REKLAMA
Najlepsze Domy
Podpowiadamy kiedy warto zatrudnić architekta wnętrz

Podpowiadamy kiedy warto zatrudnić architekta wnętrz

Coraz częściej planując remont lub kupno mieszkania zastanawiamy się nad zatrudnieniem architekta wnętrz. Ponieważ nie jesteśmy na bieżąco z obowiązującymi trendami na co dzień, próba urządzenia własnej przestrzeni może nas przerosnąć. Czy lepiej jest zaufać obcej osobie czy sobie?

Projektowanie i urządzanie wnętrza to wyzwanie. Nagle stajemy przed tysiącem wyborów, decyzji i wszystkie musimy podjąć w jednym momencie. Na etapie szukania inspiracji wszystko było proste i łatwe, ale co dalej?

Wychodzi brak doświadczenia, wyobraźni przestrzennej lub chęć wprowadzenia do wnętrza wszystkich pomysłów bez ich uporządkowania i dostosowania do przestrzeni.

Zbyt wiele dobrych pomysłów może niestety przynieść odwrotny efekt do zamierzonego. Dlatego warto zastanowić się nad zatrudnieniem architekta.

Narzucone ramy

Większość osób planujących zmiany w pomieszczeniach ma zdefiniowany odgórnie, bądź przez siebie budżet. Rolą architekta jest pilnowanie go, proponowanie rozwiązań dobrych jakościowo, które będą ciekawe i spełnią oczekiwania postawione na początku współpracy.

Warto pamiętać o tym, że architekci są osobami z kierunkowym wykształceniem, są na bieżąco z nowymi kolekcjami, znają wiele marek, ciekawe rozwiązania i śledzą trendy w technologiach jakie się pojawiają. Wchodząc do sklepu widzimy  produkty, które na pierwszy rzut oka niewiele się różnią.

Jednak nie wszystkie produkty są takie same: architekt podpowie rozwiązanie (np. system Push2Clean w kabinie Koło Ultra).

Doradzi dobór sprzętu z oprogramowaniem inteligentnego domu, a osobom chcącym zostać przy tradycyjnych rozwiązaniach, pokaże takie, które jest zarówno klasyczne jaki i  wykonane z trwalszych materiałów i dostosowane  do współczesnych wymagań.

Żeby wszystko grało

Największa trudność pojawia się przy zestawianiu różnych materiałów, dopiero osoba wprawiona jest w stanie połączyć wymarzone style w spójną całość i zaprojektować wnętrze idealne. Architekt przygotuje nam wizualizację, zestawienie materiałów, dostarczy próbki, rysunki dla wykonawcy.

Najłatwiej jest urządzić mieszkania w nowym budownictwie lub nowo wybudowane domy, rzadko spotyka się w nich problem niefunkcjonalnego rozplanowania przestrzeni. W starych kamienicach, często nie możliwe jest wykorzystanie mebli modułowych w kuchni bądź garderobie z uwagi na różne wymiary wnęk i krzywizny ścian.

Dobranie mebli do takiego pomieszczenia jest wyzwaniem. Każde mieszkanie i oczekiwania co do jego wyglądu są inne, jedni chcieliby postawić na minimalizm, nowoczesny design i przestrzeń, za to dla innych kluczowa jest funkcjonalność.

Te dwa podejścia można z łatwością zobaczyć na przykładzie odmienności łazienek (np. ogromny salon łazienkowy z kabiną Ultra czy łazienka w bloku z serią Nova Pro Koło). Zadaniem architekta wnętrz jest przygotowanie pomieszczenia idealnego dla klienta, ale także dbanie o stworzenie projektu, który będzie przystosowany do życia przez wiele lat.

Oszczędność czasu

Praca z architektem kojarzy się z oddaniem decyzji w cudze ręce. A przecież tworzenie jest takie przyjemne! Na szczęście nie wygląda to w ten sposób. Współpraca z architektem to rzeczowa rozmowa o upodobaniach, wymaganiach, preferowanym stylu, a także marzeniach.

Na tej podstawie  podejmowana jest decyzja: wybieramy do realizacji jedną z kilku zaprezentowanych opcji. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zaoszczędzić czas, który przeznaczony zostałby na przeglądanie Internetu, wertowanie katalogów i odwiedziny w salonach.

Architekt jest osobą, która poleci także ekipę remontową i zajmie się większością ustaleń a także dopilnuje efektu końcowego. To ważne, aby szukać profesjonalisty i odbyć spotkanie, na którym można będzie porozmawiać o swojej wizji i tym jak może ona zostać zrealizowana.

Powierzenie części obowiązków komuś, kto jest obiektywny i przygotowany do tematu, może okazać się najlepszym rozwiązaniem i oszczędzić wiele nerwów.

Zobacz jak wygląda ten dom po gruntownej renowacji!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!