Najlepsze Domy
4 Design Days: Konkursy architektoniczne – jak spełniają swoją rolę?

4 Design Days: Konkursy architektoniczne – jak spełniają swoją rolę?

Są architekci, którzy mówią, że konkursy dla architektów są szansą na zaistnienie na rynku, przebicie się i promocję. Są i tacy, którzy twierdzą, że to duże ryzyko, koszty i niewiadoma. O blaskach i cieniach konkursów dla architektów rozmawiali eksperci w trakcie panelu dyskusyjnego na 4 Design Days.

Czy prestiż konkursów architektonicznych maleje, czy wręcz przeciwnie? To pierwsze pytanie, które padło w trakcie dyskusji. 

- Moim zdaniem prestiż, zwłaszcza niektórych konkursów, rośnie. Mówię tu szczególnie o tych z długą historią. Pojawiają się też nowe konkursy tworzone z głową. Te także cieszą się estymą wśród architektów. Są też konkursy, które pozostawiają wiele do życzenia. Dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – mówił Ivan Blasi.
- Konkursy mają się lepiej niż kiedykolwiek. Nawet deweloperzy, którzy nie muszą korzystać z formy konkursowej, decydują się na ogłaszanie konkursów. Są przekonani, moim zdaniem słusznie, że to najlepszy sposób na wyłonienie właściwego projektu – dodał Wojciech Kotecki.
- To od organizatora zależy prestiż konkursu. Od tego, jakie warunki zaproponuje, jakie jury zgromadzi, jaką umowę przdstawi. W Polsce istnieje przekonanie, że organizator chce zrobić konkurs jak najtaniej. Często tak się dzieje. Moim zdaniem warto postawić na prestiż – mówił Bohdan Lisowski.
- Konkursy zawsze były i są najlepszą i najszybszą formą promocji architekta i jego awansu – dodał Jacek Lenart.

Agnieszka Kaczmarska zapytała Wojciecha Koteckiego, jak wspomina udział w wygranym konkursie na obiekt, w którym się znajdujemy (Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. Wojciech Kotecki był współautorem zwycięskiego projektu).
Z wielkim sentymentem wspominam ten projekt i sam konkurs. Przede wszystkim została mi w pamięci wspólnota, którą tworzyliśmy z ludźmi startującymi w tym konkursie. To było wspaniałe uczucie. To bardzo rzadki przypadek. Pamiętam, że oddaliśmy się temu projektowi bez reszty. Nagroda i zwycięstwo były bardzo ważne, jednak traktuję je jako dodatkową satysfakcję – mówił laureat.

W trakcie debaty nie mogło zabraknąć pytania o to, w jakich konkursach i dlaczego warto brać udział?

- Większość projektów, które realizujemy pochodzi z konkursów. Wolimy startować w konkursach zamkniętych, dwuetapowych z ograniczoną liczbą uczestników, w których zwracane są koszty uczestnictwa. Brak zwrotu kosztów jest dużym ryzykiem dla biur architektonicznych. Dużą wartością jest dla nas nauka, którą czerpiemy z uczestnictwa w konkursach – mówiła Magdalena Federowicz-Boule.

Sporo miejsca poświęcono też roli jury w organizacji profesjonalnego, prestiżowego konkursu dla architektów.

- Profesjonalna ocena jest gwarancją prestiżu i zrozumienia pracy konkursowej. Zamawiający może nie zdawać sobie sprawy ze wszystkich wartości i zalet danego projektu. Profesjonalny juror jest w stanie przedstawić mu je i wyjaśnić dlaczego są tak ważne – mówił Jacek Lenart.
- W doborze jury warto postawić na ekspertów w zadanej dziedzinie. Zwłaszcza gdy mamy do czynienia ze skomplikowanymi projektami – dodał Ivan Blasi.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!