×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Ścieżki ogrodowe. 6 różnych sposobów

Ścieżki ogrodowe. 6 różnych sposobów

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 25 wrz 2014 15:13
Zaktualizowano: 25 wrz 2014 15:49

Ścieżki powinny być odpowiednio zaplanowane, ich przebieg przemyślany, a podłoże stabilne i bezpieczne.

Ścieżki powinny być odpowiednio zaplanowane, ich przebieg przemyślany, a podłoże stabilne i bezpieczne. Jednak obok funkcji praktycznych powinny także stanowić ozdobę naszego ogrodu. Ich aranżacja może być równie przyjemna i twórcza, jak urządzanie wnętrza domu. Poniżej przedstawiamy 6 pomysłów na aranżacje ścieżek ogrodowych.

Po drewnianych stopniach
Drewno to chyba najbardziej naturalny i jeden z najstarszych materiałów stosowanych w ogrodach. Doskonale komponuje się z naturą, jednak podatny jest na rozsychanie oraz długotrwałe działanie wilgoci. Stąd też coraz częściej pojawiają się w ofercie materiały do złudzenia przypominające drewno, ale zachowujące właściwości, które zapewnią ogrodowym nawierzchniom długowieczność. Elementy przypominające plastry przeciętego pnia mogą stanowić zarówno materiał na ścieżkę, jak i na stopnie schodów prowadzących do wyżej położonych części ogrodów. Dodatkowym uzupełnieniem są donice, które mogą stanowić ciekawą oprawę kwiatów, krzewów ozdobnych i drzewek.

Południowe inspiracje
Przyciągająca wzrok faktura płyt przywodzi na myśl naturalny piaskowiec, a nieregularny układ płyt tworzy naprawdę oryginalną ścieżkę ogrodową. Aranżując przestrzeń wokół domu przy użyciu tego typu materiału możemy stworzyć wokół posesji kameralny, śródziemnomorski klimat. Duże, dobrze komponujące się prostokąty, mogą tworzyć geometryczny wzór lub wręcz przeciwnie, układając się w nieregularną ścieżkę, prowadzącą w zacisze naszego ogrodu. Materiał ten doskonale będzie się również sprawdzał na nawierzchniach wokół domu i na tarasach, jednocześnie nadając całej aranżacji nieco rustykalnego charakteru.

Magia egzotyki w ogrodzie
Stworzenie ogrodu śródziemnomorskiego w naszej strefie klimatycznej z pozoru wydaje się być trudnym, wręcz niemożliwym do wykonania zadaniem. Niestety uwarunkowania pogodowe ściśle determinują znajdującą się w nim roślinność. Nie zapominajmy jednak, że są jeszcze inne sposoby, by nadać aranżacji egzotycznego charakteru. Jednym z nich jest nawierzchnia inspirowana materiałami cieszącymi się popularnością w krajach południowych. Naturalny kamień rodem z egzotycznych ogrodów z powodzeniem zastąpić można elementami z kostki brukowej przypominającymi strukturą i nieregularnym kształtem łupaną skałę. Utrzymana w kolorach ziemi kostka brukowa idealnie wyeksponuje bujną roślinność i podkreśli śródziemnomorski charakter ogrodu. Z pozoru niesymetryczne elementy można łatwo ułożyć dzięki jednakowej formie i takim samym rozmiarom. Przy ich pomocy można wyłożyć ścieżki, podjazd, czy nawet patio lub taras – element niezbędny w egzotycznym ogrodzie.

W stylu staromiejskiego bruku
Aranżacja przypomina rekonstrukcję staromiejskich wyślizganych bruków z naturalnych kamiennych złóż. Użyto tu materiału gładkiego i jednocześnie wyoblonego, z wygładzoną powierzchnią z różnorodnymi, naturalnie ukształtowanymi wgłębieniami. Dzięki nieregularnym krawędziom, również w obrębie tych samych formatów kostka sprawia wrażenie wyrzeźbionej przez czas, który jednak obszedł się z nią bardzo łaskawie. Wykorzystanie tego materiału na nawierzchnie ścieżek ogrodowych oraz łączenie go z innymi kruszywami o zupełnie odmiennych fakturach powierzchni dodaje otoczeniu naturalności i wdzięku. Tego typu kostka będzie komponował się dobrze zarówno z klasyczną, jak i nowoczesną bryłą budynku.

Niczym granit lub bazalt
Zwolennikom granitowych nawierzchni warto polecić na ścieżki ogrodowe szlachetną kostkę płukaną, w której specjalny proces technologiczny pozwolił odsłonić szlachetne kruszywo, użyte w górnej warstwie materiału, dzięki czemu tworzą one niezwykle elegancką powierzchnię. Ułożona nawierzchnia przypomina granit lub bazalt, lecz jest gładka i antypoślizgowa. Sprawdza się zarówno przy reprezentacyjnych rezydencjach, jak i eleganckich domach jednorodzinnych. Różne wielkości kostek zapewniają swobodę aranżacji. Dla urozmaicenia nawierzchni warto tego typu kostki łączyć z innymi, np. o mniej regularnych kształtach lub odmiennej kolorystyce czy fakturze.

Łączenie różnych formatów i materiałów
Tego rodzaju aranżacje warto zastosować wszędzie tam, gdzie woda powinna szybko wsiąkać w podłoże. Mamy więc w przypadku prezentowanego materiału udany mariaż funkcjonalności i estetyki. Duże dystanse pozwalają uzyskać równe, szerokie fugi, które po wypełnieniu grysem, otoczakami, żwirem lub np. zielenią są bardzo atrakcyjnym elementem dekoracyjnym. Gładka struktura kostki, intensywne barwy oraz ażurowa struktura nawierzchni sprawiają, że jest ona idealna do pielęgnacji.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

Zobacz także