Najlepsze Domy
Zobacz jak powstaje kolejny Dom Rzeczywiście Pasywny

Zobacz jak powstaje kolejny Dom Rzeczywiście Pasywny

Maciej Sempiński nadzoruje powstawanie kolejnego Domu Rzeczywiście Pasywnego – tym razem w Goleniowie. Budowa jest już na etapie konstruowania dachu. Ocieplenie zaplanowane jest na wrzesień. Zobacz jak przebiegają prace w Goleniowie, nad kolejnym projektem Macieja Sempińskiego.

Maciej Sempiński stworzył koncepcję projektu Domu Rzeczywiście Pasywnego. W każdej z kolejnych realizacji projektu ważną rolę odgrywają produkty FS Arbet – Parking Expert oraz Fasada Grafit.

Innowator, opracowując swój projekt, szukał – jak sam to definiuje – „styropianu który wiele potrafi”. Tym pojęciem określał na własny użytek styropian wyprodukowany w dużych płytach o powierzchni 1000×4000 mm, który ponadto posiadałby korzystną lambdę, dużą odporność na obciążenia i najlepszą możliwą cenę.

Zainteresował się produktami FS Arbet, ze względu na odpowiedni parametry oraz na możliwości produkcyjne Fabryki. Stosowane obecnie rozwiązanie zostało wypracowane we współpracy z kierownikiem zakładu FS Arbet w Gostyniu, Pawłem Piotrowskim.

Właściwe przygotowanie

Właściwe funkcjonowanie Domu Rzeczywiście Pasywnego zapewnia odpowiednio przygotowany grunt pod budynkiem i prawidłowo ocieplona płyta fundamentowa, która daje osłonięcie gruntu od warunków zewnętrznych. Pierwszy dom został posadowiony na płytach Hydropianu, kolejne na płytach Parking Expert.

Takie rozwiązanie podnosi gradient temperatury z wnętrza ziemi tuż pod płytą fundamentową i utrzymuje temperaturę na stałym poziomie. Energię cieplną kumuluje płyta oraz ściany – zaizolowane Fasadą Grafit.

Kolejny dom pasywny w budowie

Obecnie Maciej Sempiński nadzoruje powstawanie kolejnego Domu Rzeczywiście Pasywnego – tym razem w Goleniowie. Budowa jest już na etapie konstruowania dachu. Ocieplenie zaplanowane jest na wrzesień.

Zdjęcia pokazują dotychczasowe etapy pracy. To dom przeznaczony dla dwóch pokoleń, duży, długość 30 m. Koszty ogrzewania powietrza i wody do celów gospodarczych nie powinny przekroczyć 100 zł miesięcznie. Według pomiarów Macieja Sempińskiego w istniejącym już i zamieszkałym na stałe domu o powierzchni 100 m2 dobowe zużycie energii elektrycznej do ogrzewania budynku i wytwarzania ciepłej wody użytkowej to 3,5 kWh/d za kwotę 1,65 zł.

Osoby ogrzewające domy tradycyjnie w sezonie grzewczym muszą liczyć się z wysokimi wydatkami na prąd, gaz, drewno lub węgiel. Intensywne grzanie oznacza nie tylko wzrost kosztów na utrzymanie domu, ale i często zanieczyszczenie powietrza. Tymczasem budując w oparciu o koncepcję projektu Domu Rzeczywiście Pasywnego otrzymujemy dom w pełni przyjazny dla środowiska i bardzo tani w utrzymaniu.

Czytaj także: Fundament dobrze ocieplony

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!