Najlepsze Domy
4 DD: Inteligentne, energooszczędne i komfortowe – takie będą mieszkania przyszłości

4 DD: Inteligentne, energooszczędne i komfortowe – takie będą mieszkania przyszłości

Inteligentny dom jest pojęciem, obok którego nie można przejść obojętnie. Dla jednych smart house jest spełnieniem marzeń, dla innych wciąż science fiction. Jakie możliwości daje automatyka sterująca i na co zwrócić uwagę wybierając system do „obsługi” domu? Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy panelu dyskusyjnego, odbywającego się drugiego dnia 4 Design Days.

Inteligentny dom to pojęcie bardzo szerokie. Narosło wokół niego wiele mitów, które tworzą błędne wyobrażenie tego, czym w istocie jest smart house.

Smart to przede wszystkim integracja wszystkich domowych urządzeń i postawienie człowieka w centrum, tak by mógł z nich komfortowo i intuicyjnie korzystać – powiedział Artur Pollak.

Co sprawia, że inteligentne rozwiązania zyskują na popularności?

Moim zdaniem prostota obsługi, zakres możliwości, funkcjonalność, komfort i coraz bardziej przystępna cena stoją za popularnością smart house – wylicza Waldemar Niedziala.

Duży wpływ na popularność automatyki sterującej ma też rosnąca świadomość Polaków, w zakresie inteligentnych rozwiązań. Dostrzegamy coraz więcej korzystnych i praktycznych aspektów inteligentnego domu – dodaje Mikołaj Pertek.

Zbigniew Urbański, jako moderator dyskusji, zadał pytanie czy jest sens instalowania rozwiązań smart w małym mieszkaniu, gdzie wszystko mamy praktycznie pod ręką?

Jak najbardziej. Instalacja inteligentnego domu przypomina klocki, z których można budować zarówno małe, jak i duże rzeczy. Każde rozwiązanie można dostosować do wielkości mieszkania i potrzeb domowników – wyjaśniał Waldemar Niedziela.

Tak naprawdę nie ma żadnego znaczenia, czy to małe czy duże mieszkanie. Obsługa rolet, bezpieczeństwo, różne scenariusze sprawdzają się tak samo w obu przypadkach – dodaje Mikołaj Pertek.

Jednym z wątków dyskusji była kwestia „gadżeciarstwa”. Wiele osób tak właśnie postrzega smart house.

Klienci często mylą pojęcie smart i utożsamiają je z niepotrzebnymi funkcjami, które są dostępne w różnych aplikacjach. Moim zdaniem sednem inteligentnych rozwiązań są komfort i oszczędności – mówiła Ewa Łusiak.

Ważne, by kupować to czego będziemy używać. Za dużo funkcji, których się nie rozumie, i z których się nie będzie korzystać jest moim zdaniem nieporozumieniem. Świat idzie w kierunku „internetu rzeczy”, w kierunku zmian scenariuszowych. Projektujmy smart house z głową - powiedział Artur Pollak.

Jednym z najczęściej pojawiających się mitów dotyczących inteligentnego domu, jest jego działanie w sytuacji awarii prądu.

Nowoczesne systemy są bezpieczne i działają w każdych warunkach. Trzeba to jedynie uzgodnić ze specjalistą – wyjaśnia Artur Pollak.

Uczestnicy podkreślali też rolę inteligentnego domu w życiu seniorów.

Automatyka dla seniorów jest obecnie jednym z najważniejszych wyzwań, stojących przed producentami rozwiązań smart – podkreślił Waldemar Niedziela.

Każdy produkt powinien być dostosowany do wszystkich domowników, pod względem grupy wiekowej – mówiła Ewa Łusiak.

W przypadku seniorów ważne, by automatyka była bezobsługowa – dodał Tomasz Widawski.

Automatyka sterująca domem w ogóle powinna być obok nas. Tak byśmy o niej nie myśleli i się nią nie zajmowali. W kwestii seniorów automatyka może być bardzo pomocna jeżeli chodzi o bezpieczeństwo i opiekę – mówił Piotr Kuczia.

Nie zabrakło też ekologicznego aspektu inteligentnego domu.

Ekologia i oszczędności energii to bardzo ważny element smart house. Według badań, które przeprowadziliśmy inteligentne rozwiązania generują duże oszczędności. Bez wątpienia automatyka sterująca jest przyjazna środowisku i naszej kieszeni - mówił Mikołaj Pertek.

Wiele miejsca poświęcono też zagadnieniom związanym z zagrożeniami i bezpieczeństwem rozwiązań smart. Jak podkreślali eksperci bardzo ważna jest świadomość inwestorów i kwalifikacje wykonawców.

W dyskusji udział wzięli: Ewa Łusiak, Product Marketing Manager marek Best, Küppersbush i Novy, Comitor Sp. z o.o., Piotr Kuczia, architekt Kuczia Architect, Waldemar Niedziela, Business Developer CBS, Somfy Sp. z o.o., Mikołaj Pertek, Country Manager Fibaro, Artur Pollak, prezes zarządu Apa Group, Tomasz Widawski, współzałożyciel Widawscy Studio Architektury. Moderatorem dyskujsji był dziennikarz Zbigniew Urbański.

Po dyskusji Mikołaj Pertek i Waldemar Niedziela przedstawili swoje prezentacje, przybliżające możliwości inteligentnego domu.  

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!