REKLAMA
Najlepsze Domy
W zawodzie architekta nie wolno się poddawać

W zawodzie architekta nie wolno się poddawać

Marta Sękulska-Wrońska
Marta Sękulska-Wrońska
Tworzy część zespołu projektowego, który na swoim koncie ma międzynarodowe sukcesy. Uwielbia skomplikowane projekty i nie poddaje się w dążeniu do celu. O największych osiągnięciach opowiada arch. Marta Sękulska-Wrońska, współwłaściciel pracowni projektowej WXCA.

Studio projektowe WXCA zostało założone w 2007 roku przez absolwentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej: Szczepana Wrońskiego i Wojciecha Condera. Dziś składa się z grupy kilkunastu profesjonalistów, których prawdziwą pasją jest architektura. Jednym z nich jest arch. Marta Sękulska-Wrońska – współwłaściciel pracowni. Podczas 13 edycji Studia Dobrych Rozwiązań arch. Marta Sękulska-Wrońska, będąca gościem specjalnym opowiedziała o najciekawszych projektach pracowni WXCA. Wspomniała o nagrodach oraz ciężkiej pracy, która poprzedza sukces każdego projektu.

Jednym z czołowych projektów pracowni jest Bałtycki Park Sztuki w Parnu, w Estonii. Ideą konkursu, którego zwycięzcami została pracowania WXCA, było stworzenie wspólnego miejsca prezentacji dorobku kulturalnego poszczególnych krajów, gdzie możliwa będzie wymiana doświadczeń i kultur zacieśniająca wspólnotę krajów bałtyckich.

To był trudny, ale też fascynujący projekt. Zakładał stworzenie całorocznego budynku osadzonego na lądzie oraz 9 budynków sezonowych, znajdujących się na wodzie. Każdy z nich miał reprezentować jeden kraj bałtycki, a umieszczenie ich na wodzie miało umożliwić transport ekspozycji drogą wodną do innych miast nadmorskich – mówiła arch. Marta Sękulska-Wrońska.

Woda, na której znajdują się budynki wszystkich państw bałtyckich, ma być przestrzenią sprzyjającą ich integracji, interakcji i wymianie kulturalnego dziedzictwa.

Jesteśmy ogromnie dumni, to dla nas wielki sukces. Nasz projekt został wyłoniony spośród kilkuset zgłoszonych projektów. Warto startować w zagranicznych konkursach, nawet, jeśli wydaje się nam, że nasze szanse są małe - mówiła architekt.

Pracownia WXCA została również laureatem konkursu na projekt i realizację nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego na cytadeli Warszawskiej i okolicy. To kolejne, wielkie osiągnięcie tego zespołu architektów.

Projekt zakłada powstanie nowych obiektów kubaturowych o łącznej powierzchni ok 70 000 mkw. Swoje miejsce znajdą w nich bogate zbiory muzeum, łącznie z samolotami oraz czołgami. Zaprojektowaliśmy również kładkę pieszą na osi Al. Wojska Polskiego, która, mamy nadzieję, będzie doskonałym miejscem na rodzinne spacery – podkreślała arch. Marta Sękulska-Wrońska.

Podczas wystąpienia architekt wspomniała również o realizacji Muzeum Miejsca Pamięci w Palmirach. Projekt ten znalazł się wśród finalistów konkursu Życie w Architekturze 2012 oraz był nominowany do nagrody przyznawanej przez Komisję Europejską, Parlament Europejski oraz Fundację Miesa van der Rohe.

Ta nagroda jest dla architekta tym, czym Oscar dla aktora. To ogromne wyróżnienie i dowód, że w zawodzie architekta nie wolno się poddawać – mówi arch. Marta Sękulska-Wrońska. Zagraniczni inwestorzy mają bardzo wysokie wymagania, jednak my uważamy to za zaletę. Lubimy wyzwania – dodaje.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!