×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Brama wjazdowa na posesję. Jak wybrać bezpieczne i funkcjonalne rozwiązanie

Brama wjazdowa na posesję. Jak wybrać bezpieczne i funkcjonalne rozwiązanie

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 28 paź 2014 15:44

Wybierając bramy wjazdowe użytkownicy najczęściej zwracają uwagę na funkcjonalność, komfort i wygląd.

Wybierając bramy wjazdowe użytkownicy najczęściej zwracają uwagę na funkcjonalność, komfort i wygląd. Często zapomina się o bezpieczeństwie. Na co należy zwrócić uwagę i jakie bramy wybrać, aby zminimalizować ryzyko wypadku i uszkodzenia samochodu.

Wybierając bramę wjazdową na posesję należy uwzględnić warunki, jakimi dysponujemy na działce (m.in. jej wielkość). Warto również zastanowić się czego oczekujemy. Czy brama ma być w pełni automatyczna, czy otwierana ręcznie. W ile czujników powinna być wyposażona itp.

Bramy skrzydłowe i przesuwne
Jeżeli na naszym podjeździe dysponujemy miejscem dobrym rozwiązaniem będzie brama skrzydłowa. Zgodnie z prawem budowlanym, skrzydła wjazdowe w takim przypadku otwieramy do wewnątrz posesji. Dlatego wymaga to dość precyzyjnych obliczeń, tak aby uniknąć uszkodzenia zaparkowanego przed domem samochodu. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane właścicielom wąskich i głębokich działek – w takim przypadku skrzydło nie powinno napotkać żadnych przeszkód.

Wybierając spośród bram skrzydłowych możemy zdecydować się na modele jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe. Bramy jednoskrzydłowe najlepiej sprawdzą się w narożniku działki – skrzydło otwierać się będzie na ogrodzenie, nie ograniczając tym samym przestrzeni na samej posesji.

Znacznie częściej niż modele jednoskrzydłowe spotyka się na podjazdach bramy dwuskrzydłowe. Decydują o tym, przede wszystkim elegancki wygląd i mniejsze wymagania funkcjonalne w porównaniu z jednoskrzydłowymi odpowiednikami. Dodatkowo bramy dwuskrzydłowe wymagają mniej miejsca na podjeździe.

Otwieranie bramy, zwłaszcza jednoskrzydłowej, może wymagać wiele wysiłku dlatego coraz więcej osób decyduje się na siłowniki mechaniczne, które nie tylko oszczędzają wysiłku ale także zabezpieczają domowników przed przemoknięciem w deszczowy dzień.

Alternatywą dla bram skrzydłowych są bramy przesuwne. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. W przeciwieństwie do swych skrzydłowych odpowiedników, nie potrzebują dodatkowego miejsca na podjeździe, gdyż poruszają się wzdłuż ogrodzenia. Z tego względu znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie działka jest szeroka i płytka.

Podobnie jak w przypadku bram skrzydłowych także w bramach przesuwnych są do wyboru dwie opcje: szynową (z reguły tańszą) oraz samonośną. W przypadku bram szynowych skrzydło sunie po szynie ułożonej na nawierzchni. Wiąże się to z częstym usuwaniem zanieczyszczeń ze ścieżki, po której porusza się brama. Dlatego choć droższe to wygodniejsze są bramy samonośne, których skrzydła nie mają styczności z podłożem – są montowane wysięgnikowo.

Zarówno bramy szynowe, jak i samonośne cechuje duża waga, dlatego w ich przypadku niemalże koniecznym jest zastosowanie napędu automatycznego. Jego dobór zależy od wielu czynników dlatego warto zakup skonsultować ze specjalistą.

Bezpieczeństwo przede wszystkim
Aby automatyczny system napędzający bramę wjazdową działał bezpiecznie potrzebuje specjalnych czujników. Wykrywają one ruch pieszego i pojazdu. Czujnikami takimi są najczęściej fotokomórki, rzadziej listwy optyczne montowane do krawędzi bramy.

Typowy zestaw czujników montuje się w świetle wjazdu. Najczęściej wykrywa on przeszkody znajdujące się na wysokości 50 cm. W sytuacji, gdy promień podczerwieni zostanie przerwany, brama zatrzymuje się i cofa.

W przypadku gdy decydujemy się na instalowanie bramy skrzydłowej warto rozważyć opcję rozszerzoną, z dodatkowymi czujnikami. Pozwolą one uniknąć ryzyka w sytuacji kiedy wjeżdżamy samochodem na działkę, a w momencie zamykania się za nami bramy pojazd może znajdować się jeszcze przez pewien czas w obszarze ruchu jej skrzydła. Dodatkowe czujniki fotokomórki kontrolują linię wyznaczającą otwarte na oścież skrzydła i umożliwiają spokojny przejazd.

Działanie fotokomórek można uzupełnić dodatkowymi rozwiązaniami. Są nimi np. safe codery. Niewielkie urządzenia, które możemy samodzielnie zainstalować na już zamontowanym siłowniku. Po natrafieniu na przeszkodę zmieniają one pracę silnika i wysyłają sygnał wycofujący skrzydło bramy do pozycji wyjściowej. Safe coder eliminuje dotychczasową konieczność montowania odbojników, co sprawdza się zwłaszcza przy stromych podjazdach.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także