REKLAMA
Najlepsze Domy
4DD: Remontujemy czy urządzamy, czyli wszystko o guście mieszkaniowym Polaków

4DD: Remontujemy czy urządzamy, czyli wszystko o guście mieszkaniowym Polaków

O gustach się nie dyskutuje, głosi stara prawda. A jednak! Eksperci, którzy zebrali się na panelu dyskusyjnym, w trakcie 4 Design Days podjęli się, dość karkołomnego, zadania i dyskutowali o gustach Polaków, dotyczących urządzania wnętrz.

Mówienie o gustach jest bardzo trudnym zadaniem. Co do tego nie ma wątpliwości. Bo jak powiedziała Monika Bronikowska: Każdy ma jakiś gust, co przekłada się to także na aranżację wnętrz. Każdy lubi inne i stara się urządzić mieszkanie po swojemu. Dlatego tak trudno jednoznacznie zdefiniować gust Polaków.

Uczestnicy panelu sporo miejsca poświęcili trendom i ich wpływie na urządzanie wnętrz polskich domów.

Trendy są jedynie inspiracją. Moim zdaniem nie należy ich za bardzo forsować, bo szybko mijają – powiedziała Anna Koszela.

Krzysztof Faber porównał świat architektury do świata mody. W architekturze podobnie, jak w modzie są sprawdzone klasyki, które się nie zużywają – powiedział.

Uczestnicy panelu dyskutowali też o roli architekta wnętrz, który z jednej strony może być jedynie odtwórcą wizji inwestora, z drugiej strony może edukować i starać się przekonywać do bardziej ambitnych rozwiązań.

Architekt powinien edukować, ale także słuchać klienta – powiedziała Monika Bronikowska.

Bardzo ważne są reakcje inwestora na nasze pomysły i propozycje. Jesteśmy po to, by doradzić, a nie forsować własne pomysły – dodał Tomasz Pągowski.

Zaczynając pracę z klientem zawsze proszę o pokazanie zdjęć wnętrz, które mu się podobają. W ten sposób łatwiej wyczuć gust i nawiązać porozumienie – powiedziała Anna Koszela.

W trakcie dyskusji nie zabrakło też miejsca na budżet, którym dysponują inwestorzy.

Czasami budżet jest sporym ograniczeniem. Zmusza do szukania kompromisów. Rolą architekta jest stworzenie takiego wnętrza, w ramach określonego budżetu, w którym inwestor chce być, chce mieszkać – mówiła Monika Bronikowska.

Cięcie kosztów to często sprowadzanie designu do prostszych rozwiązań – dodała Anna Koszela.

Jak zauważył Krzysztof Faber: ważną informacją dla architekta wnętrz jest to, czy mieszkanie będzie przeznaczone na wynajem, czy do zamieszkania konkretnej osoby, o określonych wymaganiach.

Gorąca dyskusja rozgorzała, gdy pojawił się temat wizualizacji.

Wizualizacje to pułapka. Nawet najbardziej precyzyjne mogą wprowadzić klienta w błąd. Dlatego my rezygnujemy z tych bardzo realistycznych – mówił Lech Moczulski.

Anna Koszela mówiła, że lubi pokazywać wizualizację i na ich podstawie rozmawiać z klientami.

Krzysztof Faber opowiedział anegdotę:
Byłem kiedyś w zaprojektowanym przez nas wnętrzu w trakcie malowania. Coś mi się nie zgadzało więc pytam malarza co on robi? Pokazał mi wizualizację i okazało się, że maluje na ścianie cień.
W trakcie panelu padło pytanie o edukację klientów i o to czy łatwiej architektowi edukować w przypadku remontowania mieszkania, czy w sytuacji, gdy wykańczamy nowe mieszkanie.

Tomasz Pągowski stwierdził, że łatwiej jest edukować w sytuacji remontu. Klient może wyraźnie zobaczyć, co zostało zmienione i dlaczego. Jak zostały rozłożone akcenty. I przede wszystkim porównać komfort i estetykę mieszkania w nowo zaaranżowanych, ale tych samych wnętrzach. Nowe mieszkanie nie daje aż takich możliwości edukacyjnych.

W dyskusji o aranżacji wnętrz i gustach Polaków nie mogło zabraknąć miejsca na kolory. Eksperci zgodnie stwierdzili, że Polacy stawiają nadal na bezpieczne kolory.

Stonowane, jasne kolory, które czasami są tłem dla bardziej odważnych akcentów. Ale zdecydowanie nadal królują biel i beż – powiedziała Monika Bronikowska.

Polacy są pod tym względem tradycjonalistami, ale czasem udaje się ich przekonać do bardziej odważnych kolorystycznych aranżacji – dodała Anna Koszela.

W dyskusji udział wzięli: Monika Bronikowska, współzałożycielka Hola Design, Anna Koszela, projektantka wnętrz, Krzysztof Faber, główny projektant, założyciel FAAR Architekci, Tomasz Kukuła, doradca projektowy działu meblowego Salony Wyposażenia Wnętrz MAX-FLIZ, Tomasz Pągowski, projektant, Lech Moczulski, architekt Mili Młodzi Ludzie. Moderatorką dyskusji była
Dagmara Jakubczak, blogerka Forelements.pl, historyk sztuki, projektantka wnętrz.

  • TomaszN,

    Ja ostatnio kupiłem dom od \\www.liderhaus.com gdzie zaproponowano mi naprawdę rozsądną ofertę za niemały metraż. Polecam każdemu, kto szuka porządnego lokum w niskiej cenie.