbudowany dach i wszystkie ozdobne elementy architektoniczne: wykusze, lukarny, kolumny. Dobry dom energooszczędny o współczynniku EUco poniżej 40 kWh/m²⋅rok, to także dom bez garażu w bryle domu.

Konieczne jest również zainstalowanie wentylacji z odzyskiem ciepła (rekuperacją). Jednym z założeń wnętrza takiego domu jest jak najmniejsza ilość ścian działowych – w celu zapewnienia równomiernego rozchodzenia się ciepła.

Biorąc pod uwagę wymienione kryteria znaczne zawęzimy nasz horyzont poszukiwań. Na szczęście, znaczna cześć projektów, które nam się podobają, dzięki coraz „cieplejszym” materiałom wznoszeniowym i wykończeniowym, może po odpowiednim opracowaniu, spełnić wymogi oszczędzania energii.

Wymagania przyszłości

Warto zwrócić uwagę na zakładaną konstrukcję ścian, a głównie na ich współczynnik przenikalności cieplnej U. Obecnie dla przegród wymagany jest współczynnik na poziomie 0,25 W/m²⋅K, ale warto zaprojektować ściany na poziomie 1,5 W/m²⋅K. W celu uzyskania takiego standardu wystarczy nieznacznie podnieść grubość ocieplenia (do ok. 20 cm w przypadku tradycyjnych ścian). Należy też zwrócić uwagę na przenikalność cieplną dachu i podłogi, już dziś wykonując te przegrody zgodnie z przepisami na 2021 rok.

Budynek energooszczędny musi mieć też zredukowane mostki termiczne i odpowiednio zamontowanie okna (tzw. ciepły montaż), również o parametrach energooszczędnych. Najlepiej o współczynniku Uw (dla całego okna – szyby i ramy) nie większym niż 0,9 W/m²⋅K.

Tu swoje wątpliwości rozwieją wszyscy, którzy sądzą, że dom energooszczędny, to budynek z małymi oknami. Podczas projektowania domu energooszczędnego należy wziąć pod uwagę fakt, że duże przeszklenia pozwalają na pozyskiwanie energii słonecznej w okresie letnim i jednocześnie zapewniają budynkowi korzystny bilans energetyczny.

Dom energooszczędny to również dom ekologiczny, który znacznie ogranicza emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Taki efekt uzyskujemy dzięki odpowiednio dobranym instalacjom grzewczym, wentylacyjnym, ale również wysokiej klasy urządzeniom AGD odpowiedniemu doborowi oświetlenia.

Warto zaznaczyć, że dobry projekt to punkt wyjścia. Nie każdy projekt standardowy można dostosować do norm energooszczędnych. Wybierzmy pracownię architektoniczną, która ma duże doświadczenie i specjalizuje się w tego typu pracach.

Kluczowe jest też zatrudnienie ekipy wykonawczej, która go rzetelnie zrealizuje. Często projektanci domów energooszczędnych współpracują z renomowanymi firmami budowlanymi i rekomendowanymi instalatorami – warto z ich wiedzy skorzystać.

W naszej galerii prezentujemy interesujące projekty domów, które można wybudować, przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych, jako energooszczędne. Mamy nadzieję, że będę one inspiracją do wyboru Państwa domu energooszczędnego.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także