Najlepsze Domy
Zalety wełny mineralnej

Zalety wełny mineralnej

Zarówno wełny szklane jak i wełny skalne mogą występować w różnych postaciach – zwykle w budownictwie są to maty bądź płyty. Produkty z wełny szklanej są elastyczne i lekkie. Fot. Isover
Zarówno wełny szklane jak i wełny skalne mogą występować w różnych postaciach – zwykle w budownictwie są to maty bądź płyty. Produkty z wełny szklanej są elastyczne i lekkie. Fot. Isover
Anna Gil, kierownik biura doradztwa technicznego Isover omawia różne rodzaje wełny mineralnej oraz metody montażu ocieplenia z tym materiałem termoizolacyjnym.

Zarówno wełny szklane jak i wełny skalne mogą występować w różnych postaciach – zwykle w budownictwie są to maty bądź płyty. Produkty z wełny szklanej są elastyczne i lekkie. Dzięki opatentowanej technologii rozwłókniania szkła – ThermiStar stopień kompresji większości produktów Isover przekracza nawet stosunek 1:7, przy czym równocześnie po rozpakowaniu produkt jest niezwykle sprężysty.

Dlatego też wełna szklana częściej sprawdza się w izolacji dachów skośnych, suchej zabudowy, gdzie jej sprężystość przekłada się na doskonałe wypełnienie izolowanej przestrzeni, bez przerw i ubytków, a w konsekwencji wysoką izolacyjność termiczną i akustyczną przegrody. Dodatkowo jest lekka, przez co nie obciąża np. konstrukcji dachu. Z kolei wełna skalna jest chętniej stosowana w przypadku ocieplania np. fasad w metodzie lekkiej mokrej (BSO, ETICS), czy dachów płaskich.

Czytaj także: Ochrona pożarowa termoizolacji w docieplonym budynku

Doskonała izolacyjność termiczna wełny mineralnej, tak szklanej, jak i skalnej, pozwala zmniejszyć straty związane z ucieczką ciepła. Wełny szklane Isover charakteryzują się najniższym współczynnikiem przewodzenia ciepła lambda (λ) na rynku, już od 0,030 W/mK. Dzięki temu zimą ciepło zostanie zatrzymane we wnętrzu, a latem budynek nie będzie się nadmiernie nagrzewać.

Wełny mineralne posiadają również doskonałe właściwości akustyczne. Ponadto są odporne na uszkodzenia przez co zachowują swoje właściwości przez długie lata. Produkty z wełen mineralnych są niepalne, nie dopuszczają do rozprzestrzeniania się ognia, a co za tym idzie wpływają na bezpieczeństwo pożarowe budynków.

Za sprawą doskonałej paroprzepuszczlaności, gwarantującej swobodny przepływ pary wodnej, wełny zapewniają odpowiedni mikroklimat i trwałość konstrukcji. A ponieważ izolujemy domy na wiele lat, warto pamiętać o tym, że produkty z wełny mineralnej szklanej i skalnej są trwałe. Nie zmieniają swoich właściwości termoizolacyjnych, czy ogniowych wraz z upływem czasu, nie osiadają i nie kurczą się w przegrodzie, przez co skutecznie izolują nasz dom przez długie lata.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!