Najlepsze Domy
Zalety i wady lakierów i olejów

Zalety i wady lakierów i olejów

Wojciech Stach, kierownik ds. technicznych Unilin BVBA region Europa Środkowo-Wschodnia mówi o zaletach i wadach lakierowania i olejowania. Porównuje obie metody zabezpieczenia wierzchniej warstwy podłóg. Fot. Shutterstock
Wojciech Stach, kierownik ds. technicznych Unilin BVBA region Europa Środkowo-Wschodnia mówi o zaletach i wadach lakierowania i olejowania. Porównuje obie metody zabezpieczenia wierzchniej warstwy podłóg. Fot. Shutterstock
Wojciech Stach, kierownik ds. technicznych Unilin BVBA region Europa Środkowo-Wschodnia mówi o zaletach i wadach lakierowania i olejowania. Porównuje obie metody zabezpieczenia wierzchniej warstwy podłóg.

Jako wykończenie drewnianej posadzki najczęściej wybierane są lakiery, które są mniej kłopotliwe w codziennej pielęgnacji. Jeśli chcemy posiadać naturalnie wyglądającą matową podłogę, możemy zastosować olej, jak również lakier. Jednak naprawa rozległych uszkodzeń warstwy lakieru jest na tyle kłopotliwa, że prostszym wyjściem może okazać się wymiana podłogi. Deski olejowane wymagają więcej troski, ale odpowiednio pielęgnowane trzymają fason przez długie lata. Oczywiście wybór lakieru nie jest błędem, ale pod warunkiem, że będzie dobrany do pomieszczeń o umiarkowanej intensywności użytkowania.

Oba typy wykończenia chronią drewno, choć odporność na zaplamienia i reakcja z różnymi substancjami zależą już od indywidualnych właściwości użytych preparatów. Generalnie oba typy wykończenia różnią się wymogami pielęgnacji i możliwościami renowacji podłóg. Lakier tworzy osobną warstwę nad powierzchnią drewna. Codzienna pielęgnacja takiej podłogi jest prosta – wystarczy ją odkurzyć, przetrzeć zwilżonym mopem płaskim, potem suchym (albo tylko suchym) i na tym koniec. 

Czytaj także: Ekspert mówi, na co należy zwrócić uwagę przy doborze lakieru do podłóg

Jednak typowe uszkodzenia będące następstwem intensywnego użytkowania powodują powstawanie pęknięć lakieru, czy nawet jego wykruszanie i całkowite odsłonięcie drewna, co zdecydowanie odbija się na wyglądzie podłogi.

Renowacja wiąże się ze zeszlifowaniem starego i nałożeniem nowego lakieru, jednak w zależności od głębokości szlifu ryzykujemy utratą np. szczotkowanej struktury, v-fug, czy koloru jeśli ten był nakładany powierzchniowo. Sama operacja wymaga też odsłonięcia całej podłogi i długiego czasu schnięcia lakieru. Więc, gdy podłoga jest ułożona w systemie pływającym, często się ją po prostu wymienia na nową.

Dla odmiany olej wnika w strukturę drewna nie tworząc nad nim dodatkowej warstwy. Codzienna pielęgnacja wymaga wsparcia cyklicznym odnawianiem powłoki ochronnej, która ulega wycieraniu i odparowywaniu. Zaniedbanie olejowania sprawi, że trudniej będzie usuwać zabrudzenia, a w przesuszonym drewnie powstaną pęknięcia. Mimo, że w drewnie łatwo o wgniecenia, to przy matowej powierzchni ze szczotkowaną strukturą są one mniej widoczne a renowacja po prostu polega na zaolejowaniu uszkodzonego obszaru.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!