Najlepsze Domy
4 Design Days: Piotr Kuczia, prelegent sesji "Architektura, która edukuje"

4 Design Days: Piotr Kuczia, prelegent sesji "Architektura, która edukuje"

Fot. Piotr Kuczia
Fot. Piotr Kuczia
Piotr Kuczia, założyciel działającej na co dzień w Niemczech pracowni Kuczia Architect. Architekt będzie gościem tegorocznej edycji 4 Design Days i jako prelegent sesji "Architektura, która edukuje" opowie o budynkach, które mogą... uczyć.

PropertyDesign: Podczas 4 Design Days 2018 bierze Pan udział w sesji "Architektura, która edukuje. W jaki sposób współczesna architektura może uczyć?

Piotr Kuczia: W mojej wydanej w 2013 roku w Niemczech książce „Educating buildings” próbuję zwrócić uwagę na potencjał edukacyjny, jaki tkwi w samych budynkach. Narzekamy na niski poziom edukacji społeczeństwa w dziedzinie architektury i wydaje się, że nie ma na horyzoncie rozwiązania, które mogłoby to poprawić. Nawet w długoterminowej perspektywie nie uczyni tego ani oświata, ani na większą skalę media. Może więc same budynki mogą przyczynić się do propagowania dobrego smaku i wiedzy o architekturze? Jeżeli w atrakcyjny, przykuwający uwagę sposób umieścimy w nich informacje o nich samych, damy w ten sposób użytkownikom i odwiedzającym szansę na zauważanie ignorowanych dotychczas aspektów architektury, na refleksję, zrozumienie: „dlaczego tak, a nie inaczej?”. Stworzony przeze mnie „label” Educating Building ma promować właśnie takie budynki.

Zatem - w którą stronę zmierza współczesna architektura?

W architektonicznym dyskursie ostatnich lat znaczącą rolę odgrywają aspekty energetyczne. Spoglądają jednak na materię z dalszej perspektywy, można zaryzykować stwierdzenie, że są to właściwie banalne problemy, które w dużym stopniu daje się rozwiązać technicznymi środkami: tu trochę grubsza ściana, tam jedna szyba więcej, gdzieś parę urządzeń instalacyjnych. To wszystko nie stanowi o prawdziwej jakości architektury.

Architektura „rozgrywa się” w innej płaszczyźnie: rodzi się na styku indywidualnych potrzeb jednostki i społecznych preferencji z technicznymi możliwościami. Zarówno jedne i drugie ulegają stałej transformacji. Cyfrowe metody projektowania już obecnie, ale także będąca ich konsekwentną kontynuacją automatyzacja procesu budowy w niedalekiej przyszłości, zaowocują nie dającymi się dziś nawet przewidzieć zmianami. Wraz z innowacjami materiałowymi wygenerują one nowe formy i będą dyktować kierunku rozwoju architektury.

Multimedia i innowacje we wnętrzach. Jak je połączyć z designem?

Przebywając w przestrzeniach, w których jesteśmy bombardowani ciągami ruchomych obrazów lub zmieniających się świateł, odczuwamy – czasem może tylko podświadomie – tęsknotę za wyciszeniem, uspokojeniem, ładem. Myślę, że fascyjnacja możliwościami stosowania multimediów we wnętrzach ma w sobie pewne podobieństo do nadużywania kolorów na elewacjach domów naszych osiedli. Mamy tam róże, pomarańcze, zielenie i co tylko da się namieszać: nie dlatego, że jest to sensowne lub niezbędne, lecz dlatego, że jest to możliwe. Podobnie jest z nadmiarem mutlimedialnych środków. Kiedy przestają być celowe, stają się zbędne i nabierają charakteru kiczu. Przez umiar, racjonalną potrzebę i sensowność zastosowania mulitmediów w danej, konkretnej sytuacji, stają się one elementem designu wnętrza, a nie trywialnymi, nieraz uciążliwymi ozdóbkami, które pojawiają się tylko dlatego, że istnieje taka techniczna możliwość.

Więcej w tym temacie Piotr Kuczia opowie na 4 Design Days 2018, które odbędzie się 15-18 lutego 2018r. w katowickim Spodku.

4Buildings - nowe wydarzenie branży budowlanej w Polsce i cztery niezależne konferencje o najważniejszych trendach w budownictwie XXI wieku - już 15-17 listopada w Katowicach. Zarejestruj się teraz!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!