Najlepsze Domy
4 Design Days: Dom idealny. Relacja z panelu

4 Design Days: Dom idealny. Relacja z panelu

Każdy ma własną wizję idealnego domu. Dla jednych ważny jest komfort, inni stawiają na bezpieczeństwo, a jeszcze inni chcą funkcjonalności i praktycznych rozwiązań. O tym, jak ma wyglądać nowoczesny, idealny dom Polaków dyskutowali eksperci, uczestniczący w panelu dyskusyjnym w trakcie pierwszego dnia 4 Design Days.

Dyskusję na temat idealnego domu rozpoczęło pytanie, czy w Polsce jest rynek na śmiałe projekty?

- Jest i się powiększa. Polacy są wizjonerami. Potrafią być odważni. Często wbrew światowym trendom. Prostota też może być śmiała – mówiła Monika Bronikowska.
- Można przecież tworzyć odważną i śmiałą architekturę w małej skali, dysponując niskim budżetem. Ważne by inwestor miał zaufanie do architekta – dodał Adam Bronikowski.
- W Polsce bez wątpienia jest rynek na odważne i śmiałe pomysły. Choć większość buduje w oparciu o gotowe, typowe projekty jest sporo ludzi, którzy są otwarci na nowości. I jest ich coraz więcej – mówił Dawid Koziołek.
- Nasz rynek się zmienia, głównie dzięki zamożnym inwestorom. To oni chętniej sięgają po odważne i śmiałe projekty – dodała Małgorzata Respekta-Paszkiewicz.

Waldemar Niedziela patrzy z optymizmem w przyszłość nowoczesnych i odważnych technologii.
- Wszystko jest jeszcze przed nami. Jest coraz więcej projektów, w których widać odwagę inwestorów. Ludzi to inspiruje i otwiera ich na nowe, ciekawe rozwiązania – mówił.
- Mamy coraz więcej odważnych inwestorów, których pomysły potrafią być bardzo inspirujące, także dla nas, producentów nowoczesnych rozwiązań – dodał Grzegorz Stępniewski.
- Moim zdaniem warto zwracać uwagę na odważne projekty, pokazywać je szerszemu gronu i wyjaśniać ich zalety – podsumował Waldemar Niedziela.

W trakcie dyskusji pojawił się też wątek polskiej tradycji w architekturze. Adam Bronikowski mówił: W ciekawych projektach pojawia się coraz więcej polskiego pierwiastka. Widać, że lubimy czerpać z naszej tradycji.

- Polacy lubią inspirować się tradycją. I choć dworki z kolumnami odchodzą już do lamusa, w ich miejsce pojawiają się budynki nawiązujące do polskiej tradycji w ciekawy, oryginalny sposób. Na szczęście odchodzimy już od „gargamelowatej architektury” - mówiła Monika Bronikowska.
- Polacy chętnie czerpią też z zagranicznych wzorów. Podróżują, podglądają i inspirują się ciekawymi pomysłami. Widać to wyraźnie po materiałach budowlanych. Coraz częściej wybieramy te dobrej jakości – mówił Dawid Koziołek.

Maciej Orłoś pytał również o dachy. Jakie formy najczęściej wybierają Polacy?

- Przede wszystkim dopasowane do stylu całego budynku. Widać wyraźnie, że teraz zaczynają królować proste formy, łatwe w wykonaniu – mówił Dawid Koziołek.
- Coraz częściej budujemy domy z płaskim dachem. Odchodzimy od dachów wielospadowych – mówiła Małgorzata Respekta-Paszkiewicz.

W dyskusji podjęto również temat trendów w architekturze.

- Jesteśmy w czasach wielkiej zmiany. Chodzi mi o budownictwo energooszczędne. Wprowadza ono liczne modyfikacje w podejściu do projektowania. Dobrym przykładem jest system wentylacji. W domach energooszczędnych nie ma mowy o najpopularniejszej wentylacji grawitacyjnej. Wymagana jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją – tłumaczył Waldemar Tomczuk.
- Widać wyraźnie, że Polacy bardzo chętnie sięgają po duże przeszklenia, które zapewniają dobre doświetlenie wnętrz naturalnym światłem. Widać też powrót do dachów płaskich i prostych form – mówiła Małgorzata Respekta-Paszkiewicz.
- Technologia i możliwości domów inteligentnych bardzo się zmieniają. Porównując to co kiedyś nazywano domem inteligentnym do tego co jest teraz można mówić o domach „ćwierćinteligentnych” kiedyś i inteligentnych teraz. Widać też, że obecnie inwestorzy chętniej sięgają po smart rozwiązania - mówił Grzegorz Stępniewski.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!