REKLAMA
Najlepsze Domy
Państwo promuje budownictwo z drewna, a tymczasem Polacy wybierają klasyczne technologie

Państwo promuje budownictwo z drewna, a tymczasem Polacy wybierają klasyczne technologie

„Polskie domy drewniane – żyj w zgodzie z naturą” to nazwa nowego projektu Lasów Państwowych, który zakłada m.in. budowę drewnianych domów oraz hoteli pod wynajem. Zdaniem Konrada Tomaszewskiego, dyrektora generalnego Lasów Państwowych, drewno powinno być surowcem coraz częściej wykorzystywanym w budownictwie. A jaka była jego popularność do tej pory? Sprawdził to serwis Oferteo.pl.

Zdaniem Tomaszewskiego projekt Lasów Państwowych może wpisać się w realizowany przez rząd program Mieszkanie Plus. Dodatkowo w ramach programu powstałby odpowiedni system kredytowania budowy domów drewnianych przez właścicieli prywatnych gruntów.

Tymczasem według „Raportu o budowie domów” przygotowanego przez Oferteo.pl, serwis łączący w czasie rzeczywistym poszukujących usług z ich dostawcami, Polacy są przywiązani do tradycyjnych technologii. Wśród ankietowanych przez serwis, którzy w 2016 roku budowali dom, tylko 12% wskazało, że wykorzystało do tego drewno, realizując inwestycję w technice szkieletowej bądź budując z bali.

Domy szkieletowe popularniejsze niż z bala

Ankietowani przez Oferteo, którzy budowali dom z drewna, zdecydowanie częściej decydowali się na technologię szkieletową. W tym wypadku szkieletowa konstrukcja domu montowana jest z belek połączonych za pomocą gwoździ, a następnie wypełniana materiałem termoizolacyjnym.

Według specjalistów dom kanadyjski jest energooszczędny, a jego budowa może potrwać krócej niż domu stawianego w technologii tradycyjnej. Natomiast budowa z bala jest rozwiązaniem droższym – przede wszystkim z uwagi na koszt litego drewna, który jest budulcem domu.

Osoby budujące dom z drewna częściej korzystają z indywidualnego projektu architektonicznego. Co ciekawe, jest to sytuacja odwrotna niż w przypadku osób budujących tradycyjnie, spośród których większość decyduje się na zakup gotowego projektu.

Do 100 m2 i stanu deweloperskiego

Budowany przez ankietowanych przez Oferteo.pl dom z drewna najczęściej, bo w 50% przypadków, ma powierzchnię do 100 m2. Co czwarty badany budował dom o powierzchni użytkowej 101–125 m2. W przypadku domów drewnianych najmniejszą popularnością cieszyły się te o największej powierzchni. Na inwestycję przekraczającą 150 m2 zdecydowało się tylko 5% ankietowanych.

Uczestnicy badania najczęściej decydowali się na budowę domu do stanu deweloperskiego (40%) lub pod klucz (30%). Najrzadziej – do stanu surowego otwartego (6%).

Decydując się na budowę domu do określonego stanu, powinniśmy starannie zaplanować harmonogram prac oraz znaleźć ekipy, które zajmą się realizacją poszczególnych etapów budowy – przypomina Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl. – Mimo tego, że domy z drewna nie cieszą się w Polsce jak na razie wysoką popularnością, można znaleźć doświadczone i kompetentne ekipy, które podejmą się realizacji. Zawsze jednak przed podpisaniem umowy warto sprawdzić opinie o firmie i w miarę możliwości uzyskać referencje od dotychczasowych klientów.  

Zobacz ten amerykański dom z ubiegłego wieku po gruntownej renowacji.

  • Anita,

    Ja zaplanowałam budowę domu drewnianego z bala. Zawsze budownictwo drewniane bardziej mi się podobało niż tradycyjne ponieważ domy te maja fajny klimat i mieszka się w nim zdrowo i ekologicznie. Długo szukałam ekipy wykonawczej aż natrafiłam na firmę z mazu Natur Eko Dom. Zachwyciły mnie ich realizacje i to, że budują domy w stylu tradycyjnym i nowoczesnym. Mnie urzekł ich styl tradycyjny ponieważ wykonują oni również pokrycia dachowe kryte strzechą. Świetnie to pasuje do mojej wizji wymarzonego domu dla siebie. Jeszcze tyklo załatwienie kilku formalności i ruszam z budową, która ma trwać zaledwie trzy miesiące.