Najlepsze Domy
Jak zapobiegać parowaniu szyb w zimie?

Jak zapobiegać parowaniu szyb w zimie?

Parowanie między szybami jest zjawiskiem wysoce niepożądanym. Gdy rosa występuje między szybami okna, może to świadczyć o rozszczelnieniu skrzydła i najczęściej oznacza spadek właściwości termoizolacyjnych przeszklenia. Jest to poważna wada, kwalifikująca szybę do wymiany. Fot. MS więcej niż Okna
Parowanie między szybami jest zjawiskiem wysoce niepożądanym. Gdy rosa występuje między szybami okna, może to świadczyć o rozszczelnieniu skrzydła i najczęściej oznacza spadek właściwości termoizolacyjnych przeszklenia. Jest to poważna wada, kwalifikująca szybę do wymiany. Fot. MS więcej niż Okna
Zbierająca się na szybie rosa to zmora wielu inwestorów. Przyczyn gromadzenia się pary wodnej może być wiele. Warto poznać ich listę, by skutecznie zapobiegać temu zjawisku.

Jak zapewniają lekarze, nadmierne gromadzenie się wilgoci na szybach od strony pomieszczenia może być bardzo niebezpieczne, gdyż ułatwia rozwijanie się groźnych dla zdrowia mikroorganizmów. Należy zatem temu zapobiegać. Ale rosa gromadzić się może też w innych miejscach na oknie.

Warto zweryfikować przyczynę pojawiania się wilgoci i zapoznać się z radami specjalistów z firmy MS więcej niż Okna.

Para na szybie od strony wnętrza

Najczęściej zimą wilgoć osadza się na oknach od strony pomieszczenia. Zjawisko przede wszystkim zaobserwować można przy dolnej krawędzi przeszklenia, czyli nad listwą przyszybową oraz w narożach.

Przyczyną skraplania się tu wilgoci w okresie zimowym jest przekroczenie tak zwanego „punktu rosy”. Występuje ono wówczas, gdy na bardzo zimną szybę zadziała silnie wilgotne powietrze w ogrzewanym pomieszczeniu.

Zjawisko nasila się podczas parowania wilgoci z łazienki po kąpieli, w czasie intensywnego gotowania czy suszenia prania we wnętrzu. Długo utrzymująca się para na oknach jest niepożądana. Profesjonaliści z firmy MS więcej niż Okna dają wskazówki, jak uniknąć tego problemu.

Ciepłe okna

Im bardziej energooszczędne produkty zamontujemy w naszym domu (tyczy się to zarówno profili, jak i pakietu szybowego), tym prawdopodobieństwo parowania szyb od wewnątrz będzie mniejsze. Ciepłe przeszklenia MS więcej niż Okna znacznie ograniczają osadzanie się rosy od strony wnętrza.

Ramka międzyszybowa

Tafle szkła w nowoczesnych oknach oddzielone są specjalną ramką dystansową. Wybierajmy produkty jedynie z ciepłą ramką, która podnosi parametry termoizolacyjne całego przeszklenia. Firma MS więcej niż Okna zapewnia takie rozwiązanie, oferując nowoczesne, kolorowe ramki Chromatech. Są one w stanie podnieść temperaturę krawędzi szyby nawet o 3ºC.

Skuteczna wentylacja. Obniżyć zbyt wysoką wilgotność powietrza pomoże sprawny system wentylacyjny, który w większości przypadków składa się z wywiewników (kratek wentylacyjnych w łazience i kuchni) oraz z urządzeń nawiewnych montowanych w lub na oknach.

Nawiewniki

Nowoczesne okna wyposażane są w urządzenia ułatwiające wymianę powietrza. Nawiewniki dbają o wentylację w całym domu.

Mogą mieć regulowany przekrój otworu, dzięki czemu sami decydujemy, jak dużo świeżego powietrza będzie wpadać do wnętrza. Znajdziemy też nawiewniki sterowane automatycznie – w zależności od zmian ciśnienia lub higrosterowalne – dostosowujące się do zmian wilgotności powietrza.

Mikrowentylatory

To urządzenia o mniejszym przekroju niż nawiewniki, zapewniające podstawową, minimalną wymianę powietrza przy zamkniętym oknie.

Wietrzenie

Parowanie szyb może być spowodowane słabą wymianą powietrza w budynku. Aby doraźnie wspomóc system wentylacji, można po prostu otworzyć na chwilę okno, jednak wtedy cyrkulacja powietrza może być zbyt intensywna.

Ze względu na to warto wybierać przeszklenia wyposażone w funkcję rozszczelnienia. Przez odpowiednie przekręcenie klamki zmniejszymy docisk uszczelek okna, dzięki czemu świeże powietrze będzie mogło swobodnie przepływać przez niewielką szczelinę między skrzydłem, a profilem ościeżnicy.

Kaloryfery pod oknami

4Buildings - nowe wydarzenie branży budowlanej w Polsce i cztery niezależne konferencje o najważniejszych trendach w budownictwie XXI wieku - już 15-17 listopada w Katowicach. Zarejestruj się teraz!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!