REKLAMA
Najlepsze Domy
O przyszłości architektury na 4DD

O przyszłości architektury na 4DD

Pierwsze dwa dni 4 Design Days 2018 zgromadziły w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach blisko 9 tysięcy gości biznesowych. Debatom towarzyszyły targi ponad 300 producentów mebli i artykułów do wyposażenia wnętrz oraz gale finałowe konkursów: Property Design Awards 2018, Housemarket Silesia Awards 2018 i Meble Plus – Produkt 2018.

Z Katowic można czerpać pomysły do woli, mamy wiele śmiałych dzieł architektonicznych, które się nie starzeją – powiedział Marcin Krupa, prezydent miasta, witając gości 3. edycji 4 Design Days, która odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i w Spodku.

Pierwsze dwa dni (15-16 lutego br.) to tradycyjnie już spotkania profesjonalistów, którzy debatowali o trendach współczesnej architektury, designu i rynku nieruchomości. Wstępem do dyskusji było wystąpienie gości specjalnych: Rainera Mahlamäkiego, architekta, znanego w Polsce za sprawą projektu Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Edwarda Schwarza, dyrektora generalnego Fundacji Zrównoważonego Budownictwa LafargeHolcim. Podczas sesji inauguracyjnej pt. „Co mówią o nas budynki, które stawiamy? Jak architektura reaguje na potrzeby społeczne?” na scenie dołączyli do nich: Ivan Blasi, architekt, koordynator Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award; Robert Konieczny, architekt, założyciela KWK Promes, Ewa Kuryłowicz, wiceprezes zarządu Kuryłowicz & Associates oraz Robert Majkut, CEO, Head of Design Robert Majkut Design.

Musimy myśleć o tym, jak nasze projekty architektoniczne powinny służyć dobru naszej planety, jak projektować, by nie obciążać nadmiernie środowiska naturalnego – apelował Rainer Mahlamäki.

W Polsce jest i ciekawie, i bardzo brzydko, czyli bardzo nierówno. Powstało ostatnimi laty kilkadziesiąt wybitnych budynków, takich, którymi możemy się pochwalić, które są znane w świecie, które dostają nagrody. Z drugiej strony, w Polsce króluje chaos przestrzenny. Kraj zabudowany jest architekturą jednorodzinną. Proces zmiany tego układu będzie trwał wiele lat. Bardzo ważne są edukacja i świadomość, że przestrzeń, która nas otacza, wpływa na nasze życie. Chwała za takie imprezy, jak 4 Design Days. W tej chwili mamy dwa dni dla zawodowców, ale kolejne dwa dni to szeroki udział ludzi z zewnątrz, te dyskusje, o które oni się będą ocierać, powodują, że rośnie świadomość – stwierdził Robert Konieczny.

To, co dla pana jest brzydkie, niekoniecznie będzie takie dla kogoś innego, to pojęcie bardzo subiektywne. Zawsze trzeba się zastanowić nad funkcją, jaką dany budynek ma pełnić w przestrzeni publicznej – zwracał z kolei uwagę Ivan Blasi.

Polska, razem z tym swoim romantycznym chaosem, wcale nie jest taka brzydka – dodała Ewa Kuryłowicz. – Mamy piękne budynki, ale złą urbanistykę. Jej zmiana wymaga ruchów systemowych. Romantyczna, chaotyczna zabudowa wymaga pracy, tutaj musimy zadziałać. Jako architekci, jesteśmy bardzo pozytywnymi ludźmi, my jesteśmy od budowania, nie od niszczenia. Wierzę, że wraz z naszą rosnącą siłą przekonywania i z pomocą władz samorządowych uda nam się tę systemowość zaszczepić – powiedziała.

Z kolei Robert Majkut podkreślał, że w polskiej architekturze daje się zauważyć duży progres, zmiany w świadomości twórców, coraz odważniejszych i swobodnych w projektowaniu.

Jeżeli architektura ma dać imperatyw do zmiany w większej skali, to właśnie ta zmiana się rodzi. Architektura zaczyna być coraz bardziej nastawiona na potrzeby człowieka, który będzie jej używał. Budowa biurowców nie jest już wyłącznie biznesem. Niebezpieczny natomiast jest elitaryzm, który zaczyna się pojawiać choćby w Warszawie. Tak jak w Nowym Jorku – miasto zaczyna być spokojne, czyste, klarowne i eleganckie, ale dla wybranej grupy ludzi – powiedział.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!